Archiv aktualit
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyChcete podpořit rozvoj excelence, seznamovat se s trendy v oboru a získat zkušenosti s grantovými návrhy? Staňte se panelistou Grantové agentury ČR, která každoročně obdrží přibližně tři tisíce návrhů ze všech oblastí základního výzkumu. Velké části ze 400 stávajících hodnotitelů nyní končí funkční období, noví adepti se mohou hlásit do 16. prosince 2024. Zeptali jsme se tří z nich, co jim působení v GA ČR přineslo a jaké předpoklady by měli jejich následníci splňovat.
Vůně využívalo lidstvo od pradávna v rituálech, medicíně i kosmetice. Mistry v oboru vonných látek a parfumérství byli staří Egypťané. Vědci sdružení v projektu Alchymie vůní se nyní po více než dvou tisících letech snaží zjistit více o původních recepturách a některé z parfémů „oživit“. Jak ukazuje hlavní téma aktuálního vydání čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín, vůně a pach jsou i v dnešní době důležitými komunikačními prostředky a čich jedním z našich klíčových smyslů.
Látka doxorubicin se využívá při léčbě různých typů rakoviny. Vítězit ovšem dokáže nejen v boji proti zákeřné nemoci. Snímek Aleny Braunové z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, který zachycuje doxorubicin na dně baňky, totiž získal první místo v zaměstnanecké soutěži Věda fotogenická. Vítězné fotografie se představily 3. prosince 2024 na vernisáži v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
Granty Evropské výzkumné rady (ERC) jsou nejprestižnější evropskou účelovou podporou pro nejnadějnější vědecké projekty. ERC Consolidator grant, který se pojí s částkou přibližně dva miliony eur, nyní získali čtyři řešitelé z Akademie věd ČR: Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu, Tomáš Pluskal z Ústavu organické chemie a biochemie, Martin Fotta z Etnologického ústavu a Elisabeth Hehenberger z Parazitologického ústavu Biologického centra. Akademie věd ČR tím zaznamenala velký úspěch. Získala totiž stejný počet Consolidator grantů jako například Oxfordská univerzita a předstihla mimo jiné i Univerzitu v Cambridgi, která obdržela o jeden grant méně.
Blíží se oslavy konce roku a s nimi tradiční ohňostrojové show a odpalování zábavní pyrotechniky. Mnohé vědecké studie ale poukazují na škodlivost těchto kratochvílí. Ohňostroje a bouchání petard jsou totiž doslova toxickou sprchou pro člověka i životní prostředí. Stále více míst na světě se proto kloní k jejich regulaci nebo zákazu. Téma detailně rozebírá expertní stanovisko Akademie věd ČR AVex.
Kouření škodí zdraví. Tento výrok už asi dnes bude rozporovat málokdo. V posledních letech si ovšem kuřáci oblíbili nový typ (údajně zdravějšího) kouření, a to je vapování. Má nějaká zdravotní rizika? V novém výzkumu, na kterém spolupracovali badatelé z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR s kolegy z Helsinské univerzity, vyšlo najevo, že vitamin E acetát a některé další látky obsažené v liquidech elektronických cigaret deformují a oslabují ochrannou lipidovou vrstvu uvnitř plic. Studii vydal časopis Scientific reports v nakladatelství Nature.
Celkem 57 přihlášených projektů, 31 podpořených a 14 milionů korun. Čísla, která dokládají, že se Program rozvoje aplikací a komercializace neboli PRAK stává účinným nástrojem, jak uplatnit výzkumy v praxi. Osm projektů, jež získaly podporu v minulých kolech, se představilo 27. listopadu 2024 na Inovačním fóru PRAK v sídle Akademie věd ČR na pražské Národní třídě. Jak Centrum transferu AV ČR pomáhá s navazováním spolupráce s průmyslovými partnery? Vznikne akciová společnost na podporu transferu?
Biolog Josef Bryja, který se specializuje na ekologii hlodavců, fylogeografii a evoluci biologické rozmanitosti, obdržel Dřevěnou medaili Kraje Vysočina. Ceremoniál se uskutečnil v Horáckém divadle Jihlava 14. listopadu 2024. Vyznamenání každoročně přebírají osobnosti s mimořádným přínosem pro tamní region.
Originalita, vytrvalost a nasazení stojí za výzkumy, které překračují současné poznání. Platí to i pro pětici vědců a vědkyň, jejichž projekty získaly Ceny Akademie věd ČR za mimořádné badatelské výsledky. Ocenění převzali 27. listopadu 2024 ve vile Lanna v pražské Bubenči od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové.
Kratičké zahledění se, pocit déjà vu, stavy bezvědomí s křečemi i zmatenost trvající týdny. Epileptické záchvaty vypadají různě. Zpravidla však přicházejí nečekaně. I když ne tak docela… Výpočetní neurovědec Jaroslav Hlinka z Ústavu informatiky AV ČR se modelováním dynamiky epileptických záchvatů dlouhodobě zabývá. Článek o jeho výzkumu vyšel ve čtvrtletníku Akademie věd ČR A / Magazín.