Zahlavi

Den pátý aneb důležité slzy

08. 04. 2019

Manželé Feustelovy provází optimistická aura. Lidé kolem nich se usmívají. Prostě dobrá, pozitivní nálada. Je tu ale jedna výjimka a potvrdila se už na úvodní tiskové konferenci i v neděli v pražském Planetáriu.

Když se řeč astronauta Andrewa Feustela stočí na kresbu židovského chlapce Petra Ginze Měsíční krajina, kterou namaloval ve svých necelých 14 letech v terezínském ghettu (jednou mohl Petr Ginz být třeba skvělým vědcem, malířem, možná astronautem), v tu chvíli vidíte, jak se celý sál začíná proměňovat, prostředí jako by ztuhne, tíže našich dějin a holocaustu na nás doléhá… a je to dobře! Protože tohle se prostě nesmí opakovat.

Andrew Feustel vzal kresbu Petra Ginze (přesněji její kopii) s sebou na oběžnou dráhu jako symbol právě proto. Dnes ji předal řediteli Památníku v Terezíně Janu Roubínkovi. Kresba bude umístěna v expozici muzea, zřejmě právě v té budově, kde ji Petr Ginz nakreslil. Je moc dobře, že se právě tomuto aktu věnuje velká pozornost, na místě vystoupila také předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, přijeli i místopředsedové Jan Řídký a Zdeněk Havlas.

Indiře Feustelové se při jejím proslovu vyhrnuly na tvář slzy a musím říct, že jsem k tomu neměl daleko ani já. Tak už si jen představte, že je vám 14, vůbec netušíte, no vlastně on tušil, jak to tak může s tím pohledem na Zemi z Měsíce být, ale pokusíte se o to. A to 15 roků před vypuštěním vůbec první umělé družice Země…

Přejděme ale k příjemnějším věcem... Co že bylo v Terezíně k obědu? Klasická česká kuchyně: hovězí vývar s játrovými knedlíčky, kachna s bílým a červeným zelím a bramborovým a houskovým knedlíkem a jablečný štrůdl. Česká kachnička zaujala astronauta Feustela natolik, že předběhl svoji ženu Indiru, která je na sociálních sítích mimořádně aktivní a fotil první. Na Becherovku bych málem zapomněl...


Manželé Feustelovi měli možnost vidět originál titulní strany časopis
VEDEM vydávaného v terezínském ghettu, jehož redaktorem byl i Petr Ginz. Držet se mohl pouze v rukavicích a úctu jste mohli krájet – i ředitel terezínského památníku u toho šeptal... a znovu mám to zvláštní chvění v duši. Byly to opravdu silné okamžiky.

Ovšem pravá perla současné doby byla cesta po dálnici do Senátu. Uprostřed České republiky, v autě vyrobeném v Německu, provozovaném Astronomickým ústavem české Akademie věd, jsme všichni využívali služeb českých operátorů internetu, aby Andrew Feustel mohl sledovat americký online přenos z oběžné dráhy. Právě totiž vystoupili dva astronauti z ISS do volného kosmického prostoru, zatímco řidičův telefon (bez ztráty pozornosti :-) řidiče) nám ukazoval, kde se ISS právě nachází. Globalizace a technologie v jedné minutě.

Závěr patřil přijetí v Senátu. Jak bych to jen měl napsat, aby bylo vidět, že to není formální popis, ale že se to skutečně tak odehrálo? Zažil jsem totiž mnoho a mnoho takových setkání, ale tohle bylo naprosto skvělé, přátelské, formální a přitom neformální. Senátor Jiří Drahoš, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, místopředseda Akademie věd Jan Řídký, manželé Feustelovi – skvělé přijetí, skvělá nálada a hodina utekla jako nic a byla naplněná zajímavou diskuzí.

A o čem se mluvilo? O Písních kosmických ve vesmíru, o Krtku-astronautovi, o kosmickém výzkumu a vědě, o rodinách, o německých předcích astronauta Feustela (odtud příjmení), o programu astronautova turné, který je před námi, o vážné situaci, kterou velitel ISS Feustel musel řešit, když začal klesat tlak vzduchu na ISS a spousta dalšího.

No tak si v klidu čtěte, my už jedeme do Olomouce – těšíme se.

Úvodní carouselové foto

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Den první: „Doufám, že máte velké auto,“ smál se Andrew Feustel

Den druhý aneb co si dal Krtek-astronaut na oběd

Den třetí aneb dneska to byl koncert

Den čtvrtý aneb nátřesk, jako kdyby měl přijet prezident


Přečtěte si také