Archiv aktualit
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyDivocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři přetvořili za necelých 10 let zničenou krajinu bývalého vojenského újezdu v Milovicích v přírodní ráj. Namísto tří dominantních druhů agresivních trav bychom tam dnes napočítali více než 111 druhů kvetoucích rostlin. Zvýšila se i početnost a druhová pestrost ptactva a hmyzu, například počty vzácných motýlů modrásků hořcových se zvýšily o 1700 procent! Rezervaci velkých kopytníků založili v roce 2015 ochranáři ze společnosti Česká krajina ve spolupráci s vědci z Biologického centra AV ČR. Nyní za své aktivity dostali prestižní ocenění E.ON Energy Globe, takzvaného ekologického Oscara.
Už od roku 1993 provádí Akademie věd ČR pravidelné interní hodnocení své vědecké činnosti, které neustále zdokonaluje a rozvíjí. I proto se v roce 2022 přidala ke stovkám organizací, jež podepsaly smlouvu o reformě hodnocení výzkumu. Přislíbila tím, že do něj promítne závazky, které nyní popsala ve svém Akčním plánu. Ten najde uplatnění při hodnocení 54 pracovišť a více než 400 týmů za období 2020–2024.
Endoskop s vláknem o tloušťce lidského vlasu posouvá možnosti zobrazování v medicíně i v neurovědním výzkumu. Na jeho vývoji se významně podílel Tomáš Čižmár z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Za svou práci převzal 26. srpna 2024 ocenění European Microscopy Award.
Půlstoletí bádání, 3349 druhů rostlin a příběhy přesahující hranice jednoho oboru. Jitka Štěpánková z Botanického ústavu AV ČR, hlavní editorka posledních dílů Květeny České republiky, odhaluje zákulisí projektu, jejž letos završilo vydání devátého svazku. Dočtete se o nečekaných objevech, taxonomických záhadách i proč je dílo, které koordinovalo její pracoviště, nepostradatelné pro ochranu rozmanitosti české přírody.
Čirok je významnou zemědělskou plodinou. Pěstuje se na výrobu mouky i jako krmivo pro zvířata. Vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR se ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research podařil mimořádný objev. Identifikovali u této rostliny pyl s velmi neobvyklými vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New Phytologist.
Zpívala v punkrockové kapele, tančí u tyče, míchá luxusní koktejly… Vysmátá chemička a popularizátorka vědy Adéla Šimková z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR boří mýty o vědcích coby nudných patronech v bílých pláštích. Rozhovor s mladou výzkumnicí o její práci i životě mimo chemickou laboratoř vyšel v časopise A / Easy.
Ve svých počátcích směřoval socialismus k rovnosti pohlaví. Ženy se stávaly bagristkami a jeřábnicemi, mohly podstoupit legální interrupci a také rozvodové zákony byly liberálnější než na Západě. Jenže pak vzal režim zpátečku. Co se stalo a jak na tehdejší dobu vzpomínáme? Tématu jsme se věnovali v časopise A / Magazín. Text si můžete poslechnout i v audiopodobě.
Tajemství života na molekulární úrovni a řešení rostoucí energetické náročnosti informačních technologií. Těmito tématy se zabývají dvě centra vědecké excelence Dioscuri, která vznikla při Fyzikálním ústavu AV ČR. Vedou je Barbora Špačková a Helena Reichlová. Jak podle nich podpoří mezinárodní spolupráce českou vědu a čeho chtějí se svými týmy dosáhnout?
Soubor předmětů z poloviny 5. století náhodně našel muž v Hostimi u Berouna v roce 2022. Po více než dvou letech konzervátorských a restaurátorských prací se odborníkům z pražského Archeologického ústavu AV ČR podařilo zrekonstruovat šest skleněných a sedm keramických nádob i různé železné a bronzové nástroje či jejich části. Nález neboli depot si zájemci budou moci prohlédnout v příštím roce v Muzeu Českého krasu v Berouně.
Podmanilo si módu, interiérový design i technologie. Retro se v posledních letech propašovalo snad do všech oblastí. Co tento pojem vlastně znamená? A co si z doby, s níž je spjatý, dodnes rádi připomínáme a proč? Zavzpomínejme spolu s historiky z Akademie věd ČR v článku, který vyšel v A / Magazínu. Poslechnout si jej můžete také v audiopodobě.