Zahlavi

Áčko: O výzkumu mozku, epidemii prasečího moru i radiaci

11. 03. 2020

O nejsložitějším orgánu lidského těla se stále objevují nové vědecké studie. Zkoumá se, jak funguje bolest, paměť, sluch a zrak, ale i jak porazit nemoci typu Alzheimerova choroba nebo epilepsie. Přečíst si o tom můžete v novém Áčku – časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

Zatím přesně nevíme, jak se ze souhry miliard elektrických a biochemických pochodů rodí lidské vědomí nebo představivost. Není snadné tyto fenomény pochopit, přestože vidíme až na úroveň jednotlivých neuronů. „Myslím, že najít odpovědi potrvá ještě několik staletí,“ říká Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Mnohem blíže je naopak nalezení léčby na některé poruchy – schizofrenii nebo Alzheimerovu chorobu. „Tam se blížíme horizontu několika desítek let.“ Více v článku MOZEK: Tajemný H. M. a jeho odkaz od strany 19.

Další výběr článků:

Rukopisy jako živý symbolRukopisy královédvorský a zelenohorský vycházely kdysi častěji než Máchův Máj a Babička Boženy Němcové. Po mnoho let byly nejpřekládanějšími českými díly. Inspirovaly básníky, sochaře i hudební skladatele. Jako fascinující příběh mystifikace mají sílu inspirovat dodnes.

Divočáci za časů moru – Celý svět v současné době žije epidemií nemoci způsobené novým koronavirem. Sociální antropolog Luděk Brož se zabývá jinou epidemií: africkým morem prasat. Zkoumá měnící se vztahy mezi komunitou zvěrolékařů, myslivců a divokými prasaty.

Pozor, nebezpečí radiace – Vojenské mise, radiologie, ukládání jaderného odpadu, ale třeba i lety do vesmíru – spojuje je životu a zdraví nebezpečné ionizující záření. Nové cesty, jak se před ním ochránit, hledají čeští vědci.

Složité návraty – Druhou světovou válku přežil jen zlomek československých Židů, z koncentračních táborů se vraceli s podlomeným zdravím a bez rodiny. Tragédie tím ale pro ně nekončily, novým represím čelili zejména německy mluvící Židé.

Čtvrtletník A / Věda a výzkum vydává Akademie věd ČR v tištěné i elektronické formě. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR.

Všechna čísla jsou ve formátu PDF a v listovací verzi k dispozici na webové stránce AV ČR.


1/2020 (verze k listování)
1/2020 (verze ke stažení)

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Přečtěte si také