Zahlavi

Studenti přírodovědných oborů chtějí pracovat v Akademii věd, ukazuje průzkum

09. 12. 2022

Pro firmy je požehnáním, když získají mladé a perspektivní zaměstnance. Zvlášť v době, kdy čelí personální krizi a mají problém některé pozice obsadit. Švédská společnost Universum prozkoumala názory českých studentů na potenciální zaměstnavatele a uveřejnila žebříček atraktivních pracovišť podle jednotlivých oborů. Akademie věd ČR podle něj letos jednoznačně vítězí u studentů přírodních věd a přitahuje i studenty humanitních oborů.

Společnost Universum v Česku oslovila více než 11 tisíc studentů z 63 univerzit. Průzkum se uskutečnil od listopadu loňského roku do května 2022. Výsledky společnost rozdělila do sedmi skupin podle oborů dotazovaných studentů. Žebříček obsahuje vždy deset nejatraktivnějších zaměstnavatelů v kategoriích byznys a obchod, technické obory, zdravotnictví, humanitní obory, IT, právo a přírodní vědy. 

Akademie věd boduje
Akademie věd ČR se umístila na stupnici humanitních oborů na třetím místě a zvítězila v přírodních vědách. Pro studenty přírodních věd je přitom nejlákavějším zaměstnavatelem již od roku 2017. V humanitních oborech si v porovnání s předešlými dvěma lety, kdy byla shodně čtvrtá, polepšila o jedno místo. Letos ji přeskočila jen Česká televize a Ministerstvo zahraničních věcí.

„Velmi si názorů studentů vážíme. Naše instituce se pořádáním popularizačních akcí a nabídkou stáží dlouhodobě snaží vzbuzovat nejen u mladých lidí zájem o vědu a výzkum i o činnost celé Akademie věd. Výsledky ankety nás mimořádně těší. Ukazují totiž, že jsou naše snahy úspěšné,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

V top 20 figuruje Akademie věd ČR i v technických oborech, kde tento rok skončila na 19. místě. Společnost Universum každoročně zjišťuje názory více než jednoho a půl milionu studentů z desítek zemí, čímž vytváří největší světový výzkum svého druhu. Na umístění Akademie věd ČR od roku 2017 se můžete podívat na stránkách společnosti.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také