Zahlavi

Mobilní laboratoř odhalí návštěvníkům podivuhodná tajemství přírody

03. 12. 2018

Vědci z Biologického centra AV ČR vyrazí mezi lidi s novou mobilní laboratoří. Tento jedinečný „showroom“ v jedinečném devět metrů dlouhém karavanu vybaveném nejnovějšími mikroskopy a laboratorní technikou je ideálním prostředkem pro moderní a interaktivní prezentaci vědy a výzkumu. První zastávkou Mobilní laboratoře Biologického centra AV ČR bude 5. prosince náměstí v Českých Budějovicích. 

Na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. se v předvečer svatého Mikuláše tradičně snáší z Černé věže anděl. Než letos přiletí, budou moci návštěvníci vstoupit do „Biologického pekla“. To je název tematického programu, který přiveze mobilní laboratoř na náměstí ve středu 5. 12. 2018 od 10 do 13 hodin.

Karavan se promění v peklo plné čertovských potvůrek. Nebyli by to českobudějovičtí biologové, kdyby s sebou nevzali živé parazity, v tomto případě červy vypreparované z ryb. Vědci budou odhalovat také ďábelská tajemství světa pod zemí, a to nejen půdy z nejrůznějších prostředí, ale také živých půdních organismů, mezi nimiž kraluje ďábelský pracant – žížala.

Odstranit předsudky a nadchnout publikum

„Věda není vždy jen práce v bílých rukavičkách u mikroskopu nebo výkonného počítače. Za výzkumem musíme i do terénu, a pokud nás zajímá studium konkrétní části živočicha, nezbývá než se pustit do pitvy,“ vysvětluje koordinátorka laboratoře Markéta Kubátová další bod programu, jímž bude preparace jednotlivých orgánů ryb. Návštěvníci se mohou těšit i na chemický pokus „Faraonovi hadi“ a ukázku různých vzorků vody se sinicemi a řasami.

Mobilní laboratoř Biologického centra AV ČR, spolufinancovaná Evropskou unií, navštíví v průběhu pěti let veletrhy, výstavy, školy, ale třeba i letní tábory po celé České republice. „Cílem je především odstranit předsudky, nadchnout publikum a ukázat vědu z jiného pohledu,“ říká vedoucí projektu Renata Novotná z Biologického centra AV ČR. Obohaceno nebude jen publikum, ale také badatelé a doktorandi, kteří si ověří své prezentační dovednosti a získají nový pohled na svou práci díky sdílení svých poznatků s širokou laickou veřejností.

Připravilo: Biologické centrum AV ČR ve spolupráci s Odborem mediální komunikace AV ČR
Foto: Biologické centrum AV ČR