Zahlavi

Áčko: létání, hledání exoplanet a 30 let od sametové revoluce

11. 09. 2019

Schopnost ptáků, vážek, motýlů i včel létat fascinuje lidstvo odnepaměti. Proč a jak se vyvinula některým živočichům křídla a jak fungují? Ptají se biologové i fyzikové. Nám sice křídla nenarostla, přesto létáme z jednoho konce světa na druhý, a to pomocí letadel. Jak vědci vyvíjejí nové bezpečnější materiály určené k jejich výrobě? Nejen o tom si přečtete v novém čísle časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

Drobný desetigramový pěvec budníček urazí před zimou vzdálenost až 13,5 tisíc kilometrů, jen o něco málo větší rákosník uletí do Afriky a zpět osm tisíc kilometrů. „Využívá přitom příznivé vzdušné proudy, takže místy vystoupá do výšky až 3000 metrů,“ říká v článku Letět až do nebeských výšin Petr Procházka z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Obdivuhodné podrobnosti o migračních zvyklostech ptáků se vědci v poslední době dozvídají mimo jiné díky geolokátorům a satelitní telemetrii.

Další výběr článků:

Speciál 1989:
Sametové otazníky
Na sametovou revoluci po 30 letech vzpomínají její přímí účastníci (tehdejší studenti) a její odkaz reflektují historici, sociologové a další odborníci.

Speciál 1989: Mementa komunistického režimu
Režim let 1948–1989 nám připomínají různé instalace, sochy a památníky ve veřejném prostoru.

Speciál 1989: Odpovědný redaktor: Zelený myslivec
Literární historici Alena a Michal Přibáňovi popisují detektivní pátrání po utajených vydavatelích českého samizdatu a vznik knihy Český literární samizdat 1949–1989.

Jak zaručit bezpečný let

Všechny součásti letadel, od motoru až po poslední nýtek na trupu, musí spolehlivě vydržet nesmírně náročné podmínky provozu. Sebemenší porucha může mít fatální následky.

Bydlení – věc veřejná

Najít v Praze bydlení za dobrou cenu, ať už vlastní či nájemní, je nesnadný úkol. O mnoho lépe na tom nejsou ani další větší česká a moravská města. Jak může v dostupnosti bydlení pomoci vědecký výzkum? 

Nová Země na obzoru
V současnosti známe více než 4000 planet nacházejících se mimo Sluneční soustavu, takzvaných exoplanet. Žádná z nich se ale nepodobá Zemi. Najdeme někdy takovou?

Čtvrtletník A / Věda a výzkum vydává Akademie věd ČR třetím rokem v tištěné formě i elektronicky. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR. Všechna čísla jsou ve formátu PDF a v listovací verzi k dispozici na webové stránce AV ČR.


3/2019 (verze k listování)
3/2019 (verze ke stažení)

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Přečtěte si také