
Program PRAK podpořil 13 projektů, pomůže jim s uplatněním v praxi
11. 03. 2025
Téměř 6 milionů korun získá 13 projektů, které Program rozvoje aplikací a komercializace (PRAK) podpořil ve svém čtvrtém kole. Přiblíží tak praxi projekty, které vyvíjejí například antiséra, velkorozměrné grafenové vrstvy pro elektronovou mikroskopii nebo software, který umožňuje psychometrickou analýzu vzdělávacích testů, psychologických posudků, zdravotních a dalších typů vícepoložkových měření.
Do čtvrtého kola programu se přihlásilo 16 projektů. Třináct nejlépe hodnocených doporučila Rada Programu PRAK ke schválení Akademické radě AV ČR, která poskytnutí dotace odsouhlasila.
„Pracoviště Akademie věd mají o PRAK zájem. Fenoménem tohoto kola se staly projekty prezentované společně vědcem a pracovníkem transferu. Hodnotitelé ocenili především rozdělení rolí i témat a vyšší odbornou úroveň prezentace,“ říká Martin Smekal, vedoucí Centra transferu AV ČR (CETAV), které program koordinuje.
Síto projektů
Projekty hodnotí členové panelu podle tří kritérií – ambicióznosti, souladu výstupů a činností projektu s jeho dlouhodobými cíli, třetím kritériem je proveditelnost navrhovaných činností a dosažitelnost výstupů s ohledem na rozpočet a dobu řešení. Dlouhodobým cílem žádostí bylo většinou uzavření licenční smlouvy následované požadavkem na založení spin-off společností.
„Do hodnoticího panelu zveme zkušené odborníky. Tentokrát ho rozšířili viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a Martin Buchtík, ředitel analytického oddělení ústavu empirických výzkumů STEM,“ přibližuje Martin Smekal a doplňuje, že se CETAV stále snaží PRAK vylepšovat. Pro účastníky programu například plánuje uspořádat workshop s pracovním názvem „Poslední trendy a novinky ze světa prezentací“.
PRAK napomáhá přenosu výsledků výzkumu pracovišť AV ČR do praxe a snaží se motivovat vědecké týmy k aplikaci a komercializaci výsledků. Dále podporuje aktivity, které jsou potřebné pro uplatnění znalostí a technologií. Další kolo programu vyhlásí CETAV letos na jaře.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy CETAV
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- V Česku jako doma. Euraxess už 20 let pomáhá zahraničním vědcům a vědkyním
- Čeští a italští astronomové představili výsledky vzájemné spolupráce
- JAKNAJAK: Manažeři z pracovišť AV ČR sdílejí zkušenosti při řešení projektů
- Imunolog Milan Hašek by oslavil sté narozeniny, jeho vědecký odkaz zůstává živý
- Do Akademie věd putují dva prestižní evropské ERC Synergy granty
- Festival Týden Akademie věd zahájilo představení objevu světového formátu
- Akademie věd podpoří inovativní nápady v dalším kole programu PRAK
- Granty GA ČR Junior Star získalo sedm perspektivních řešitelů z Akademie věd
- V AV ČR se diskutovalo o provázanosti energetiky a životního prostředí
- Díky stážím v Otevřené vědě pracuji v Akademii věd, říká Martin Jindra
Kalendář akcí
Kontakt:

Luděk Svoboda
vedoucí Oddělení interní komunikace
e-mail: svobodaludek@ssc.cas.cz
mobil: +420 733 690 417
