
Věda in flagranti. Startuje 11. ročník fotografické soutěže pro zaměstnance
07. 05. 2024
Každodenní, ale i nečekané momenty ze života Akademie věd ČR zachycují zaměstnanci a zaměstnankyně instituce v soutěži Věda fotogenická. Kromě hlavní kategorie mohou do 17. června 2024 přihlašovat snímky i do vedlejší, letos s tématem Věda mezigenerační. „Speciálem“ 11. ročníku je kategorie Analogová fotografie.
Zaměstnanci a zaměstnankyně v soutěži nejenže zjistí, jak obstojí jejich fotografické umění před porotou, ale prostřednictvím svých snímků veřejnosti také přiblíží, co jejich práce obnáší. Věda fotogenická tím umožňuje společnosti, aby těžila z vědy i nezvyklým způsobem, a to estetickými vjemy.
„Vedecká a výskumná činnosť je všeobecne spojená s rozširovaním poznania v danej oblasti záujmu a často venovaná len užšej skupine ľudí. Preniesť takúto prácu do formy obrazu, ktorý prináša blahodarný estetický zážitok širšej verejnosti, môže byť náročné, a zároveň veľmi pútavé,“ přibližuje vítěz 10. ročníku Vědy fotogenické Dušan Tichoň z Ústavy fyziky materiálů AV ČR. „Je preto užitočné zamyslieť sa, aké poklady sa môžu u každého z nás skrývať pod rúškom práce všedného dňa.“
Dušan Tichoň zvítezil v 10. ročníku soutěže se snímkem Životní forma železa.
Jeho slova potvrzuje Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. „Fotil a natáčel jsem větší množství různých chemických experimentů pro výuku a u některých měl pocit, že by byla škoda je nechat jen ‚v šuplíku‘,“ říká a pokračuje: „Hledal jsem proto soutěž, kam bych je přihlásil a zároveň se vešel do požadavků organizátorů. Věda fotogenická mi přišla jako nejlepší volba.“ Se snímkem Reakce bromu s hliníkem badatel ovládl devátý ročník soutěže.
Mezigenerační věda i analogová fotografie
Věda je o neustálém pokroku. Nové podněty, jež přinášejí mladí vědci, by ale nešly realizovat bez zkušeností a přínosu předchozích generací. Vedlejší kategorie Věda mezigenerační proto vybízí k zachycení jejich kontrastu. Do tradiční hlavní kategorie Věda fotogenická mohou zaměstnanci AV ČR zasílat fotografie, které zachycují jejich (ne)vědeckou práci.
Naopak tematicky s vědou nemusejí být spojené snímky pro speciální kategorii Analogová fotografie. Jedinou podmínkou je využít nedigitální fotografický postup.
Vítězný snímek loňské vedlejší kategorie Věda praktická i nepraktická – Házení lopatou od Pavla Lisého
Kromě reprezentativního kalendáře vzejde ze zvolených snímků výstava v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě. Soutěž je tak pro účastníky navíc cestou pro popularizaci vědy, jak vyzdvihuje Lenka Lisá z Geologického ústavu AV ČR, která se fotografického „klání“ často účastní. „Věda fotogenická je příležitostí, jak se podělit o svou práci a sdělit, že nejde jen o – pro někoho – ‚nudnou‘ vědu, ale že bádání má v sobě příběh, který žijeme.“
Na vítěze čekají zajímavé ceny. Jejich přehled a pravidla přihlašování naleznete na webových stránkách Vědy fotogenické, kde si můžete prohlédnout i snímky z minulých ročníků.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock; Věda fotogenická
Přečtěte si také
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
- Radomír Pánek: Akademie musí být jednotná, silná a aktivní
- Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu
- Akademický sněm AV ČR zvolil členy Akademické a Vědecké rady
Kalendář akcí
Kontakt:
Viktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií
e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474