Zahlavi

Vědci z Akademie věd ČR uspěli v cenách Francouzského velvyslanectví

28. 06. 2019

Držitel Nobelovy ceny Jean-Marie Lehn společně s velvyslancem Francie v ČR Rolandem Galharaguem byli význačnými hosty slavnostního předávání vědeckých ocenění Francouzského velvyslanectví, které se konalo ve středu 26. června v Národním muzeu.

V rámce soutěže uspěli i čtyři vědci z Akademie věd: konkrétně Lucie Drechselová z Orientálního ústavu AV ČR získala hlavní Cenu Jacquese Derridy za humanitní a společenské vědy díky své práci o ženské politické emancipaci v Turecku.

Lenka Loukotová z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR obdržela první místo Sanofi za farmacii, ve svém výzkumu se věnuje oblasti polymerů pro radioimunoterapii, v téže kategorii třetí místo obsadil i Jan Kudláček z Fyziologického ústavu AV ČR.

Úspěch si Akademie věd připsala i v Ceně Jean-Marie Lehna za chemii, kde třetí místo připadlo Janu Hynkovi z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

V letošním roce si vědecká soutěž Francouzského velvyslanectví připomíná 25. výročí, a tak se ceremoniálu zúčastnil velký počet laureátů z předchozích let. Laureáty nominovala jejich univerzita nebo Akademie věd ČR na základě kvalitních výzkumů, na kterých vědci pracovali během svého doktorského studia a při své závěrečné práci. Účastníky soutěže hodnotilo sedm komisí, které se skládaly z celkem 40 profesorů a českých i francouzských vědeckých výzkumníků.

Francouzské velvyslanectví a jeho partneři celkem vybrali a ocenili 23 laureátů.

Na titulním obrázku uprostřed Lucie Drechselová s hlavní cenou Jacquese Derridy

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR na základě podkladů Francouzského velvyslanectví
Foto: Francouzské velvyslanectví

 

Přečtěte si také