Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
19. 10. 2021

Novou sérii podcastu Věda na dosah zahajujeme s Barbarou Zitovou z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Ptáme se jí, jestli a proč je podle ní lepší fotoaparát v chytrém mobilu než zrcadlovka. Řekne nám, jak se obraz reality stává fotografií a jestli vůbec zachycuje skutečnou realitu. Dozvíme se také, podle čeho odborníci odhalují úpravy digitální fotografie a že díky své expertize pomáhají usvědčovat zločince.

15. 10. 2021

Od biomedicíny po energii a kvalitní stravu. Mikroskopické řasy mají do budoucna velký potenciál. Na Expu 2020 v Dubaji představují jejich využití vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu.

14. 10. 2021

Po roční pauze vynucené pandemií covidu-19 se opět uskutečnila oblíbená Škola českého jazyka a literatury. Už podeváté ji zorganizovala Akademie věd ČR pro učitele, kteří mají zájem se zdokonalovat ve schopnosti zaujmout své žáky a studenty. Ve třídenním programu si poslechli přednášky o češtině na sociálních sítích, vlivu nových médií na komunikaci mladých nebo o trendech v současné poezii. 

14. 10. 2021

Ještě před deseti lety se na pozemku ve středočeských Dolních Břežanech v těsném sousedství zámeckého parku nenacházelo nic zajímavého. Dnes zde vedle sebe stojí dvě světově významná laserová centra HiLASE a ELI Beamlines, která provozuje Fyzikální ústav AV ČR. Právě v těchto dnech si obě centra připomínají první desetiletí své existence. Slavnostního setkání se při této příležitosti ve středu 13. října 2021 zúčastnila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a další významní hosté. Online se k nim připojil i nositel Nobelovy ceny a otec projektu ELI Gérard Mourou.

13. 10. 2021

Mikroskopické snímky květin získaly hlavní cenu v soutěži Věda fotogenická. Jejich autorkou je Kateřina Mrázová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Spojením vědy a umění chtějí akademici přiblížit veřejnosti a kolegům svou práci a poslání největší vědecké instituce v Česku. Výstava je do konce roku zdarma přístupná v sídle Akademie věd ČR.

12. 10. 2021

Podzim je v plném proudu a počasí ještě stále přeje procházkám po lese spojeným s oblíbeným hledáním hub. Houbaření patří dlouhodobě k nejoblíbenějším kratochvílím obyvatel naší země. Jsou ale houby zdravé? Ví se o nich, že velmi snadno nasávají látky ze svého okolí. V souvislosti s černobylskou havárií se mluvilo i o jejich možné radioaktivitě. Jak je to doopravdy? A které houby v sobě obsahují arzen, stříbro nebo rtuť? Tématu jsme se věnovali v časopise A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

12. 10. 2021

Akademie věd ČR se podílí na řešení krize způsobené pandemií covidu-19.  V tomto přehledu naleznete stručný seznam některých z mnoha aktivit AV ČR v této oblasti. Aktuality řadíme podle data. Podrobnější informace naleznete po kliknutí na jednotlivé odkazy. Více rovněž na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

05. 10. 2021

Nedávné vypuštění 52 rysů ostrovidů do polské přírody nesplňuje mezinárodní kritéria. Upozorňují na to čeští vědci spolu s ochránci přírody. Polští zoologové vypustili ohrožené šelmy bez mezinárodní spolupráce a dostatku informací o jejich genetickém původu. Noví obyvatelé lesů mohou proto přinést více škody jak užitku.

01. 10. 2021

Výpravná dvousvazková kniha o středověkém umění Imago, imagines Kateřiny Kubínové, Kláry Benešovské a kolektivu autorů se stala absolutním vítězem Cen Nakladatelství Academia. Dílo zcela novým způsobem nahlíží na „umění před vznikem umění“, jak se píše v jeho úvodu. Kniha bodovala i v kategorii výtvarné zpracování, ocenění si odnesli grafici Pavel Štefan a Jan Šavrda. Uspěla rovněž Shakespearova Anglie Martina Hilského, která zvítězila v kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce, a zároveň se stala nejprodávanější knihou roku 2020 z produkce Nakladatelství Academia

01. 10. 2021

Větru ani dešti neporučíme, vyrobit vodu ze vzduchu a nechat rozkvést poušť ale zvládneme. Přesvědčit se o tom budou moci návštěvníci českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Kvůli pandemii covidu-19 začíná světová výstava s ročním zpožděním. Pečlivě a dlouho se na ni připravovali také čeští vědci, jednu z největších atrakcí připravilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). Na jeho projektu S.A.W.E.R. (Solar Air Water Energy Resource) od počátku úzce spolupracoval Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV ČR. O přípravách projektu jsme psali v jednom z dřívějších čísel časopisu A / Věda a výzkum.