Zahlavi

Nebojte se něco zkazit, řekli v Praze tři nositelé Nobelovy ceny

21. 06. 2018

„Buďte odvážní, hrdí i pokorní. Když něco pokazíte, nikdo vás kvůli tomu nezabije,“ shodují se tři francouzští nositelé Nobelovy ceny. Jean-Maria Lehn, Jean-Pierre Sauvage a Serge Haroche si v hluboké životní moudrosti nezadají ani s mistrem Yodou z filmové série Star Wars, jak ukázaly jejich přednášky propojené s vážnou i experimentální hudbou. Do Národního domu na Vinohradech přišlo 20. června na setkání s výjimečnými osobnostmi francouzské vědy na 200 lidí.

„Nejdříve mi to přišlo bláznivé. Pozvat tři nobelisty, vybrat hudbu pro český orchestr a smíchat vědeckou konferenci o chemii a fyzice s klasickou hudbou,“ usmívá se velvyslanec Francie v České republice Roland Galharague.

Nobelista Jean-Maria Lehn zahrál během ceremoniálu udílení vědeckých cen Ódu na radost

Večerní přednášky a koncert na Vinohradech předcházela ještě jedna událost. Ráno 20. června se v Buquoyském paláci předávaly vědecké ceny udělované Velvyslanectvím Francie v České republice. Hlavní roli při předávání cen měli Jean-Maria Lehn, Jean-Pierre Sauvage a Serge Haroche.

Rozbíjejte nábytek

Zrovna když se měl znovu ujmout slova velvyslanec Roland Galharague, zřítila se pod jedním z hostů židle. „Začali jsme rozbitím a teď je třeba pokračovat vytvořením něčeho nového. Přesně tak funguje věda,“ vtipně událost okomentoval velvyslanec.

Francouzské velvyslanectví ocenilo 21 mladých laureátů v kategoriích chemie, počítačové vědy, lékařství, farmacie, jaderný výzkum a humanitní a společenské vědy. Cena za farmacii vznikla ve spolupráci s Akademií věd ČR a zástupci Akademie se účastnili ve všech hodnotících komisích.

Společná fotografie oceněných vědkyň a vědců na francouzském velvyslanectví (jejich jména najdete na konci článku)

Nobelista usedá ke klavíru

V režii Jean-Maria Lehna probíhá udílení cen mladým vědcům při francouzském velvyslanectví už řadu let. Nositel Nobelovy ceny za chemii Lehn navštívil Českou republiku, tehdy Československo, poprvé v roce 1962. „Schválně, kdo už byl tehdy na světě?“ rozhlíží se pobaveně po převážně mladém publiku. Letos se rozhodl přizvat své přátele a kolegy a připravit večer plný vědy a hudby, kterou vášnivě miluje. „Hraju každý den alespoň půl hodiny,“ nesměle dodává Jean-Maria Lehn. Potom usedne k pianu a bravurně zahraje Beethovenovu Ódu na radost.

Hudba a věda bez hranic

„Mnoho vědců se shoduje, že klasická hudba měla obrovský význam pro jejich práci. Možná proto souhlasili i Serge Haroche a Jean-Pierre Sauvage přijet do České republiky,“ říká v úvodu slavnostního večera na Vinohradech velvyslanec Roland Galharague.

Pozvání přijala také předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová: „Mezi vědci v Akademii věd ČR je opravdu mnoho skvělých hudebníků.“ Jedním příkladem za všechny je chemik a hudební skladatel Petr Cígler z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. V programu byla jeho experimentální skladba „Daily Patterns“ inspirovaná rituálními i zcela neočekávanými událostmi všedního dne.

Chemik a zakladatel ruské symfonické hudby byl také Alexandr Borodin (1833-1887), který se podle Jean-Maria Lehna, jenž je jeho velkým obdivovatelem, považoval víc za vědce než skladatele. Pražská komorní filharmonie zahrála Borodinův Smyčcový kvartet č. 2.

Večerem provázel Daniel Stach z České televize

Zleva Jean-Pierre Sauvage, Jean-Maria Lehn a Serge Haroche

Vzkazy budoucím nobelistům:

„Co byste vzkázal mladým vědcům, kteří usilují o Nobelovu cenu?“ ptá se Jean-Maria Lehna moderátor celého večera Daniel Stach.

Osamostatnit se

„V určitém okamžiku se musí mladí vědci osamostatnit, aby nezůstávali pod ochranou někoho jiného,“ říká vědec, který Nobelovu cenu získal už v roce 1987 za poznání mechanismů, jakými mezi s sebou komunikují molekuly. „Molekuly si neustále vyměňují informace mezi sebou a díky tomu žijeme,“ říká Lehn.

Buďte v týmu s nobelistou

Stejnou otázku dostává v závěru své přednášky nositel Nobelovy ceny za fyziku Serge Haroche. „Pracujte s týmem lidí, kde už někdo Nobelovu cenu má,“ radí Haroche, kterému se podařilo vytvořit kvantové vězení, do něhož dokáže zavřít částice a pozorovat co se v kontrolovaném prostoru děje. Jeho obor má celou řadu aplikací, například v systémech GPS. „Každý, kdo používá GPS, je součástí experimentu teorie relativity,“ říká Haroche.

Neočekávaná setkání

Jean-Pierre Sauvage, nositel Nobelovy ceny za chemii v roce 2016, se do svých osmnácti let přestěhoval patnáctkrát, o svém dětství nehovoří jako o šťastném. S přítomnými lidmi sdílí svůj pohled na svět: „Nejzásadnější pro mě v mém životě byla neočekávaná setkání. Někoho potkáte, stane se vaším přítelem, potom i kolegou, sdílíte nevšední myšlenky, a to je to, co žene vědu vpřed.“ Jean-Pierru Sauvageovi se podařilo v jednom experimentu volně spojit molekuly a uvědomil si, že se tím tak otevírá cesta k neuvěřitelně malým molekulárním strojům. Chemičtí roboti či nanoboti by mohly třeba dopravit léčivo přímo k rakovinným buňkám pacienta.

Na závěr přinášíme seznam oceněných českých vědkyň a vědců při ceremoniálu na francouzské ambasádě:

Cena H. Becquerela za jaderný výzkum:

Petr Distler ČVUT Praha
Petra Suchanková ČVUT Praha
Anna Michaelidesová Ústav jaderné fyziky AV ČR

Cena Sanofi za farmacii:

Zdeněk Škrott Univerzita Palackého
Ivana Mejdrová Vysoká škola chemicko-technologická Praha
Pavlína Janovská Masarykova univerzita

Cena Jacquese Derridy za humanitní a společenské vědy:

Josef Wilczek Masarykova univerzita
Radek Janhuba Národohospodářský ústav AV ČR
Jan Fabová Univerzita Palackého
Michal Sipos Etnologický ústav AV ČR

Cena Jean-Maria Lehna za chemii:

Zdeněk Farka Masarykova univerzita
Lucie Borková Univerzita Palackého
Daniel Bim Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Miroslav Krepl Biofyzikální ústav AV ČR

Cena Alberta Schweitzera za lékařství:

Marina Pařízková Univerzita Karlova
Luboš Kubíček Masarykova univerzita
Pavel Hok Univerzita Palackého

Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy:

Michal Balážia Masarykova univerzita
Miloš Musil Vysoké učení technické v Brně
Nicola Jajcay Ústav informatiky AV ČR

Na úvodní fotografii zleva: Jean-Maria Lehn, Serge Haroche, Roland Galharague a Jean-Pierre Sauvage

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Eva Kořínková