Zahlavi

Prestižní ceny Neuron ocenily i objevy vědců Akademie věd

04. 12. 2018

Fyzik Tomáš Jungwirth, botanici Petr Pyšek a Filip Kolář či biochemička Hana Macíčková Cahová... Špičkoví badatelé z Akademie věd uspěli v soutěži Neuron, kterou založili a financují čeští podnikatelé.

„Považuji to za velký úspěch Akademie věd, že se její vědci umístili v hlavních kategoriích tak prestižní ceny. Potvrzuje to kvalitu výzkumu na našich pracovištích,“ komentovala ocenění předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Čipy i umělá inteligence

Cenu Neuron za významný vědecký objev, která je spojená s finanční odměnou ve výši jednoho milionu korun, v letošním roce získal Tomáš Jungwirth. Jeho tým použil jako první na světě k vytvoření nového typu paměti takzvané antiferomagnety, tedy materiály, které vědci do té doby považovali za prakticky bezcenné. Nové objevy umožňují tisícinásobně rychlejší zápis.O objevech jeho týmu letos informovaly světové časopisy jako Science Advances, Nature Nanotechnology, Nature Communications a Nature Physics.

„Nejde o vylepšení nějakého již používaného konceptu nebo materiálu, je to úplně nový přístup. Antiferomagnety mají zajímavý potenciál, například proto, že se jejich schopnosti v některých ohledech blíží funkcím lidského mozku – zdá se, že antiferomagnetická paměťová součástka dokáže na rozdíl od té klasické feromagnetické nebo polovodičové pracovat se spojitým spektrem stavů, z čehož mohou profitovat oblasti jako umělé inteligence a neuronové sítě,“ uvedl v letošním rozhovoru pro Akademický bulletin Tomáš Jungwirth, vedoucí oddělení spintroniky a nanoelektroniky na Fyzikálním ústavu AV ČR.

Jak poznat rostlinného vetřelce

Cenu za mimořádný vědecký objev obdržel i Peter Pyšek z Botanického ústavu AV ČR, který patří mezi nejcitovanější české vědce. Specializuje se na takzvanou invazní ekologii, která sleduje dopad stěhování rostlin a živočichů na životní prostředí a život vůbec. Za invazní vědci považují takové druhy, které se rozšířily mimo oblast původního výskytu a často způsobují značné škody, a to nejenom v krajině, ale třeba i na lidském zdraví. V Česku se mezi takové „vetřelce“ počítají například rostliny jako bolševník nebo ambrózie.

Světový odborník na invazivní druhy Petr Pyšek

Petr Pyšek, který je také zakladatelem rozsáhlé české a světové databáze invazních rostlin, se svými kolegy zjistil, že jednou z klíčových vlastností ovlivňujících invaznost rostlin je velikost genomu: čím menší genom, tím invazivnější rostlina. Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Ecology. V cenách Neuron kromě Pyška uspěl i další botanik Filip Kolář, a to v kategorii mladých vědců.

Evoluce při činu

Filip Kolář se zabývá evolucí rostlin a jejich adaptací na měnící se prostředí. Extrémní příklad takové adaptace je například zdvojení kompletní genetické informace. Na otázku organizátorů Neuronu, co ho žene vpřed, Filip Kolář odpověděl: „Touha objevovat nové rostliny, místa, kde rostou, chytat evoluci „při činu“, zkoumat zákonitosti v přírodě. Taky se v rámci své práce opakovaně dostávat ven, do hor. Být v kontaktu s lidmi z celého světa a inspirovat se jimi.“

Úspěch měla mezi mladými vědci i Hana Macíčková Cahová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. „Věnuji se základnímu výzkumu a objevuji nové chemické struktury v RNA. Ty hrají důležitou roli v dosud neznámých biochemických a imunologických procesech jak na úrovni buňky, tak těla. Tyto objevy mohou vést k novým možnostem léčby virových, bakteriálních nebo onkologických onemocnění,“ uvedla Hana Macíčková Cahová, která je nositelkou grantu ERC.cz.

Hana Macíčková Cahová získala cenu pro mladé vědce

Na výběru celkem deseti laureátů z různých vědních oborů se podílela mezinárodní vědecká rada Nadačního fondu Neuron, celkem si laureáti rozdělili 9 milionů Kč.

Na titulním obrázku fyzik Tomáš Jungwirth

Související články:

Tisíckrát rychlejší paměťové nosiče? Díky českým vědcům reálná budoucnost

Velikost genomu ovlivňuje invazivnost rostlin

Předsedkyně si prohlédla Ústav organické chemie a biochemie

Související reportáže:

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Nadace Neuron
Reportáž: Studio OAT

 

Přečtěte si také