Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
14. 01. 2021

Ještě hořčejší pivo by mohlo vzniknout díky vědcům z Biologického centra AV ČR. Jako první na světě upravili chmel pomocí moderní genetické technologie CRISPR, která umožňuje přesné zásahy do konkrétního genu. Zatím techniku úspěšně otestovali na genu důležitém pro výrobu listových barviv, v současnosti už ale pracují na genech, ovlivňujících tvorbu látek důležitých v pivovarnictví nebo farmaceutickém průmyslu. Zavedená technologie by tak mohla pomoci vyšlechtit užitečnější chmel pro budoucí generace.

13. 01. 2021

Lékaři se ve svých ordinacích čím dál častěji setkávají se záněty kůže u dětí, které způsobují morčata. Infekce pocházející od oblíbených domácích mazlíčků se v Evropě včetně Česka rozšiřuje zejména v posledních deseti až patnácti letech. Vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy nyní objasnili původce nákaz, a popsali přitom několik nových patogenů. Jejich zjištění může lékařům pomoci k lepšímu určení onemocnění kůže. Výsledky zveřejnil časopis Fungal Diversity.

12. 01. 2021

O tom, že se umělá inteligence stále více zapojuje do mnoha vědních oborů, není pochyb. Unikátní symbiózu výpočetních systémů a zkušeností astrofyziků předvedli vědci z Astronomického ústavu AV ČR a Fakulty informačních technologií ČVUT. Díky spolupráci lidské a umělé inteligence při analýze spekter objevili tisícovku nepopsaných vzácných objektů se zajímavými fyzikálními jevy ve vesmíru. Katalog nově objevených hvězd zařadili do celosvětové databáze Vizier a výsledky svého bádání uveřejnili v prestižním časopise Astronomy and Astrophysics.

12. 01. 2021

V polovině ledna se spouští registrační systém na očkování lidí starších osmdesáti let, od prvního února se pak budou moci postupně registrovat všichni ostatní. První dávku vakcíny proti nemoci covid-19 zatím dostalo 40 tisíc lidí, především zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Očkování je dobrovolné. Cílem je proočkovat alespoň sedmdesát procent obyvatelstva. Na jakých principech vlastně očkování funguje? Bude účinné a je bezpečné?

12. 01. 2021

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají i v druhé vlně koronavirové nákazy. V tomto článku naleznete stručný seznam pouze některých z mnoha aktivit AV ČR v této oblasti. Aktuality řadíme podle data. Podrobnější informace naleznete po kliknutí na jednotlivé odkazy. Více rovněž na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

11. 01. 2021

Testosteron – přináší energii, buduje svaly, podporuje soutěživost a zajišťuje reprodukci. Ale pozor, také ji může potlačit! Nadbytek tohoto hormonu má i svou odvrácenou tvář. Badatelé z Akademie věd ČR vyvinuli metodu, díky níž mohou testosteron v krvi detekovat. O brzkém využití tzv. iBodies v praxi píšeme v aktuálním čísle časopisu A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

11. 01. 2021

Jak vědu poutavě a současně seriózně přiblížit žákům a studentům? Jak vysvětlit obtížná témata, a přitom nezabřednout do příliš složitých formulací? Již před šesti lety odstartoval projekt NEZkreslená věda, v němž hrají prim živá animace a nezaměnitelný hlas hereckého průvodce. Letos se mikrofonu ujali Bára Hrzánová a Radek Holub. Šestá série filmů se pyšní i dalšími novinkami a je připravena diváky vtáhnout do světa vědy.

06. 01. 2021

Dostupnými metodami sice není možné stanovit, odkud přesně ze Sluneční soustavy těleso přiletělo, ale pomocí takzvané gravitační svatozáře vědci dokážou zjistit, jakým směrem se pohybovalo v atmosféře Země. Tak se dá ve zkratce popsat metoda, která umožňuje odhadnout směr dopadu impaktoru, tedy asteroidu, komety či jejího úlomku na naši planetu. Referoval o ní prestižní časopis Planetary and Space Science. Na výzkumu se podílel Jaroslav Klokočník z Astronomického ústavu AV ČR.

05. 01. 2021

Srdcem metody, která s vysokou přesností detekuje přítomnost i množství viru SARS-CoV-2 v lidských slinách, je biočip s vibrující krystalovou destičkou. Jde o poměrně rychlou a bezpečnou metodu, jak virus odhalit, říká Hana Lísalová, vedoucí týmu z Fyzikálního ústavu AV ČR, jenž biočip vyvinul. Technologie je nyní připravena k přenosu do praxe – prototyp přístroje vyrobí výzkumně-vývojové pracoviště CARDAM. Zařízení by mohlo pomoci s každodenním kontrolním testováním třeba u vstupů do zaměstnání a budov, kde se shromažďuje větší počet lidí.

04. 01. 2021

Problém částečně skrytý, leckdy přehlížený: domácí násilí. Jak se na něm podepsala první koronakrize na jaře roku 2020, kdy partneři i celé rodiny zůstali na dlouhé týdny uzavřeni ve svých domovech? V aktuálním čísle časopisu A / Věda a výzkum jsme se tématu věnovali s vědkyněmi z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy.