Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
27. 10. 2020

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR nabízejí své síly i nyní v druhé vlně koronavirové nákazy. Všechny dostupné aktuality k aktivitám AV ČR v této oblasti najdete přehledně zde na webu i na našich profilech na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu. Akademie věd ČR byla aktivní od samého počátku pandemie nemoci covid-19, která v Česku nečekaně vypukla na jaře 2020. Podílela se na testování vzorků na nový typ koronaviru, na vývoji diagnostických metod a analýzách materiálů k výrobě roušek, respirátorů a mnoha dalších pomůcek.

26. 10. 2020

Objevit nový druh orchidejí, který dosud ještě nikdo nepopsal, je cílem mnoha vědců. Marta Kolanowska z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR jich má na kontě bezmála tři stovky. Musela se přitom brodit vrstvou tlejících rostlin a zdolávat kořeny tropických stromů. O tom, že její práce není vždy jen dobrodružství v džungli, vypráví v aktuálním čísle časopisu A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

26. 10. 2020

O víkendu jsme ručičky na cifernících posunuli o jeden dílek nazpět, neděle tím pádem byla o hodinu delší. Z tohoto pohledu je změna z letního času na zimní ta příjemnější. Odborníci nejen z Fyziologického ústavu AV ČR, kde se chronobiologii, tedy biologickým rytmům živých organismů, věnují už řadu let, však dlouhodobě upozorňují, že přechody jsou nepřirozené a že v lidském organismu mohou způsobit větší paseku než užitek. Evropská komise jejich hlasům dopřála sluchu a vypadalo to, že v blízké budoucnosti dojde k zrušení této dichotomie. Do věci nicméně zasáhla celosvětová koronavirová krize. 

22. 10. 2020

Díky nalezištím fosilií po celém světě máme představu, jak asi fungovaly ekosystémy na Zemi před stovkami milionů let. Přesto leccos zůstává skryto. O jaké poznatky se vůbec mohou opřít vědci, když bádají o organismech, které měly měkké tělo? Nahlédnout do historie i metod paleontologické práce nám pomohl Lukáš Laibl z Geologického ústavu AV ČR v aktuálním čísle akademického časopisu A / Věda a výzkum.

22. 10. 2020

Čolek obecný, čolek horský nebo ropucha obecná. Ještě před pár desítkami let naprosto běžní obyvatelé českých lesů, okolí říček a tůní, a to i v blízkosti měst. Dnes jsou čím dál větší vzácností a je otázka, nakolik se jim podaří přizpůsobit se globálním klimatickým změnám. Možnosti obojživelníků, konkrétně čolků, zkoumají v unikátních experimentech vědci v Ústavu biologie obratlovců AV ČR ve Studenci u Třebíče. Výsledky nyní uveřejnil časopis Functional Ecology.

22. 10. 2020

UPOZORNĚNÍ:

Vzhledem k aktuální hygienicko-epidemické situaci související s výskytem nového typu koronaviru a z důvodu aktivní zdravotní
prevence je po projednání s vedením AV ČR uzavřena budova AV ČR
na Národní 1009/3 pro odbornou i laickou veřejnost
včetně prostor Knihovny AV ČR, Galerie Věda a umění
a Gastronomických služeb Národní,
a to s účinností od 22. října 2020 do odvolání.

Současně je zrušeno konání popularizačních akcí, přednášek a konferencí.

Účastníci pracovních jednání a pracovních školení se ohlásí v recepci, kde budou informováni o pravidlech vstupu do budovy.

Ing. Tomáš Wencel, MBA
ředitel Střediska společných činností AV ČR, v. v. i.

21. 10. 2020

Laboratoře Ústavu geoniky AV ČR v Ostravě-Porubě si v rámci návštěv pracovišť Akademie věd ČR prohlédla v září 2020 předsedkyně Eva Zažímalová. Při této příležitosti se setkala také s rektorem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Václavem Snášelem. Ostravská univerzita uzavřela s Akademií věd ČR na sklonku roku 2019 memorandum, jež se týká spolupráce na výzkumných projektech nebo školení doktorandů.

20. 10. 2020

Staré hrnce, konzervy, víčka od jogurtů, ale i části propadlých platebních karet. Do běžných popelnic Češi denně vyhodí obrovské množství kovů, které pak s ostatním smetím putují do kotlů spaloven. Chemici z Akademie věd ČR je však dokážou ze vzniklé škváry a popílku znovu „vydolovat“. V aktuálním čísle časopisu A / Věda a výzkum se dozvíte jak.

20. 10. 2020

Aktuální výzkumné projekty, představení nového výzkumného programu Strategie AV21 nebo také knižní novinky – nejen to čekalo předsedkyni Akademie věd ČR Evu Zažímalovou během zářijové návštěvy Filosofického ústavu AV ČR, na které ji doprovázeli místopředseda Pavel Baran a členky Akademické rady Taťána Petrasová, Markéta Pravdová a Jana Bludská.

19. 10. 2020

Zima klepe na dveře, a situaci navíc komplikuje koronavirus. Pro lidi bez domova tato kombinace znamená problém. Co by jim umožnilo přečkat následující měsíce v teple se střechou nad hlavou? Anebo ještě lépe – co by jim pomohlo zprostředkovat dlouhodobé bydlení? Podle Petra Vašáta ze Sociologického ústavu AV ČR by měl stát přijmout zákon o sociálním bydlení.