Zahlavi

Áčko: O odpadech, hledání trilobitů a orchidejí i výročí Bílé hory

09. 09. 2020

Vynášení smetí obvykle nepatří mezi oblíbené činnosti, většina z nás se mu však nevyhne. Uvádí se, že české domácnosti každý rok vyprodukují přes tři a půl milionu tun odpadků! Přestože se čím dál víc třídí a barevné kontejnery najdeme už i na vesnicích, ani recyklace není všespásná. Proč se nedá všechno zrecyklovat? Jak omezit množství odpadů? A co o nás vypovídá obsah našich popelnic? Na téma odpadů jsme se podívali ze všech možných úhlů pohledu v aktuálním čísle časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

Nejen stále se rozvíjející ekonomika zemí, teď i opačná tendence – zásah epidemie covidu-19 do hospodářství – mají vliv na to, kolik odpadu jednotlivé státy produkují. Také vás napadlo, co se stane se všemi jednorázovými zdravotnickými pomůckami? Skřípete zuby vždy, když v obchodě vidíte koláče zabalené po jednom kusu nebo pár plátků šunky v plastovém obalu?

A co teprve detaily, které nevidíme? Vědci dnes již s jistotou vědí, že ve vzduchu, vodě a jídle, zkrátka všude kolem nás, jsou mikroskopické částečky plastu, které všichni neustále vstřebáváme. Co se s nimi v lidském těle děje a zda se jich umí zbavit, je předmětem dalších výzkumů. Přitom na začátku byla vcelku dobrá myšlenka: z recyklovaných PET lahví se vyrábí látka fleece, užívaná na sportovní oblečení, a odpadový materiál tak může posloužit podruhé. Při jejím praní se ale do vody uvolňují drobná vlákna, a tak se nanoplasty mimo jiné dostávají do oběhu… Více v hlavním tématu od strany 18.

Další výběr článků:

Návrat Bílé hory – Bitvu z osmého listopadu roku 1620 jsme si dlouho připomínali jako českou národní tragédii, po níž následovala doba temna. Jaká byla skutečnost?

Nejkrásnější z květů – Objevit nový druh – třeba rostlinu, kterou ještě nikdo nepopsal – je snem kdejakého dobrodruha. Představujeme mladou vědkyni, která už objevila bezmála tři stovky orchidejí. Jak prožívá expedice v tropických džunglích a jak se jí daří bádání v archivech muzeí a univerzit?

Věda umí být až nemravně krásná – Fyzikální chemik Pavel Jungwirth miluje pokusy a rád si plní klukovské sny. I díky svému přístupu se jeho výzkumy dostávají na přední stránky prestižních vědeckých časopisů – například ten nedávný, v němž popsal, jak se z nekovu stává kov.

Nasadit nosní brýle a volně dýchat – Trojice vědců z AV ČR vyvinula nový membránový oxygenerátor. Lidem s dýchacími potížemi, například pacientům s covidem-19, během chvilky napumpuje do nosu vzduch obohacený až dvojnásobným množstvím kyslíku.

Život v moři prvohor – Zahaleni pod rouškou tajemství stále zůstávají živočichové, kteří před stovkami miliony let plavali v oceánech. Zkamenělé schránky trilobitů přitom můžeme najít i v Česku. Co nám ale mohou říct o svých původních obyvatelích a jak nelehká je práce paleontologova, když má popsat dávno vyhynulého tvora, jehož měkké tělo se jen těžko mohlo do dnešních dnů zachovat?

Téma pro… Milovice – Přečtěte si reportáž z unikátní milovické přírodní rezervace, kde se volně pasou divocí koně, pratuři a zubři, a kde se daří vzácnému modrásku hořcovému i starodávným listonohům a žábronožkám.

Čtvrtletník A / Věda a výzkum vydává Akademie věd ČR v tištěné formě i elektronicky. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR.

Všechna čísla jsou ve formátu PDF a v listovací verzi k dispozici na webové stránce AV ČR.


3/2020 (verze k listování)
3/2020 (verze ke stažení)

Připravily: Jana Bečvářová a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Přečtěte si také