
Aby data neskončila v šuplíku. Český sociálněvědní datový archiv slaví 25 let
24. 11. 2023
Začínal v roce 1998 jako malé oddělení Sociologického ústavu AV ČR. Nyní je významným hráčem i na mezinárodní scéně. Český sociálněvědní datový archiv je v současnosti národním poskytovatelem datových služeb a zapojuje se do zahraničních projektů. Čtvrtstoletí svého působení oslavil 22. listopadu 2023 konferencí „25 let ČSDA: rozvíjíme spolupráci napříč vědními obory“, kterou hostil Ústav státu a práva AV ČR.
„Při řešení jednoho z projektů vyvstal podnět, aby se data šířila mezi vědeckou komunitou – a více se tak zužitkovala a neskončila ‚v šuplíku‘,“ připomněla na konferenci vedoucí Českého sociálněvědního datového archivu Yana Leontiyeva souvislosti, které předcházely jeho spuštění v roce 1998.
Archiv nyní veřejnosti zpřístupňuje sociálněvědní data, pomáhá při jejich vyhledávání, ukládání i ochraně. Pořádá také webináře, workshopy o správě dat a poskytuje poradenství. „Snažíme se dále rozšiřovat povědomí o přínosu šíření dat a významu datových infrastruktur pro výzkumy,“ podotýká Yana Leontiyeva. Cíle, které vedly k založení datového archivu, se tak staly i jednou z činností jejího týmu.
1100 souborů a 4860 uživatelů
Český sociálněvědní datový archiv aktuálně obsahuje přibližně 1100 souborů primárně ze sociologických výzkumů, přesah ale mají i k historiografii, pedagogice a psychologii. Mezi 4860 registrovanými uživateli převládají studenti. Jak zdůraznila Yana Leontiyeva, postupně se zpracovávají i data ze starších výzkumů a připojují se i údaje z jiných institucí – například Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity nebo České televize.
Český datový archiv v mezinárodních projektech
Do mezinárodního prostředí vstoupil Český sociálněvědní datový archiv ještě jako Sociálněvědní datový archiv v roce 2001. Už pod současným názvem se v roce 2013 stal zakládajícím členem evropské výzkumné infrastruktury Consortium of European Social Science Data Archives (CESSDA ERIC). Aktuálně koordinuje nejvýznamnější české i mezinárodní sociálněvědní výzkumné projekty a podílí se na inovacích českého i evropského datového archivářství a managementu dat.
V projektu Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemoci a systémových rizik (SYRI) zastává roli tzv. Data Core Facility – datového centra, které spravuje data projektu a podílí se na jejich přípravě a sběru. Datový archiv je také národním koordinátorem evropského projektu European Social Survey a zapojuje se do European Open Science Cloud ve snaze zpřístupnit výsledky českého výzkumu v prostředí otevřené vědy.
Vývoj sociologického výzkumu
Konferenci o Českém sociálněvědním datovém archivu předcházel 21. listopadu 2023 jako součást oslav křest sborníku Vývoj empirického sociologického výzkumu na území Československa. Kniha se ohlíží do historie systematického výzkumu společnosti na území dnešního Česka a Slovenska i dalších zemí střední Evropy a editorsky za ní stojí Martin Vávra a Tomáš Čížek ze Sociologického ústavu.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy Sociologického ústavu AV ČR
Foto: Shutterstock; Archiv Českého sociálněvědního datového archivu
Přečtěte si také
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Bude nejkrásnější vědecký snímek váš? Zapojte se do soutěže Věda fotogenická
- Neviditelné životy: jak lze využít zkušenosti dělníků a sběračů odpadu?
- Už 100 let odkrývá Archeologický ústav dávnou historii Pražského hradu
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
Kalendář akcí
Kontakt:
Viktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií
e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474