Zahlavi

Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová předala „Ekologického Oskara“

14. 10. 2017

Vyhlášením vítězů nejlepších projektů a nápadů v oblasti ekologie, inovací a energetických úspor z České republiky vyvrcholil slavnostní galavečer v pražském Foru Karlín. „Ekologického Oskara“ vybírala porota složená převážně z expertů Akademie věd ČR. Nejlepším projektem v soutěži E.ON Energy Globe roku 2017 se stal chytrý dům s květinovou mokřadní střechou Ing. Michala Šperlinga.

„Akademie věd poskytla této soutěži záštitu a stala se jejím odborným garantem, v porotě zasedli vědci z Akademie věd. Jsme velmi rádi, že jsme se mohli do soutěže E.ON Energy Globe takto zapojit, protože ekologie, energetika a udržitelný rozvoj jsou oblasti, kterými se i naši vědci intenzivně zabývají, mimo jiné v rámci Strategie AV21,“ vysvětluje zapojení Akademie věd ČR předsedkyně prof. Eva Zažímalová.
Čím zaujal porotu právě vítězný návrh chytrého domu s mokřadní střechou? „Mezi domy v centru Prahy by podobnou stavbu čekal jen málokdo. Dřevěný dům vyplňuje prostor činžovního vnitrobloku, a přesto zachovává jeho přírodní plochu v celém rozsahu. Mokřadní střecha stavby doplňuje okolní zelený trávník. Pokrývka domu z mokřadních rostlin navíc funguje jako střešní kořenová čistička, a využívá tak unikátního systému čištění odpadní vody,“ píše se v popisu projektu na stránkách soutěže.

Členy poroty byli mj. prof. Ivo Doležel z Ústavu termomechaniky AV ČR, ředitel Ústavu chemických procesů AV ČR dr. Miroslav Punčochář, dr. Eliška Maršálková z Botanického ústavu AV ČR či někdejší ministr životního prostředí prof. Bedřich Moldan z Univerzity Karlovy.Vítězové si odnesli sošky a další ceny už v pondělí 9. října, slavnostní večer odvysílala Česká televize v sobotu 14. října v 22 hod. Kompletní výsledky soutěže se dozvíte na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globe.

Připravil: Viktor Černoch, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: E.ON Energy Globe