Zahlavi

Honza Lukačevič ambasadorem středoškolských stáží

10. 10. 2018

Je mu teprve 27 let, na sociálních sítích patří k nejsledovanějším českým vědcům, podílí se na vesmírné misi ExoMars 2020 a pracuje v oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Vedle pracovních povinností vede také stáže středoškolských studentů pod hlavičkou projektu Otevřená věda. V následujících týdnech o něm uslyšíte často – Jan Lukačevič se totiž stal ambasadorem stáží.

Pracoviště Akademie věd ČR přivítají v roce 2019 už počtrnácté ve svých řadách talentované studenty středních škol. Dvanáctiměsíční vědecké stáže začnou v lednu a studenti si jejich prostřednictvím vyzkoušejí praktické dovednosti, k nimž by se na škole nedostali.

„Ve spolupráci s ambasadory chceme rozšířit povědomí o studentských stážích mezi mladé lidi,“ vysvětluje manažerka projektu Zuzana Všetečková a dodává: „Oslovili jsme proto špičkové mladé vědce, jimž není popularizace vědy cizí a kteří ukážou vědu a vědce z trošku jiné perspektivy, než je zvykem.“

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jan Lukačevič (@lukacevicjan),

Honzův profil na Instagramu má více než 3400 sledujících.

 

Dalším ambasadorem, respektive ambasadorkou, stáží se stala Eliška Selinger, která se vedle studia medicíny a popularizace vědy věnuje výzkumu v Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

A jaký má Honza Lukačevič vztah k sociálním sítím? Vyzpovídali jsme ho v rozhovoru pro nové číslo časopisu AΩ / Věda pro každého, který vyjde na přelomu října a listopadu.

 


Studentské stáže

Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současnosti pracuje, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá pod hlavičkou Otevřené vědy.

V roce 2018 absolvuje stáže 169 studentů pod vedením 94 lektorů z řad vědeckých pracovníků Akademie věd ČR. Témata a registrace na Studentské stáže pro následující rok zveřejníme v listopadu 2018 na webu Otevřené vědy.

Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy


Související články:

Účastníci studentských stáží si na Veletrhu vědy vyzkoušejí popularizaci vědy 

Připravila: Andrea Saláková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Fotografie: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

 Licence Creative Commons