Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
15. 09. 2021

O houbaření lze s trochou nadsázky tvrdit, že je českým národním sportem. Ačkoli se plody lesa dají sbírat celoročně, během léta a brzkého podzimu hledání hub v mechu, trávě a mezi jehličím vrcholí. Houby jsou ale zajímavé nejen coby ingredience při vaření, vyznačují se unikátními vztahy s rostlinami a také skutečností, že dokážou absorbovat z půdy různé prvky, a to i nebezpečné kovy. Jak to dělají, jsme zjišťovali pro aktuální číslo časopisu A / Věda a výzkum.

14. 09. 2021

Rozsvítit žárovku, polknout prášek, zapnout počítač – to všechno nám připadá docela normální. Jenže za každou z těch věcí se skrývají geniální vědecké objevy a vynálezy. Ty představuje animovaný seriál Akademie věd ČR NEZkreslená věda. Na jeho základě vychází stejnojmenná kniha, která obsahuje nejsledovanější díly prvních pěti řad. Publikaci pokřtila v pondělí 13. září předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová spolu s ředitelem Nakladatelství Academia Jiřím Padevětem.

07. 09. 2021

Historický úspěch si v 19. ročníku soutěže Zlatý středník, která oceňuje nejlepší firemní média a komunikační projekty v České republice a na Slovensku, připsal jeden z oficiálních titulů vydávaných Akademií věd ČR – popularizační magazín AΩ / Věda pro každého. Porazil například loňského vítěze, magazín Univerzity Karlovy Forum, ale také konkurenty z velkých firem, jako je Škoda magazín.

07. 09. 2021

Čeští vědci ze dvou ústavů Akademie věd ČR vyvinuli zcela nový typ testů na protilátky, které chrání tělo před koronavirem SARS-CoV-2. Metoda určí hladinu protilátek rychleji a přesněji než dosavadní techniky. Poměrně náročné a nákladné testování se díky tomu výrazně zjednoduší a zlevní. Biotechnologický ústav AV ČR a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR aktuálně podepsaly licenční smlouvu s českou společností Immunotech, zaměřující se na vývoj laboratorní diagnostiky.

03. 09. 2021

Venuše, Ištar, Afrodita, ale také večernice nebo jitřenka. Různé kultury, ať už starověké, či moderní, jí vtiskly všelijaká jména a přízviska. Všechna zastupují jedinou mytickou postavu, která po celá staletí zosobňuje představu lidí o kráse, lásce i erotice. Jak bohyni viděli antičtí umělci, renesanční mistři a jak na jejich odkaz reaguje současné výtvarné umění, naznačuje výstava Afrodita dnes v Galerii Věda a umění v hlavní budově Akademie věd ČR, která potrvá až do 22. října 2021.

02. 09. 2021

Letní seriál výletů s Akademií věd ČR zakončíme velkolepě. Poslední tip, který jsme si pro vás připravili, v sobě snoubí jak bohatou historii, tak i přírodní rarity či moderní techniku (alespoň ve své době). Zámek Liblice ve středních Čechách dnes slouží jako reprezentační sídlo Akademie věd ČR, vedle toho se tu konají prohlídky i akce pro rodiny s dětmi či milovníky dobrého jídla a pití. V září návštěvníky přiláká třeba Den medu a koncert nadšeného včelaře Dana Bárty.

31. 08. 2021

Lidské dějiny netvoří jen krvavé bitvy, vznešené proslovy státníků a mírové konference, ale i životy obyčejných lidí. Historiky přitom zajímá, nejen jak čelili klíčovým výzvám, ale třeba i to, jak trávili volný čas. Typickým případem jsou příběhy „lufťáků“ a jejich strastí i radostí. Českému chalupaření coby unikátu v celosvětovém měřítku se věnuje Petra Schindler-Wisten z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Tématem jsme se zabývali v časopise A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

27. 08. 2021

Otevřít víko popelnice a něco do ní zahodit je jednoduché. Jenže odpadky z netříděného koše putují na skládku nebo do spalovny. Ani jedna možnost není zrovna optimální. Michal Šyc z Ústavu chemických procesů AV ČR zkoumá, jak využít škváru, která zbyde po spálení odpadu. K jeho výzkumu přispěl program Strategie AV21.

27. 08. 2021

Tropické horské lesy v Africe vážou mnohem více uhlíku, než se dosud myslelo – dokonce více, než na stejné ploše zvládne amazonský deštný prales. Jeden hektar nedotčených afrických lesů uloží přibližně 150 tun uhlíku. To odpovídá množství emisí CO2, které se vyprodukuje při zajištění elektrické energie pro stovku domácností ročně. Mezinárodní tým, mezi nimiž jsou i vědci z Botanického ústavu AV ČR, ovšem také překvapila rychlost, jakou lesy ve vysokých afrických horách mizí. Autoři studie, uveřejněné v časopise Nature, spočítali, že za posledních dvacet let jich ubylo 800 tisíc hektarů. Pokud bude pokračovat současné tempo odlesňování, zmizí do roku 2030 dalších 500 tisíc hektarů.   

26. 08. 2021

Na první pohled byste ji možná přehlédli. Nepříliš vysoký zalesněný kopec však skrývá mnoho zajímavého. Třeba to, že uvnitř něj zhruba před čtyřmi sty tisíci lety bublala žhavá láva. A že vědecký průzkum v 19. století inicioval Johann Wolfgang Goethe, známý spíše svými literárními díly. Právě jemu je štola v Komorní hůrce věnována. Letos se u příležitosti výročí jeho narození 28. srpna uskuteční tradiční setkání s prohlídkou a průvodci z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Ten také spravuje geopark v pražském Spořilově, kde si můžete celoročně prohlédnout nejen vyvřelé české horniny.