Zahlavi

Medaili Františka Palackého získal od Akademie věd polský historik Pułaski

04. 12. 2019

Polský historik Michał Pułaski, který se významně zasloužil o rozvoj česko-polských vztahů, získal v úterý 3. prosince čestnou medaili Františka Palackého. Na slavnostním ceremoniálu v Krakově mu ji jménem předsedkyně Akademie věd ČR předal Jan Němeček z Historického ústavu.

„Díky pomoci profesora Pułaského mohli čeští historici perzekvovaní komunistickým režimem publikovat v Krakově pod svým jménem výsledky svého výzkumu. Myslím, že předávaná medaile je jen malou splátkou za vše, co profesor Pułaski učinil pro rozvoj česko-polských vztahů,“ řekl ve svém laudatiu Jan Němeček s tím, že Pułaski vychoval řadu znamenitých historiků. Mezi nimi je například Maciej Kozłowski, Marek Kornat či Sławomir Dębski, ale i Roman Baron z Historického ústavu AV ČR.

IMG_7016

Medaili AV ČR převzal Michał Pułaski (vpravo) v Krakově od Jana Němečka z Historického ústavu

Úspěšná česko-polská spolupráce

Celá profesní dráha Michała Pułaského, a to od studií až po jeho profesuru, souvisí s Jagellonskou univerzitou v Krakově, kde v letech 1987-1993 vedl historické pracoviště Instytut Historii.

V letech 1993- 2004 pak s historikem Jaroslavem Valentou vedl Stálou společnou česko-polskou komisi humanitních věd, která vznikla jako projekt českého Ministerstva školství a polského Ministerstva národního vzdělávání. „Jejich výsledky se promítly do celé řady společných konferencí i společných publikací, rozvíjejících vzájemnou spolupráci,“ dodal Jan Němeček.

Medaili Františka Palackého uděluje Akademie věd ČR za zásluhy v historických vědách. Vznikla v roce 1965 jako čestná oborová plaketa k ocenění vynikajících výsledků ve společenských vědách, především pro oblast historie, filozofie, práva a sociologie.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Historický ústav AV ČR