Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
01. 12. 2020

Femtosekundu dělí od běžné sekundy podobný počet řádů, jako je mezi sekundou a stářím vesmíru, tedy patnáct. Pomocí takto nepředstavitelně krátkého pulzu nyní vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy zapsali informaci do takzvaného antiferomagnetu. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní časopis Nature Electronics.

01. 12. 2020

V další epizodě podcastu Věda na dosah si povídáme s Lenkou Kollerovou z Psychologického ústavu AV ČR o šikaně ve školách. Až třetina žáků sedmých tříd byla podle průzkumů svědkem nějaké formy šikany. Jaké jsou její nejčastější formy a co se proti ní dá dělat? V čem se můžeme inspirovat ve Finsku? Podcasty Akademie věd ČR Věda na dosah je možné poslouchat na našem webu a ve všech hlavních podcastových aplikacích na počítači i mobilním telefonu.

30. 11. 2020

Nejvyšší vědecké ocenění v České republice získal Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Národní cena vlády Česká hlava mu náleží za objevy nových molekul, které jsou důležité pro aktivaci a regulaci funkcí bílých krvinek, konkrétně T-lymfocytů. Václav Hořejší je autorem či spoluautorem zhruba 250 vědeckých článků. Veřejnost ho zná i jako vědeckého popularizátora. Udílení cen Česká hlava v celkem pěti kategoriích se konalo v neděli 29. listopadu 2020 ve dvoraně Národního muzea.

27. 11. 2020

Obecně známou vlastností vody je tuhnutí v led při teplotě „na nule“. Práce publikovaná v časopise Americké chemické společnosti ACS Nano však dokládá, že tomu tak nemusí být vždy. Za určitých podmínek se mění v led až hluboko pod klasickým bodem mrazu. Na objevu se podílel Martin Kalbáč z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

27. 11. 2020

Letošní listopad je ve znamení bádání. Po festivalu Týden vědy a techniky, který Akademie věd ČR uspořádala na začátku měsíce, nyní přichází další akce nabitá poznáním všeho druhu, Noc vědců. Páteční večer i noc budou patřit experimentům, debatám, vědeckým show, únikovým hrám i komentovaným prohlídkám. Návštěvníky mimo jiné přivítá sedm ústavů Akademie věd ČR. Přijměte naše pozvání do světa, který posouvá limity lidského vědění.

26. 11. 2020

Devatenáct vědců z dvanácti ústavů Akademie věd ČR má nyní velký důvod k oslavě. Jejich výzkumné návrhy totiž obstály v těžké konkurenci a získaly finanční podporu od Grantové agentury ČR (GA ČR) ve výši až 50 milionů korun po dobu pěti let pro projekty z kategorie EXPRO. Zhruba poloviční obnos obdrží také každý úspěšný badatel v kategorii JUNIOR STAR.

26. 11. 2020

Metanol je čirá alkoholicky páchnoucí kapalina. Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR nyní vytvořili a popsali nový způsob, jak ho levně vyrábět. Za svůj objev získali ocenění Česká hlava v kategorii Invence. Když se podaří metanol produkovat ekonomicky výhodně, mohl by částečně nahradit stávající paliva do motorů.

26. 11. 2020

Bez slavnostního vyhlášení výsledků, zato s rekordním počtem přihlášek. Tak by se dala ve zkratce popsat soutěž Věda fotogenická 2020. Oceněné snímky budou od poloviny prosince 2020 do půlky března 2021 viset v Galerii Věda a umění na Národní třídě v Praze. Otevření výstavy pro veřejnost bude záležet na aktuálních vládních nařízeních.

26. 11. 2020

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají i v druhé vlně koronavirové nákazy. V tomto článku naleznete stručný seznam pouze některých z mnoha aktivit AV ČR v této oblasti. Aktuality řadíme podle data. Podrobnější informace naleznete po kliknutí na jednotlivé odkazy. Více rovněž na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

25. 11. 2020

Město pro lidi, ne pro virus – tak zní projekt softwarového simulátoru, který porovnává účinek různých opatření proti epidemii covidu-19. Navržen je pro středně velký region, čítající desítky tisíc lidí. „V rámci iniciativy Model antiCOVID-19 jsme vyvinuli jeho předchůdce, kterému říkáme Model M. Byl v podstatě ručně zkonstruován pro jeden konkrétní region. Podstatou nového projektu je vytvořit univerzální verzi použitelnou pro jakýkoli menší region,“ přibližuje vedoucí projektu Martin Šmíd z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR.