
Věda není mužská záležitost, ukazuje program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě
18. 10. 2023
Jsou mladé, talentované a svými výzkumy dobývají „mužský“ svět české vědy. S necelými 28 % badatelek se totiž Česko nachází na chvostu Evropské unie v podílu zastoupení žen ve vědě. V přírodních vědách je jich pouze 25 %, v technických dokonce jen 15 %. A tato čísla dále klesají. I proto talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě každoročně podpoří tři vybrané mladé vědkyně. Upozorňuje tak na jejich práci, která může inspirovat i další dívky a ženy ke kariéře ve vědě.
Po vítězství se laureátky stanou „mediálními hvězdami“ mezi badatelkami. Veřejnost se tak dozví více o jejich práci i o nich samých. Výhra má podpořit nejen jejich kariérní růst a sebevědomí, ale i rozpočet – rozdělí si totiž částku 600 tisíc korun.
Program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě nyní otevřel přihlašování do osmnáctého ročníku. „Plnoletost“ oslaví nejinak než výběrem tří nových nadějných vědkyň, na jejichž výzkumy, které se zabývají společensky důležitými tématy, stojí za to podle poroty upozornit.
„Poskytnout stejnou šanci vědkyním, aby projevily potenciál a uspěly ve své práci, dává vědě nejlepší šanci pokročit při řešení nejnáročnějších problémů, jimž svět čelí,“ říká generální ředitelka L’Oréal Česká republika Brigitte Streller.
Inspirace nejen pro vědkyně
Vývoj materiálů, které umožní přeměnu oxidu uhličitého na solární paliva, zkoumání defektů genů, jež vedou k neurovývojovým poruchám, jako je autismus, předvídání návratu onkologického onemocnění a rezistence proti léčbě. To jsou témata, kterými se zabývají vítězky programu minulého ročníku. Poslední zmíněný výzkum dovedl k vítězství Veroniku Vymetálkovou z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
„Cílem mého výzkumu je neinvazivním způsobem najít takové ukazatele v krvi pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku, které by mohly předpovědět návrat onkologického onemocnění nebo rezistenci proti léčbě,“ líčí Veronika Vymetálková. Její zjištění mohou vést k personalizaci léčby, a tím i k její vyšší úspěšnosti.
V rozhovoru pro časopis A / Magazín popsala: „Rakovina je stále v mnoha ohledech neprobádaná oblast, její výzkum se vyvíjí dynamicky, člověk se pořád učí. Baví mě to tajemno, kterým je opředená.“ Jak prozradila v rozhovoru, s nemocí se nedávno „seznámila“ i z druhé strany, jako pacientka. Příběh Veroniky Vymetálkové i dalších badatelek tak může vítězstvím v programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě a následné medializaci inspirovat nejen vědkyně.
Badatelky, které by se rády staly inspirací pro ostatní, se mohou do konce roku hlásit do osmnáctého ročníku programu. Podmínky a pravidla naleznete zde.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Bude nejkrásnější vědecký snímek váš? Zapojte se do soutěže Věda fotogenická
- Neviditelné životy: jak lze využít zkušenosti dělníků a sběračů odpadu?
- Už 100 let odkrývá Archeologický ústav dávnou historii Pražského hradu
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
Kalendář akcí
Kontakt:
Viktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií
e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474