Zahlavi

Petr Fatka získal Prémii Jana Friče za zkoumání planetkových párů a klastrů

25. 01. 2024

Výzkum skupin planetek, které vznikly rotačním štěpením mateřských planet, vysloužil Petru Fatkovi Prémii Jana Friče za rok 2023. Vědec ji za soubor prací „Objevy a prozkoumání nových planetkových párů a klastrů“ převzal 23. ledna 2024 na observatoři Astronomického ústavu AV ČR.

O existenci planetkových párů a klastrů, tedy skupin planetek vzniklých rotačním štěpením mateřských planetek, se dozvěděli vědci poměrně nedávno. Od té doby potvrdili existenci stovek planetkových párů a desítek vícečlenných klastrů. Mezi pozoruhodné objevy patří například nalezení nejmladšího blízkozemního páru, který vznikl před pouhými 300 lety, nebo doposud nejmladšího páru, jenž se pravděpodobně rozpadl v tomto století.

Planetkovými páry a klastry se zabývají práce Petra Fatky z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR, za něž ocenění získal. Vědec na předávání přednesl také laureátskou přednášku na toto téma.


Petr Fatka

Prémii Jana Friče uděluje Astronomický ústav AV ČR od roku 2009 svým mladým pracovníkům za mimořádné výsledky, které přispívají k prestiži pracoviště v mezinárodním srovnání. Cena nese jméno mladšího z bratrů Fričových, který se společného snu vybudování hvězdárny v Ondřejově nedožil. Ocenění se každoročně uděluje k datu blízkému nenadálému úmrtí Jana Friče, tedy k 21. lednu. Astronomický ústav AV ČR tak zároveň uctívá jeho památku.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Přečtěte si také

Newsletter A / Z Akademie

Přihlásit se k odběru aktualit

Kalendář akcí

Kontakt:

cernochViktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií

e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474