Na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji představila Akademie věd ČR výstavu s názvem Energy The Smart Way – Energie chytře. Youtuber Zvěd byl u toho! Podrobně prozkoumal čtyři exponáty: setrvačník pro ukládání energie, tokamak – srdce fúzního reaktoru, bateriové úložiště s hybridní elektrárnou a loď, která mění plastový odpad na palivový olej a odsolenou vodu.
Původem Rakušanka přišla do Biologického centra AV ČR z prestižního Helmholtzova centra pro výzkum oceánů v severoněmeckém Kielu. Mladá vědkyně je laureátkou prémie Lumina quaeruntur. Studuje řasy a prvoky, zabývá se genomikou, mikrobiologií a bioinformatikou. Od dětství má blízko k přírodě a ráda běhá.
Petr Cígler vede výzkumnou skupinu syntetické nanochemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho tým vytváří a sleduje nové typy nanočástic pro použití v terapii, zobrazování a diagnostice onemocnění. Jak dlouhá je cesta nanočástice z laboratoře k pacientům? Co vše znamená objev „univerzálního dopravce“ účinných látek, který se nedávno skupině povedl?
Od dětství ho zajímalo, jak věci fungují v detailu. Dnes mladý vědec původem z Rakouska spolupracuje s Fyzikálním ústavem AV ČR, kde se v týmu Tomáše Jungwirtha specializuje na studium antiferomagnetů. „Snažíme se identifikovat nové druhy materiálů, které mají speciální magnetickou strukturu,“ říká laureát prémie Lumina quaeruntur.
Vědci polemizují o tom, zda viry patří mezi živé či neživé organizmy. Jak se viry vyvíjejí a množí? Jak se chovají v těle? Proč a kdy mutují? Co se děje, když napadají jiné viry? A jak velký je třeba virus chřipky? Odpovědi a další zajímavosti přináší video z cyklu NEZkreslená věda.