
Vědci z Akademie věd ČR uspěli v cenách Francouzského velvyslanectví
28. 06. 2019
Držitel Nobelovy ceny Jean-Marie Lehn společně s velvyslancem Francie v ČR Rolandem Galharaguem byli význačnými hosty slavnostního předávání vědeckých ocenění Francouzského velvyslanectví, které se konalo ve středu 26. června v Národním muzeu.
V rámce soutěže uspěli i čtyři vědci z Akademie věd: konkrétně Lucie Drechselová z Orientálního ústavu AV ČR získala hlavní Cenu Jacquese Derridy za humanitní a společenské vědy díky své práci o ženské politické emancipaci v Turecku.
Lenka Loukotová z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR obdržela první místo Sanofi za farmacii, ve svém výzkumu se věnuje oblasti polymerů pro radioimunoterapii, v téže kategorii třetí místo obsadil i Jan Kudláček z Fyziologického ústavu AV ČR.
Úspěch si Akademie věd připsala i v Ceně Jean-Marie Lehna za chemii, kde třetí místo připadlo Janu Hynkovi z Ústavu anorganické chemie AV ČR.
V letošním roce si vědecká soutěž Francouzského velvyslanectví připomíná 25. výročí, a tak se ceremoniálu zúčastnil velký počet laureátů z předchozích let. Laureáty nominovala jejich univerzita nebo Akademie věd ČR na základě kvalitních výzkumů, na kterých vědci pracovali během svého doktorského studia a při své závěrečné práci. Účastníky soutěže hodnotilo sedm komisí, které se skládaly z celkem 40 profesorů a českých i francouzských vědeckých výzkumníků.
Francouzské velvyslanectví a jeho partneři celkem vybrali a ocenili 23 laureátů.
Na titulním obrázku uprostřed Lucie Drechselová s hlavní cenou Jacquese Derridy
Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR na základě podkladů Francouzského velvyslanectví
Foto: Francouzské velvyslanectví
Přečtěte si také
- Značka Academia slaví 60 let. Neduhy šedesátníka ale netrpí, říká Jiří Padevět
- Adéla Šimková získala cenu za nejlepší disertaci i výjimečnou kvalitu práce
- Zpráva ombudsmanky AV ČR: řeší první podněty, rozšiřuje spolupráci s pracovišti
- Akademie věd a Univerzita obrany spojily síly k posílení bezpečnosti Česka
- Vylepšené EKG i superlasery v průmyslu. Akademie věd přináší konkrétní výsledky
- Akademie věd ČR založí akciovou společnost s cílem propojit vědce s investory
- Jak nápady proměnit v granty? Vědcům pomůže ERC inkubátor, říká Luděk Brož
- Akademie věd získala unikátní aparaturu, posílí roli Česka ve výzkumu materiálů
- Nečekejme, až přijde rok 2213. Jak podpořit větší zastoupení žen ve vědě?
- Osm publikací Nakladatelství Academia uspělo v soutěži Slovník roku