Zahlavi

Technologickým projektem roku jsou objevy týmu Tomáše Jungwirtha

18. 06. 2018

Tým Tomáše Jungwirtha z Fyzikálního ústavu AV ČR si připsal další úspěch. Jejich prototyp v oblasti antiferomagnetických pamětí se stal nejlepším technologickým projektem v prestižní soutěži Vodafone o nápad roku.

Na projektu ultrarychlých počítačových pamětí, které fungují na zcela odlišném způsobu než ty stávající, se spolu s Tomášem Jungwirthem podíleli Xavi Marti, Kamil Olejník a Vít Novák. Prototyp těchto pamětí zvítězil v konkurenci dalších osmnácti finalistů technologické kategorie. Byl mezi nimi například nový způsob detekce znečištění pitné vody pro vodárny, raná diagnostika rakoviny prostaty a prsu pomocí analýzy glykanů z krve, platforma pro testování účinků nových léčiv či komplexní řešení pro managment odpadů.

Vítězný tým z Fyzikálního ústavu a španělské společnosti IGS, která se podílí na vývoji prototypu pamětí. Jeho členové jsou (zleva): Tomáš Jungwirth, Vít Novák, Xavi Marti a Kamil Olejník.

„Náš nový typ paměti na bázi antiferomagnetů umožňuje až terahertzovou rychlost zápisu a uplatnění v umělých neuronových sítích. V současnosti vyvíjíme aplikaci antiferomagnetické paměti pro naši komerční technologii detekce vozidel,” představil projekt Tomáš Jungwirth.

Podle Jungwirtha úspěchu napomohla i jeho prezentace na jarním Akademickém sněmu AV ČR a následný brífink s novináři. „Díky této popularizaci nás oslovila mimo jiné i investiční firma J&T, která nás přihlásila do soutěže Vodafone Nápad roku,” uvedl Tomáš Jungwirth, jehož projekt podporuje i  nedávno získaný grant Evropské unie.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Archiv Tomáše Jungwirtha