Jakou sílu mají kapky? První vodní paprsky zvládaly řezat pouze měkké materiály. Dnes však moderní stroje na bázi vysokorychlostních vodních paprsků dokážou řezat i tak tvrdé materiály, jako je ocel, kámen či sklo. Podívejte se na video, jak odborníci z Ústavu geoniky AV ČR využívají fyzikální jev, který vzniká při dopadu kapky na pevný povrch.
Na světě existuje přibližně 180 tisíc druhů motýlů. Kromě Antarktidy je najdeme na všech kontinentech. Jak se rozmnožují a jak vypadá jejich životní cyklus? Podívejte se na video z dílny Akademie věd ČR. Chcete-li se dozvědět i další zajímavosti z říše hmyzu, najdete je v oficiálním čtvrtletníku A / Magazín, jehož hlavním tématem je právě hmyz.
Druhý díl z desáté série vzdělávacího cyklu Akademie věd ČR se věnuje velmi aktuálnímu tématu – elektřině. Jak ji vyrábět? A následně skladovat a distribuovat? Věděli jste, že první pokusy s elektrickou enerigií dělal už v 6. století př. n. l. řecký filosof Thalés z Milétu? Podívejte se na video NEZkreslené vědy. Odborným garantem dílu je Miroslav Chomát z Ústavu termomechaniky AV ČR.
První díl z desáté série vzdělávacího cyklu Akademie věd ČR se věnuje poněkud třaskavému tématu – ohňostrojům. Věděli jste například, že pocházejí z Číny? Nebo že si je v Evropě oblíbili zejména šlechtici? Podívejte se na video NEZkreslené vědy a dozvíte se víc. Odborným garantem dílu je Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.
Podvýživa je globální problém, který se vyskytuje zejména v takzvaných zemích třetího světa. Jde o jednu z hlavních příčin úmrtí dětí do pěti let věku. Výzkumu působení podvýživy na organismus se věnuje Laboratoř gnotobiologie, detašované pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR, které se nachází v Novém Hrádku v Orlických horách.