Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
09. 04. 2021

Česko-americký tým vědců připravil protilátky s vysokou neutralizační účinností proti viru klíšťové encefalitidy. Na výzkumu se podíleli odborníci z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Členem mezinárodní skupiny byl i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles M. Rice. Výsledky otiskl časopis Journal of Experimental Medicine.

09. 04. 2021

Denně činíme desítky rozhodnutí. Některá si ani neuvědomuje, řídíme se naučenými vzorci. Jiná konfrontujeme s informacemi, které jsme schopni si obstarat. Přitom dnešní digitální doba nám jich poskytuje přemíru. Jak fungují rozhodovací procesy, rozvíjí teorie racionální nepozornosti. O jejím případném uplatnění v praxi, například v lékařském prostředí, hovoří Filip Matějka z Národohospodářského ústavu AV ČR a CERGE-EI. Rozhovor s držitelem již druhého grantu ERC přinášíme v popularizačním časopise A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

09. 04. 2021

Vědci připravili nové protilátky, které vykazují vysokou neutralizační účinnost proti viru klíšťové encefalitidy. Preklinická studie byla umožněna díky spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s., která pro testování vytipovala a zajistila vzorky krve od jihočeských pacientů. Česko-americký tým vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku přichází s objevem čtrnáct dní poté, co čeští virologové oznámili úspěch s bispecifickou protilátkou proti covidu-19. Na výzkumu se podílel i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles M. Rice.

08. 04. 2021

66 miliard bez školní výuky, 33 miliard s výukou náhradní – dálkovou: až takového mohou být ztráty sumy budoucích superhrubých výdělků současných žáků a studentů za každý týden zavřených škol během koronavirové pandemie. Mezery ve vzdělání žáků a studentů způsobené uzavřením škol během pandemie COVID-19 mohou vést ke ztrátě stovek miliard korun ve formě jejich snížené budoucí produktivity práce, uvádí právě zveřejněná studie ekonomů z akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI. Součástí studie je i kalkulačka.

08. 04. 2021

V rámci připomínky 100 let od smrti Maxe Dvořáka, historika umění a čelného představitele tzv. vídeňské školy dějin umění pořádá Ústav dějin umění AV ČR ve dnech 15. a 16. dubna 2021 mezinárodní online konferenci věnovanou právě této významné osobnosti. Konference navazuje na pilotní ročník z roku 2019, který se zaměřil na problematiku vlivu vídeňské školy dějin umění před a po roce 1918. K letošnímu výročí připravil ústav také výstavu 100 let bez Maxe Dvořáka ve Window Gallery ÚDU.

08. 04. 2021

Na závažné téma nádorových onemocnění a jejich terapie se zaměří letošní slavnostní přednáška z cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Ponese název „Nové přístupy v léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie“. V pondělí 26. dubna 2021 od 16.00 hodin se slova ujme Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu AV ČR. Veřejnost může vystoupení sledovat prostřednictvím iVysílání České televize.

08. 04. 2021

Začněme hádankou. Co mají společného kontaktní čočky a gel na popáleniny? Více než by člověk čekal – zaprvé speciální materiál na bázi hydrofilního polymeru, zadruhé osobu vynálezce, jenž stál u jeho zrodu, a zatřetí patent Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Tamní vědci nyní vyvinuli novou generaci přípravků na hojení ran – pod značkami HemaGel NEW a HemaCut SPRAY budou pomáhat s takzvaným vlhkým hojením, které podporuje vznik nových buněk tkáně, a zabraňuje infekci, aby se dostala do rány. Látky z této rodiny jsou skvělým příkladem úspěšné cesty od základního akademického výzkumu ke konkrétní aplikaci.

08. 04. 2021

Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR vyvinuli novou generaci zdravotnických prostředků navazující na původní přípravek k urychlení hojení ran HemaGel. Výrobce zdravotnických prostředků firma VH Pharma letos uvede na trh kromě gelu HemaGel NEW také novinku ve spreji - HemaCut SPRAY. Oba nové zdravotnické prostředky jsou chráněny patenty.

07. 04. 2021

Odbornice na elektronovou mikroskopii Ilona Müllerová a orientalista Ondřej Beránek se tento týden stali novými místopředsedy Akademie věd ČR. Ve vedení naší nejvýznamnější vědecké instituce zasednou i dosavadní místopředsedové chemik Zdeněk Havlas a experimentální fyzik Jan Řídký. Spolu s dalšími členy Akademické rady budou pomáhat předsedkyni Evě Zažímalové v následujícím čtyřletém funkčním období s řízením Akademie.

07. 04. 2021

Důležitý činitel při metabolických testech, moderátor v jaderných reaktorech, nástroj pro výrobu atomové bomby, ale údajně i zaručený pomocník po prohýřené noci. To vše je těžká voda. Chutná ale stejně jako obyčejná voda, nebo je sladká, jak se proslýchalo? Vědci Pavel Jungwirth a Phil Mason se studenty Carmelem Temprou a Victorem Crucesem Chamorrem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s výzkumníky z Německa a Izraele se to rozhodli prozkoumat. Jednoznačně prokázali, že těžká voda má sladkou chuť. Jejich poznatky zveřejnil časopis Communications Biology.