Zahlavi

„Král matematiky“ Feireisl převzal medaili Bernarda Bolzana

20. 12. 2017

Eduard Feireisl patří ke světové matematické špičce, proslul teoriemi, které umožňují studium modelů proudících kapalin. V úterý 19. prosince mu předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová předala Čestnou oborovou medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách. Slavnostní akce se konala v rámci mezinárodního workshopu Prague Compressible Meeting při příležitosti 60. narozenin Eduarda Feireisla v sídle Matematického ústavu AV ČR.

„Myšlenky Eduarda Feireisla znamenaly velký průlom v porozumění mechanismu proudění stlačitelných tekutin,“ řekl ředitel Matematického ústavu Jiří Rákosník. „Feireisl patří mezi několik světových matematiků, kteří ve svém oboru skutečně posouvají hranice poznání,“ dodal.

Laureát Bolzanovy medaile Eduard Feireisl s předsedkyní AV ČR Evou Zažímalovou

Důležitost matematických teoretických modelů vysvětlil Eduard Feireisl třeba při rozhovoru pro Neuron. „Teoretická stránka modelů je důležitá, pokud se nechceme dostat do pozice někoho, kdo bude modely jenom nakupovat, bez znalosti kvality. Většina matematických modelů pracuje s poznatky klasické fyziky, ale nebere v potaz fyziku kvantovou. Podařilo se nám s kolegy vyvinout teorii slabých řešení pro model, který bere v úvahu, že kapalina je stlačitelná, vede teplotu a je vazká. Takový matematický koncept dosud neexistoval,“ uvedl Eduard Feireisl.

Při udílení medaile měl projev ředitel Matematického ústavu Jiří Rákosník

Je nositelem Ceny Neuron za přínos světové vědě, ocenění Praemium Academiae i Advanced grantu Evropské vědecké rady. V příštím roce se pak stane jedním ze sedmi světových vědců, kterým Einsteinova nadace v Berlíně udělí podporu pro výzkumný projekt v prestižním programu Einstein Visiting Fellows.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Zdeněk Rerych; Luboš Svoboda, Matematicko-fyzikální fakulta UK

 

Přečtěte si také