Zahlavi

Magnesia Litera za naučnou literaturu poputuje knize z Nakladatelství Academia

19. 03. 2024

Pestrý svět našich luk, neznámí tvorové Amazonie nebo paralelní život exilových nakladatelství. Jedna z publikací, které se zabývají těmito tématy, získá 18. dubna 2024 Magnesii Literu za naučnou literaturu. Spojuje je nejen, že zaujaly porotu literární soutěže. Všechny tři knihy totiž vyšly v Nakladatelství Academia. Už počtvrté v řadě tak neodejdou počiny z domovského nakladatelství Akademie věd ČR z ceremoniálu s prázdnou.

Do 23. ročníku knižních cen nominovala porota v kategorii Litera za naučnou literaturu výhradně knihy, které vydalo Academia: Za neznámými tvory amazonských lesů Jiřího Moravce, V různosti je síla. Exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index nejen ve vzájemné korespondenci od Michala Přibáně a Louky. Dobrodružství poznání od autorského kolektivu Stanislava Březiny, Sylvie Pecháčkové, Hany Skálové a Františka Krahulce.

„Věříme, že ocenění v nejprestižnější literární soutěži je nejen oceněním autorů a jejich práce, ale také Akademie věd,“ říká ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět. „Každá Magnesia Litera pro knihy z Academia je zároveň pobídkou pro další autory z pracovišť, aby výsledky své vědecké práce svěřili právě naší nakladatelské značce,“ dodává.

Markéta Pravdová z Akademické rady AV ČR vyzdvihuje, že Akademie věd dlouhodobě podporuje vydávání kvalitních veřejně přístupných a vědecko-popularizačních publikací v programu Podpora vydavatelské činnosti (více také v AB / Akademický bulletin 1/2020). To je i případ nominovaných publikací. „Těší mě, že s uvedenou podporou vznikly vynikající knihy, které přispívají k šíření výsledků výzkumu a rozvoji dalšího poznání a potěší také čtenářské oko krásným zpracováním,“ říká.

Dobrodružství lesů, luk a nakladatelství
„Nabrousit kosu a hurá na pomoc! I takový romantický závěr by mohla mít s nadsázkou knížka Louky, dobrodružství poznání, která je výsledkem téměř čtyřicetiletého bádání týmu vědců z Botanického ústavu AV ČR,“ stojí v nominačním medailonku publikace. Čtenáři se v ní dozvědí informace například o fungování lučního společenstva, o historii luk v Česku i ochranářských výzvách, s nimiž se louky potýkají.

Další nominovaná kniha přenese čtenáře do vzdálené Amazonie, která ve svých neprobádaných končinách stále skrývá mnohá tajemství. Jiří Moravec popisuje v knize Za neznámými tvory amazonských lesů nejen poznatky o tamní zvířeně, které nasbíral během 24 výzkumných cest, ale i nečekané zkušenosti s místními obyvateli. Vyprávění autor doplňuje autentickými fotografiemi.

Neméně dobrodružný byl často proces vydávání knih autorů „lapených“ železnou oponou. Příběhy spisovatelů, jejich počinů a dvou nejvýznamnějších českých exilových nakladatelství v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století odkrývá literární historik Michal Přibáň z Ústavu pro českou literaturu AV ČR v knize V různosti je síla. Exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index nejen ve vzájemné korespondenci.

Čtvrtá v řadě
Pro Nakladatelství Academia půjde v soutěži Magnesia Litera o čtvrtý úspěch v řadě pro jeho knihy. V roce 2021 se Knihou roku Magnesia Litera stala Shakespearova Anglie profesora anglické literatury Martina Hilského, o rok později zvítězil v kategorii naučné literatury entomolog Jan Žďárek s publikací Ohroženi hmyzem? V loňském roce ovládl Literu za publicistiku etnolog a novinář Martin Rychlík s dílem Dějiny lidí.

Čím porotce letos zaujaly nominované publikace, si můžete přečíst v nominačních medailoncích Magnesia Litera.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Marie Povýšilová, Nakladatelství Academia
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Newsletter A / Z Akademie

Přihlásit se k odběru aktualit

Kalendář akcí

Kontakt:

cernochViktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií

e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474