Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
04. 06. 2020

Může za největší sucho za posledních 500 let člověk, nebo přirozená změna klimatu? Vyschne česká krajina? Jaké plodiny pěstovat a kterým se vyhnout? A proč je vinařství oborem budoucnosti? V podcastu z cyklu Věda na doma odpovídá Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

02. 06. 2020

Sinice, řasy nebo třeba paraziti přenášení ptactvem. To všechno může člověka ohrozit během nevinné letní „koupačky“ v přírodě. Jak to letos vypadá s kvalitou tuzemských vodních ploch? A jak snadno zjistit, zda se můžete bez obav vrhnout do hygieniky neprověřeného rybníka?

01. 06. 2020

Novým typem koronaviru s názvem SARS-CoV-2 se nezabývají jenom lékaři v praxi, ale i výzkumníci z nejrůznějších vědních oblastí AV ČR. Ať už jde o virology, biochemiky, imunology, biomatematiky nebo třeba psychology či ekonomy. Jaké poznatky o novém viru, onemocnění covid-19, které způsobuje, a jeho možné léčbě naši vědci v posledních měsících prozradili v médiích?

01. 06. 2020

Často se zapojoval do společenských diskusí, snažil se vyvracet konspirační teorie a argumentovat ověřenými fakty. Přesto, nebo právě proto, se často stával cílem nevybíravých kampaní, pomluv a útoků. A to Tomáš Garrigue Masaryk nežil v době sociálních sítí, které komunikaci ještě více vyhrocují. Jak by to asi vypadalo, kdyby dnes TGM žil a měl třeba instagramový účet? Napoví výstava, která se dnes otevírá v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

01. 06. 2020

K poznání archeologie už nemusíte jen listovat v těžkých knihách a chodit do muzeí. Díky novému pojetí správy a prezentace českého historického dědictví ji můžete pozorovat přímo z pohodlí domova – od počítače. Umožňuje to digitální výzkumná infrastruktura Archeologický informační systém České republiky (AIS CR), která souhrnně zpracovává a zpřístupňuje výsledky terénních výzkumů a dává je k dispozici veřejnosti. Zcela unikátní odemknutí vědecké práce pro laiky umožňuje vstřícný přístup Archeologického ústavu AV ČR v Praze a v Brně.

29. 05. 2020

V pondělí 1. června se opět pro veřejnost otevře hlavní budova Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Je možné v ní navštívit výstavní prostor Galerie Věda a umění v přízemí. Vstup bude umožněn v rouškách a lidé musejí dbát na rozestupy. K dispozici jim bude dezinfekce.

29. 05. 2020

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají s testováním vzorků na nový typ koronaviru, vyvíjejí diagnostické metody a analyzují materiály na výrobu roušek a respirátorů. Všechny aktuality týkající se pomoci Akademie věd ČR v boji proti nákaze najdete na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu a také v následujícím přehledu, který pravidelně aktualizujeme. 

28. 05. 2020

Jak bezpečně používat mobilní telefon? Čím nás ohrožuje elektromagnetické záření? Je pravda, že může způsobit rakovinu? Je spolehlivá radarová meteorologie? A lze dosáhnout souladu mezi vědou a vírou? V podcastu z cyklu Věda na doma se ptáme Ondřeje Fišera z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

27. 05. 2020

Vědci z Akademie věd ČR a ČVUT získali evropský patent na polykrystalickou diamantovou vrstvu, která prodlouží životnost a zvýší bezpečnost palivových článků v jaderných reaktorech za standardních i havarijních podmínek. Nyní chtějí získat pro své inovativní řešení i patent v USA a Koreji.

27. 05. 2020

Zatímco klíšťové encefalitidě se člověk může bránit očkováním, proti lymské borelióze, kterou rovněž přenášejí klíšťata, zatím běžně dostupná vakcína neexistuje. To se však zřejmě již brzy změní, a to i díky práci parazitologů z Biologického centra AV ČR. Ti nyní otestovali nadějnou očkovací látku, jejíž úspěšnost proti boreliím vykazuje stoprocentní účinnost.