
Akademie věd ČR zahájila školní rok otevřením nové dětské skupiny Dioda
21. 09. 2023
Lvíček, Viola, Ohm, Pluto, Molekula – a od září 2023 také Dioda, kterou rodiče najdou v Ústavu informatiky AV ČR v pražském Ládví. Šestice předškolních zařízení, které provozuje Středisko společných činností AV ČR s podporou Nadačního fondu IOCB Tech, pomáhá nejen vědcům a vědkyním, aby udrželi krok ve své profesi. Start Diody do prvního školního roku podpořila při jejím otevření i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Návrat zaměstnanců-rodičů do práce je jednou z aktivit, na kterou se Středisko společných činností AV ČR zaměřuje s pracovišti Akademie věd ČR dlouhodobě. Už v roce 2012 zahájilo s podporou grantu Magistrátu hlavního města Prahy provoz Akademického centra předškolních dětí Mazánek. Z něho později vznikly dětské skupiny Ohm a Pluto, které se nacházejí právě v Ústavu informatiky AV ČR.
Ředitel Střediska společných činností AV ČR Tomáš Wencel doplňuje, že podobně se rozvíjelo předškolní zařízení Lvíček, v současnosti dětská skupina Lvíček a Viola se sídlem na Národní třídě, a také zařízení v Praze 4, nynější Molekula. „Vážíme si, že máme důvěru zaměstnanců, když se rozhodují, kam umístí své ratolesti,“ říká Tomáš Wencel a dodává, že poděkování patří i ústavům, v jejichž prostorách skupiny sídlí – Ústavu informatiky AV ČR a areálu pracovišť v pražské Krči.
S podporou Nadačního fondu IOCB Tech
Důležitou pomoc poskytuje od loňského roku Nadační fond IOCB Tech. Provoz skupin podpořil v letech 2022–2025 velkorysou částkou. „Jeho příspěvek je výjimečný. Díky němu můžeme investovat čas i peníze do projektu, který je smysluplný a jehož výsledky můžeme vidět v každodenní péči o děti,“ vyzdvihuje předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. „Věřím, že přispějeme k tomu, aby se vědcům a vědkyním snadněji držel krok s vývojem v jejich oborech a mohli se mu věnovat i při rodičovských povinnostech.“
Předsedkyně správní rady Nadačního fondu IOCB Tech Barbara Eignerová doplňuje, že fond chce mimo jiné podpořit vědce a vědkyně v době, kdy založili rodinu a současně by rádi zůstali ve výzkumu: "Úspěšně kombinovat plnohodnotné rodičovství s vědeckou kariérou je těžké.Cenově dostupné služby péče o dítě, které poskytují Dětské skupiny Akademie věd, jsou pro vědecké pracovníky klíčové, a proto jsme se rozhodli je podpořit."
Personální ředitelka Střediska společných činností AV ČR Zuzana Berková doplňuje, že dětské skupiny mohou využívat zaměstnanci bez ohledu na druh pracovněprávního vztahu – tedy i ti, kteří pracují na dohodu. „S Diodou je kapacita skupin šedesát osm míst. V Brně, kde také sídlí několik pracovišť Akademie věd, zprostředkováváme dotovaná místa v Miniškolce Malý Princ.“
Rostoucí počet dětí ve skupinách těší i Evu Zažímalovou: „V situaci, kdy státní školky nemají dostatečné kapacity, dokážou ušetřit starosti s bojem o místa a hledáním volných zařízení. Navíc za výhodných podmínek a pod křídly Akademie věd ČR.“
Do čela Dětských skupin AV ČR se začátkem letošního roku postavila Lucie Havelková. Jak sama říká, s dětmi je člověk v přítomnosti a nemůže myslet na jiné aktivity: „Ráda sleduji, jak se jejich tváře rozjasňují úsměvem, když objevují nové věci a zažívají vzrušující momenty.“ V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, jestli provoz dětských skupin ovlivní novela zpřísňující bezpečnost jejich provozu.
Vedoucí Dětských skupin AV ČR Lucie Havelková
V Akademii věd, konkrétně ve Středisku společných činností, pracujete už tři čtvrtě roku. Co vás nejvíce v naší organizaci překvapilo?
Množství lidí, se kterými komunikuji. Bylo náročné pochopit zdejší strukturu a myslím, že i když se ve Středisku už cítím jako doma, jsem ještě stále na cestě a poznávám další a další zdejší zákoutí a uličky.
Co vás na práci s dětmi nejvíce baví?
Připomíná mi, jak důležité je, abychom si zachovali dětskou zvídavost a otevřenost vůči světu. Mám ráda jejich bezprostřednost a upřímnost. V dětských skupinách máme nejčastěji děti od roka a půl tak do tří let. To je věk, kdy je vidět největší vývoj. Musejí zvládnout odloučení od rodičů, orientovat se v novém prostředí, navázat vztah se skupinkou dětí, dodržovat pravidla. Učí se novým dovednostem a zdokonalují komunikaci. Jsem ráda, že mohu být součástí jejich cesty a pomáhat jim růst.
Dětské skupiny zaznamenaly čerstvý přírůstek. Jak složité je otevřít novou „provozovnu“ a jakou má kapacitu?
Dvanáct dětí. Jsou zde ale jen vybrané dny v týdnu. Díky sdíleným místům dokážeme pokrýt potřeby většího množství dětí i rodičů. Podařilo se nám tak vyjít vstříc požadavkům rodičů v co nejširší míře. Když jsem do Střediska nastoupila, výstavba Diody už začínala. Projekt rozjela naše dřívější kolegyně a vedoucí dětských skupin Dana Cejpková, za což jí patří velké poděkování.
„Zbývalo“ tak jen vše dotáhnout do konce…
I tak šlo pro všechny o náročné období. Za podpory kolegů a kolegyň, například z Divize správy majetku a služeb a Ekonomického úseku Střediska společných činností, jsme vše zvládli. Jsem ráda, že se podařilo včas Diodu zapsat do evidence poskytovatelů na Ministerstvu práce a sociálních věcí a mohli jsme zahájit její provoz.
Kolik dětských skupin momentálně Středisko společných činností spravuje a kolik dětí je navštěvuje?
S Diodou celkem šest. Jejich kapacita je 68 dětí – ale jak jsem říkala, máme sdílená místa, tudíž můžeme pokrýt daleko větší poptávku.
Přijímáte děti už od 12 měsíců. Jsou tomu zařízení přizpůsobená?
Téměř na všech pobočkách se můžeme o takto malé děti postarat. Pouze pobočka v Praze 1 přijímá děti až od 18 měsíců, protože je v patře a děti musejí zvládnout chůzi po schodech. Ostatní skupiny jsou v přízemí. Mezi běžné vybavení patří přebalovací pulty, sprchy, jídelní nábytek a kvalitní didaktické pomůcky určené malým dětem. Alfou a omegou jsou ale trpělivé pečující osoby, kterých máme naštěstí dostatek. Jsou odborně vzdělané a ještě se vzdělávají – navštěvují například kurzy zaměřené na specifika dětského věku.
Rodiče často čelí nedostatečným kapacitám v předškolních zařízeních i školkách. Disponují skupiny ještě volnými místy?
Letos jsme poptávku dokázali pokrýt. Momentálně tedy nemáme plný stav. Nové žádosti nebo dotazy k docházce nám ale stále chodí i v průběhu školního roku.
Plánujete novinky pro rodiče?
Změny nastaly zejména v úhradách za služby, nyní jsou paušální a hradí se předem. Rodiče se s nimi mohou seznámit na našem webu. Další novinky, které nás čekají, mají spíše interní charakter. Věřím, že přinesou jednodušší agendu pro zaměstnance, kteří ve skupinách pracují.
Jak se skupiny financují?
O financování bychom mohli hovořit dlouho. Vyberu jen nejdůležitější aspekty. Před dvěma lety vstoupila v platnost novela zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Od 1. ledna 2022 tak lze na provoz získat příspěvek ze státního rozpočtu. Během loňského roku skupiny postupně přecházely na normativní financování. Úhrady rodičů jsme pro letošek navýšily, ale jak jsem řekla, změnil se systém úhrady.
Od ledna 2025 nabude na účinnosti vyhláška, která se týká požární bezpečnosti dětských skupin a upravuje například i počet únikových cest. Dotkne se vyhláška i našich zařízení?
Je to strašák nejen pro nás. První a důležitý krok ale máme snad úspěšně za sebou – doložili jsme, že splňujeme požadavky požární ochrany. Vyhláška se ale určitě dotkne skupiny v Praze 1 a Praze 8. Varianty pro různé scénáře teprve připravujeme.
Jaké priority jste si vytkli do budoucna?
Priority máme stále stejné. Chceme, aby se přechod dětí do kolektivní péče odehrával co nejlépe, aby se jim u nás líbilo a rozvíjely se a aby byli rodiče spokojení a své ratolesti nám s důvěrou svěřovali. Dětem chceme předávat pozitivní vzory, pro rodiče být první volbou v péči o dítě mimo rodinu a spolehlivým partnerem.
Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Rekonstrukce budovy v Hybernské ulici pokračují podle plánu
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Co přináší ocenění HR Award Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského?
- Euraxess pomáhá už 20 let zahraničním vědcům a vědkyním najít nový domov v Česku
- Pohyby země, vesmírné objevy i tiché hrozby: 10 let dokumentárního filmu AV ČR
Kalendář akcí
Kontakt:
Viktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií
e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474