Zahlavi

Pavel Bělobrádek navštívil Ústav přístrojové techniky v Brně

01. 03. 2017

U příležitosti oslav 60. výročí založení Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, navštívil 28. února laboratoře ústavu místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek spolu s Arnoštem Marksem, místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Oslavám a připomínkám významného výročí věnují v Ústavu přístrojové techniky AV ČR celý rok 2017. Zájemci z řad odborné i široké veřejnosti tak budou mít možnost seznámit se s činností ústavu prostřednictvím mnoha aktivit a to nejenom v sídle ústavu, ale také na několika místech v Brně a v Praze.

V průběhu posledních dvaceti let Ústav přístrojové techniky výrazně rozšířil svou mezinárodní spolupráci a vývoj zaznamenalo i jeho výzkumné zaměření, které se rozšířilo o dynamicky se rozvíjející obory jako snímání a zpracování biosignálů, aplikace laserů v mikrotechnologiích a nanometrologii nebo rozvíjení vybraných nanotechnologických postupů.

Většina výzkumných aktivit nachází uplatnění při spolupráci s aplikačními partnery nejen na akademických nebo vysokoškolských pracovištích, ale i v průmyslových podnicích. Výsledkem této spolupráce byla a je řada unikátních přístrojů, často prvních svého druhu u nás i ve světě, např. elektronové mikroskopy, elektronový litograf, lasery a celé interferometrické systémy pro přesné odměřování, spektrometry, kryogenní systémy atd.

V rámci oslav významného výročí je pro veřejnost připravena řada výstav a workshopů. Brněnští se mohou těšit na listopadové Dny otevřených dveří či Podzimní školu základů elektronové mikroskopie 2017. Mimobrněnští zájemci se mohou více dozvědět na výstavě v prostorách AV ČR na Národní třídě v Praze nebo na červnovém Veletrhu vědy 2017 – PVA EXPO v Praze Letňanech.

Ústav se zároveň coby odborný garant, který svou existencí v moravské metropoli přispěl k ojedinělé kumulaci výzkumu, vývoje a výroby z oboru mikroskopie, připojí k oslavám 70. výročí založení elektronové mikroskopie v Brně, které organizuje Magistrát města Brna.

Připravil: Ústav přístrojové techniky AV ČR
Foto: Ústav přístrojové techniky AV ČR