Zahlavi

Premiér Andrej Babiš diskutoval o podpoře vědy s biochemiky

19. 11. 2018

Premiér Andrej Babiš v pondělí 19. listopadu navštívil Ústav organické chemie a biochemie AV ČR v pražských Dejvicích, který patří k nejlepším a nejúspěšnějším výzkumným pracovištím v České republice. Ústav, který vznikl roku 1953, se v současnosti rozkládá v původní prvorepublikové stavbě na Flemingově náměstí a pozdějších přístavbách, včetně nejnovější budovy z roku 2014, které vědci pro její organický tvar přezdívají „Květák“. Premiér si obě „křídla“ prohlédl v doprovodu předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové a členů vedení.

„Snažíme se cíleně podporovat ty nejlepší týmy a poskytovat vědcům dostatečné zázemí, například v transferu vědeckých objevů do praxe,“ řekl při úvodní přednášce ředitel Zdeněk Hostomský, který působil dlouhá léta ve Spojených státech, mimo jiné ve farmaceutickém koncernu Pfizer. V rámci ústavu devět let úspěšně funguje dceřiná společnost IOCB Tech (dříve pod názvem IOCB TTO), která pomáhá vědcům s komercionalizací jejich objevů. Loni se jí například podařila smlouva s dánským koncernem Novo Nordisk na využití syntetického hormonu, který se testuje na léčbu diabetu 2. typu a obezity. „Ovlivňuje receptory v mozku, které člověku říkají: jez, nejez. Ale zatím je vše ve vývoji, končíme preklinické testy,“ řekl ředitel firmy IOCB Tech a zástupce ředitele Martin Fusek.

Premiéra Andreje Babiše provázel i místopředseda AV ČR Pavel Baran a ředitel Zdeněk Hostomský

Studenti, základ ústavu

Za další nezbytný předpoklad úspěchu označil ředitel Hostomský získávání vynikajících studentů z Česka i ze zahraničí a rozvoj juniorských týmů. „To je skutečný základ ústavu,“ řekl Hostomský, který svá slova doložil konkrétními čísly: ze zhruba 800 zaměstnanců jsou v ústavu téměř dvě stovky studentů doktorských programů.

Premiéra pak zajímal odkaz nejslavnějšího vědce ústavu, objevitele antivirových preparátů Antonína Holého. Zisky z těchto patentů stále tvoří velkou část ročních příjmů ústavu. „Jsme momentálně větší plátce daní na Praze 6 než pražské letiště,“ uvedl ředitel Hostomský, který apeloval na premiéra, aby snížil přílišnou byrokratickou zátěž české vědy a zprůhlednil systém grantů a hodnocení.

Sláva a posměch kolegů

 „Čím to, že se podařilo Antonínu Holému tak vyniknout? Byla to jeho genialita, štěstí, výsledky celého týmu nebo všechno dohromady?“ ptal se Andrej Babiš. Zdeněk Hostomský mu pak vysvětloval, že nejde vždy jen o výjimečnou osobnost, ale také o dobře napsané licenční smlouvy a komercionalizaci vyvinutých látek. „Dobře to vystihuje hra Elegance molekuly v Dejvickém divadle,“ dodal Hostomský. Místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, který měl pracovnu přes chodbu proti Antonínu Holému, to doplnil osobní vzpomínkou, kterak si z Holého dělali jeho vědečtí kolegové blázny a jeho urputné snahy syntetizovat nové látky označovali za „derivatenrei“. „Říkali, že to není pořádný chemik a že jeho pokusy k ničemu nebudou. A podívejte se, kam to dotáhl,“ dodal Havlas.

Součástí premiérovy návštěvy byla i prohlídka Holého pracovny, kde jsou stále ještě na tabuli vzorce, zaznamenané jeho drobným pavoučím písmem.

Na titulní fotografii premiér Andrej Babiš, předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský

Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

Související články:

Předsedkyně Akademie věd si prohlédla Ústav organické chemie a biochemie