Zahlavi

Prezident Petr Pavel navštívil Konferenční centrum AV ČR – Zámek Třešť

30. 05. 2023

V rámci své první oficiální návštěvy Kraje Vysočina zavítal ve čtvrtek 25. května 2023 prezident České republiky Petr Pavel se svou chotí a doprovodným týmem také do Konferenčního centra AV ČR v zámeckého hotelu v Třešti. Jelikož centrum spadá pod křídla Akademie věd ČR, přivítala jej zde předsedkyně Eva Zažímalová. Hovořili spolu například o výzkumech začleněných do výzkumných programů Strategie AV21. Předsedkyně prezidenta následně pozvala, aby navštívil vybraná pracoviště a seznámil se s jejich aktivitami a úspěchy.

Nabitý dvoudenní program prezidentského páru odstartoval v jedné ze základních škol v Pelhřimově. Následovala návštěva Jihlavy, která měla sportovně-relaxační nádech. Přímo ze sportoviště už však Petr Pavel i s doprovodem zamířil do zámeckého hotelu v Třešti, kde měl následně strávit noc. Konferenční centrum, které v třešťském zámku funguje, patří Akademii věd ČR. Prezidenta Pavla na místě tedy přivítala osoba nejpovolanější, předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

04
Předsedkyně Eva Zažímalová vítá prezidenta Petra Pavla a jeho manželku Evu Pavlovou na Zámku v Třešti.

Společně s ředitelkou hotelu Pavlou Pěknou předsedkyně krátce představila návštěvníkům z Hradu místní zámek. Ten se právě před rokem, v květnu 2022, po téměř dvouleté rekonstrukci opětovně otevřel vědcům i veřejnosti. Novorenesanční zámek téměř v samém centru Třeště využívala jako hotel a kongresové prostory už Československá akademie věd. Po letech provozu však objekt potřeboval omladit, a tak vedení Akademie společně se Střediskem společných činností AV ČR, v jehož péči se zámecký areál nachází, přistoupilo k rozsáhlé rekonstrukci zaměřené zejména na vnitřní prostory.

Špičková věda pro společnost
Předsedkyně Eva Zažímalová následně s prezidentem Petrem Pavlem hovořila také o činnosti Akademie věd ČR. Seznámila ho mimo jiné s aktivitami výzkumných programů Strategie AV21, která v duchu svého motta „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ reaguje na problémy a výzvy, kterým čelí současná společnost. Výzkumné programy, založené na spolupráci oborů a institucí, zahrnují témata, jako je například energetická budoucnost České republiky, zdraví občanů, umělá inteligence nebo kvalita veřejných politik.

Prezidentu republiky se dostalo i nabídky expertiz v nejrůznějších vědních disciplínách. Posláním Akademie věd ČR a jejích pracovišť je uskutečňovat výzkum v širokém spektru přírodních, technických, humanitních a sociálních věd, který usiluje o rozvoj poznání a akcentuje aktuální potřeby české společnosti a domácí kultury. Jako přední vědecká instituce připravuje Akademie například pro orgány státu a jeho představitele odborné podklady ve věcech veřejných záležitostí, jimiž jsou takzvané AVexy, nezávislá expertní stanoviska.

Čtvrteční program zakončil prezident opět v Jihlavě, konkrétně v Horáckém divadle, kde se udělovala ocenění složkám Integrovaného záchranného systému. Páteční aktivity se již věnovaly zcela jiným tématům, například ekologii a zemědělství. Dva dny strávené v Kraji Vysočina dokládají, že prezident Petr Pavel klade důraz takříkajíc na „rozvoj těla i ducha“ a že se zajímá o všechny hlavní oblasti spadající do gesce ministerstva školství – o vzdělávání, mládež, tělovýchovu i vědu a výzkum.


Předsedkyně Eva Zažímalová pozvala prezidenta Petra Pavla na návštěvu vybraných pracovišť Akademie věd ČR.

Aby předsedkyně podpořila kontakty i do budoucna, pozvala pana prezidenta na návštěvu vybraných výzkumných pracovišť z oblasti humanitních a společenských věd. Je tedy možné, že při příštím setkání se budou společně procházet například po archeologických nalezištích na Moravě, nebo v podhradí Pražského hradu – v místech, kde probíhají výzkumné práce badatelů Akademie věd ČR.

Text: Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

01

01

02

02

03

03

04

04

05

05

06

06

07

07

08

08

09

09

10

10

Přečtěte si také