Zahlavi

Pracoval do poslední chvíle. V 88 letech zemřel světový biochemik Emil Paleček

30. 10. 2018

Jako první na světě objevil v roce 1960 způsob, jak zkoumat DNA pomocí elektrochemie. Jeden z nejcitovanějších českých vědců Emil Paleček, který v brněnském Biofyzikálním ústavu stále denně pracoval na výzkumu v oblasti diagnostiky rakoviny, zemřel ve věku 88 let. Velkých ocenění se dočkal v pozdním věku: v 84 letech získal vládní cenu Česká hlava, loni pak ocenění Neuron za přínos světové vědě.

„Jednou možná bude mít každý lékař přístroj, který z kapky krve dokáže určit, zda je pro pacienta určitý lék vhodný či ne. Už dnes se ví, že některá cytostatika pomáhají třem čtvrtinám pacientů s rakovinou. Čtvrtině lidí ale naopak uškodí. Podle DNA to lze poznat,“ řekl profesor Emil Paleček před pěti lety deníku MF DNES.

„Je to pro český výzkum nesmírná ztráta. Emil Paleček patřil k výjimečným osobnostem nejen v přírodních vědách, ale v celé Akademii věd,” uvedla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová s tím, že Paleček pracoval v Biofyzikálním ústavu neuvěřitelných 63 let.

V nesnázích pomohl nobelista Heyrovský

Rodák z Brna, který vyrůstal v chudých poměrech a kariéru začínal jako bankovní učeň, vystudoval obchodní akademii a Vysokou školu hospodářských věd v Bratislavě. Do Biofyzikálního ústavu nastoupil krátce po jeho založení v polovině 50. let minulého století. Tehdejší režim však jeho experimentům v oblasti genetiky příliš nepřál, a to i navzdory jeho přelomové práci otištěné roku 1960 v prestižním americkém časopise Nature. V této studii Paleček vyvrátil dosavadní přesvědčení, že DNA je elektrochemicky nevyužitelná. Následovalo pozvání z univerzity v Harvardu (Paleček ho musel odmítnout), ale také šikana Státní bezpečnosti. Tehdy se za něj postavil nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský, který mu umožnil pracovat ve svých laboratořích a udělil mu cenu pro mladé vědce.

„V té době jsem byl silně kritizován elektrochemiky, kteří nevěřili, že velké molekuly DNA je možno elektrochemicky analyzovat. Této kritice se mi podařilo čelit a díky podpoře prof. J. Heyrovského jsem mohl pokračovat ve své práci,“ řekl Emil Paleček při udělení ceny Česká hlava.

Emil Paleček získal roku 2009 od tehdejšího předsedy AV ČR Jiřího Drahoše medaili za zásluhy

Jeho objevy vstoupily do učebnic: elektrochemie nukleových kyselin se stala základem nového vědního oboru a potencionálně velké využití má zejména v biomedicíně, diagnostika rakoviny by díky ní mohla být rychlejší a přesnější než stávající optické metody. Paleček se v poslední době zabýval analýzou glykoproteinů, spolupracoval také s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně.

Byl jedním ze zakládajících členů Učené společnosti ČR.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto:
Zdeněk Tichý, Archiv KNAV

Související články:

Emil Paleček převzal medaili De Scientia et Humanitate Optime Meritis

Turné předsedkyně se přesunulo do Brna