Zahlavi

Den dvanáctý aneb tohle je budoucnost

16. 04. 2019

Mikrobus Astronomického ústavu AV ČR právě zaparkoval na svém místě v ondřejovské hvězdárně a řidič Jiří Kašpárek ukončil výkaz jízd. Skončilo turné Andrewa a Indiry Feustelových po České republice. Po naší zemi jsme najeli celkem 2508 kilometrů a autu se točila kola celkem 47 hodin a 10 minut.

Možnost setkání s astronautem Andrewem Feustelem a jeho ženou mělo v přeplněných sálech v Praze, Olomouci, Ostravě a Brně, ale také při drobných setkáních třeba se školáky, dohromady něco přes 2000 dospělých, dětí i studentů. Ti měli na sobě v průběhu turné celkem 155 mikin NASA, 48 triček NASA, 4 bundy NASA, jeden pracovní oblek astronautů NASA, 32 čepic NASA… a jedny ponožky s planetami. Nejmladší účastník ještě ani nedorostl dvou let, nejstarší měli moudrost zhruba 85 roků.

Nejvíce příbuzných Indiry Feustelové bylo na představení v Brně. Nejvýš nad městem se manželé Feustelovi ocitli v Ostravě, když vyjeli na radniční věž, aby se podívali na hranici mezi Moravou a Slezskem. Nejvíc diváků se vešlo do auly Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. První místo v pořadí připadlo na Prahu, zatímco poslední vystoupení v Brně se uskutečnilo přesně na výročí prvního letu člověka, Jurije Gagarina, do vesmíru. Dne 12. dubna jsme si tak připomněli Mezinárodní den kosmonautiky.

Setkali se s jednou předsedkyní Akademie věd (více jich v České republice není), s jedním rektorem (Univerzita Palackého v Olomouci), jednou prorektorkou (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava), jednou primátorkou (Brno) a jedním primátorem (Praha), s jedním místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky a se dvěma senátory, s jedním americkým velvyslancem (víc jich v České republice není), s 12 řediteli a ředitelkami a také s jedním excelentním hudebním skladatelem, Vadimem Petrovem.

O turné se staral tým pěti lidí z Akademie věd a Astronomického ústavu AV ČR a o zpřístupnění fotografií a videí pro vás dalších pět včetně budoucích článků například v časopise Akademie věd A / Věda a výzkum.

Všimli jste si hodinek, které měl v průběhu turné astronaut Feustel na ruce? Začaly se nám na to množit otázky. A tak jsme se zeptali. Jsou to hodinky z jeho druhého letu, kdy v roce 2011 letěl na oběžnou dráhu v raketoplánu Endeavour – mise STS 134.



Už také víme, jak to bude s Krtkem-astronautem synem, jak s oblibou říká Drew. A pokračuje: „Tenhle malý Krtek je mojí manželky Indiry.“ A ona říká: „Až se narodí moje vnouče, dám mu ho.“ Manželky astronautů, jak ona sama vždycky připomíná, mají strach o své muže při každém startu do vesmíru i při přistání. Moc jí ho tedy přejeme (toho Krtečka, ne start, ten přejeme astronautovi Feustelovi). V České republice zůstává jako vyslanec americké kosmonautiky, ale zároveň jako český astronaut :-), Krtek z roku 2011.

Mimochodem, používám tady slova jako kosmonautika/astronautika/astronaut/kosmonaut. Jste chytří čtenáři, a tak už jistě víte, že astronaut je Američan (NASA) nebo Evropan (ESA), zatímco kosmonaut je z bývalého východního bloku ještě za existence Sovětského svazu (například náš Vladimír Remek) nebo dnes z Ruska. A zrovna dnes jsem se poprvé na jednom školním plakátu setkal s pojmem Feustelnaut. Pokrok nezastavíte...

Dnešní den znamenal několik drobnějších zastávek. Andrew Feustel uvedl jedno své krátké vystoupení slovy: „Já byl ve vesmiru, net raketoplan, eto raketa.“ Vysloužil si tak obrovský potlesk dětí. Zažili jsme vskutku skvělé otázky dětí z prvního stupně základní školy, mnohdy kladené dobrou angličtinou. „Měl jste ve vesmíru sny?“ „Na jaké jídlo jste se po návratu nejvíc těšil?“ „Proč není ve vesmíru gravitace?“, což sice není pravda, že tam není, ale tu otázku položila holčička z první, možná druhé třídy, a to jí šlechtí, že se na to zeptala. Dozvěděla se, že astronauti vlastně neustále vedle Země padají.

Jedna otázka přišla také v ruštině: „Kak vybirajut sa kosmonafty?“ Když ke mně přišel jeden malý klučina a zeptal se mě: „Proč máte ......... hlavu?“, měl jsem velkou radost, že i mě se někdo zeptal, jen jsem nerozuměl tomu prostřednímu slovu. Zopakoval: „Proč máte ........ hlavu?“ Asi to bude chytrou, napadlo mě. Tak jsem se zeptal ještě jednou, abych to slyšel na plné pecky. A slyšel jsem: „Proč máte lesklou hlavu?“ 

Při jedné zastávce jsme projížděli podzemním parkovištěm a já jsem zahlédl jakési auto, které svým vzhledem vybočovalo od jiných na první pohled. Viděl ho ovšem i Drew Feustel, který auta miluje... a tak jsme museli projít zpět tím parkovištěm a auto najít. Ale šlo to rychle, astronaut Feustel má v sobě zjevně zabudovaný navigační systém pro vyhledávání netypických aut a veteránů. Bylo to BMW Alpina, které se jen tak nevidí. Stálo tam delší dobu a uklízečka se zjevně nikdy neodvážila ho utřít od postupně padajícího prachu. Drew Feustel se během turné podepsal tolikrát, že už to ani nevyhledával. Ale na tuhle moji výzvu zabral, tohle auto byla jeho srdeční záležitost.



Během cesty jsme od Lukáše Lizúcha z Nového Hrozenkova dostali otázku, kterou jsme astronautu Feustelovi tlumočili. „Co by byla vaše první slova, kdybyste přistál na Měsíci nebo na Marsu?“ A odpověď zní: „Tohle je budoucnost.“ Celkem dobře víme, že tam Andrew Feustel poletí spíš naším autem než Sojuzem. Měli jsme totiž velkou radost z pochvaly, kterou vyslovil mikrobusu Astronomického ústavu AV ČR. Prý je mnohem pohodlnější než kosmická loď Sojuz :-).

Závěrečné loučení. Nebylo krátké a bylo skutečně velmi srdečné. Snad se na mně nebude náš řidič Jirka zlobit, když prozradím, co mi pak řekl: „Ještě chvíli a byly by slzy v očích.“ A to je nějaký tvrďák, mj. dobrovolný hasič. Tak už nám jenom přejte, ať zítra brzy ráno nevyskočíme z postele a nebudeme chtít jet vyzvednout manžele Feustelovi, protože co bychom jiného měli dělat...

Tak příště, milý Drew, milá Indiro, příště po návratu z Měsíce! Moc se těšíme. A děkujeme za všechno, co jste pro nás tady v České republice udělali.

Úvodní carouselová fotografie

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:


Den první: „Doufám, že máte velké auto,“ smál se Andrew Feustel

Den druhý aneb co si dal Krtek-astronaut na oběd

Den třetí aneb dneska to byl koncert

Den čtvrtý aneb nátřesk, jako kdyby měl přijet prezident

Den pátý aneb důležité slzy

Den šestý anebo je libo jablíčka z Ústavu experimentální botaniky AV ČR?

Den sedmý aneb rekordman Ostrava

Den osmý aneb jedeme jako dokonale sehraný stroj

Den devátý aneb vzor rodiny



Přečtěte si také