
Program PRAK spustil druhé kolo přihlášek, podpoří uplatnění dalších výzkumů
13. 11. 2023
Program rozvoje aplikací a komercializace AV ČR – PRAK, který podporuje uplatnění znalostí a technologií, startuje do druhého kola. Vědcům a vědkyním usnadní cestu jejich výsledků do praxe. Návrhy na zařazení do programu lze podávat do 15. prosince 2023. Úspěšné projekty získají financování svých aktivit pro první pololetí roku 2024.
„Prostřednictvím programu PRAK podporujeme perspektivní projekty, které mají potenciál, aby se jejich výsledky uplatnily v praxi,“ zdůraznila u příležitosti vyhlášení druhého kola místopředsedkyně Akademie věd ČR Ilona Müllerová.
Smyslem programu PRAK je napřímo podpořit vědecké týmy, jejichž projekty mají vysokou úroveň technologické připravenosti. Z přidělených prostředků v řádech stovek tisíc korun mohou financovat specializované odborné služby.
Žádost o podporu? Stručně a jasně
Otevření dalšího běhu předcházelo setkání transferářů a zájemců o vstup do programu. Člen hodnoticího panelu Petr Fiman připomněl, že program Centra transferu technologií AV ČR přiblížil účastníky realitě, která panuje na trzích Evropy, a umožnil jim, aby se zamysleli nad aplikovatelností svých výsledků. Ocenil i zájem neúspěšných žadatelů o zpětnou vazbu a uvedl, že se mohou ucházet o podporu i ve druhém kole.
Projekty, které už podporu PRAK obdržely, představili Zbyněk Černý z Ústavu anorganické chemie AV ČR, Michal Schmoranz z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Martina Plisová z Biotechnologického centra AV ČR. Podle Martiny Plisové, vedoucí oddělení transferu technologií, je jednou z výhod programu skutečnost, že je žádost o něj stručná a věcná: „Když víte, co chcete s projektem dělat, je otázkou pár hodin to do jasně strukturovaného formuláře napsat. Další předností bylo, že rozhodnutí přišlo během několika týdnů, a tým tak mohl rychle začít pracovat.“ Jak doplnila, vědci a vědkyně z Akademie věd ČR se konečně dočkali programu, který umožňuje získat finance na expertní služby související s transferem znalostí a technologií v rozumném časovém horizontu a způsobem pro transfer adekvátním: „Tedy ve chvíli, kdy je slibný projekt potřebuje, a bez zatěžující administrativy.“
Zpětnou vazbu od účastníků programu ocenil Pavel Boháč z Centra transferu technologií, podle něhož je důležité dát představám o využití výsledků reálné základy a projekty přiblížit investorům. „Deset podpořených projektů z prvního kola je správnou inspirací i pro další zájemce.“
Na jeho slova navázal vedoucí CeTTAV Martin Smekal, který zdůraznil, že programu PRAK jde hlavně o akceleraci přenosu výsledků do praxe: „Akademie věd proto bude usilovat, aby se do něj mohlo postupně zapojit co nejvíce vědeckých týmů.“
S podáním návrhu pomůže CeTTAV
Formulář pro podání návrhu a související dokumenty najdou zájemci z pracovišť na Portálu transferu AV ČR. Vyplněný a podepsaný formulář odešlou do datové schránky Kanceláře Akademie věd ČR s označením předmětu zprávy „Návrh na zařazení do programu PRAK“. Pro podání návrhu lze využít asistenci Centra transferu technologií AV ČR.
Více informací naleznete zde.
Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Bude nejkrásnější vědecký snímek váš? Zapojte se do soutěže Věda fotogenická
- Neviditelné životy: jak lze využít zkušenosti dělníků a sběračů odpadu?
- Už 100 let odkrývá Archeologický ústav dávnou historii Pražského hradu
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
Kalendář akcí
Kontakt:
Viktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií
e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474