Zahlavi

Nakladatelství Academia uspělo v Cenách Miroslava Ivanova

15. 05. 2019

Na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy byly slavnostně vyhlášeny výsledky letošního ročníku Cen Miroslava Ivanova, určených autorům literatury faktu. Umístilo se v ní hned několik titulů z Nakladatelství Academia spadajícího pod AV ČR. 

Kromě Cen Miroslava Ivanova se na veletrhu vyhlašovaly rovněž výsledky soutěže Slovník roku, o kterých jsme již informovali v dřívějším článku. „V obou soutěžích se Nakladatelství Academia stalo s osmi, resp. sedmi cenami nejúspěšnějším nakladatelstvím,“ uvedl ředitel nakladatelství Jiří Padevět.

Ceny Miroslava Ivanova, pojmenované po jednom z nejznámějších a nejplodnějších českých autorů tohoto typu literatury, uděluje Klub autorů literatury faktu. Hlavní cenu letos získalo nakladatelství Olympia za knihu 100 let českého sportu, co do počtu oceněných titulů však zvítězilo právě Nakladatelství Academia. To obdrželo rovněž cenu pro nakladatele soustavně se věnujícího vydávání literatury faktu.

Oceněné tituly z Academie

V kategorii autorů do 39 let získala prémii Jana Kasíková za publikaci Ať mohou přijeti: Organizace poválečné repatriace a návratů 1942–1947. Čestné uznání obdržela kniha Zdraví nemocní říšští protektoři v Čechách a na Moravě 1939–1945 Milana Nováka a Michala V. Šimůnka a kniha Literární kronika první republiky Petra Šámala, Tomáše Pavlíčka, Vladimíra Barboríka, Pavla Janáčka a dalších autorů (vydaly Academia, Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu AV ČR).

Prémii získala publikace S Bohem za císaře a vlasť! autorů Milana Hlavačky, Zdeňka Munzara a Zdeňka Vaška (vydaly Academia a Ministerstvo obrany České republiky – Vojenský historický ústav Praha). Cenu vydobyla publikace editorů Dagmar Hájkové, Pavla Horáka, Vojtěcha Kesslera a Miroslava Michely Sláva republice! (vydaly Academia a Masarykův ústav a Archiv AV ČR). Další oceněnou publikací se stalo dílo Jiřího Knapíka a Martina France Mezi pionýrským šátkem a mopedem. Cenu si odnesl i Michal Přibáň za publikaci Český literární samizdat (vydaly Academia a Ústav pro českou literaturu AV ČR).

Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, s využitím podkladů Nakladatelství Academia
Foto: výřez obálky titulu 
S bohem za císaře a vlasť!, Nakladatelství Academia