
Áčko: O odpadech, hledání trilobitů a orchidejí i výročí Bílé hory
09. 09. 2020
Vynášení smetí obvykle nepatří mezi oblíbené činnosti, většina z nás se mu však nevyhne. Uvádí se, že české domácnosti každý rok vyprodukují přes tři a půl milionu tun odpadků! Přestože se čím dál víc třídí a barevné kontejnery najdeme už i na vesnicích, ani recyklace není všespásná. Proč se nedá všechno zrecyklovat? Jak omezit množství odpadů? A co o nás vypovídá obsah našich popelnic? Na téma odpadů jsme se podívali ze všech možných úhlů pohledu v aktuálním čísle časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.
Nejen stále se rozvíjející ekonomika zemí, teď i opačná tendence – zásah epidemie covidu-19 do hospodářství – mají vliv na to, kolik odpadu jednotlivé státy produkují. Také vás napadlo, co se stane se všemi jednorázovými zdravotnickými pomůckami? Skřípete zuby vždy, když v obchodě vidíte koláče zabalené po jednom kusu nebo pár plátků šunky v plastovém obalu?
A co teprve detaily, které nevidíme? Vědci dnes již s jistotou vědí, že ve vzduchu, vodě a jídle, zkrátka všude kolem nás, jsou mikroskopické částečky plastu, které všichni neustále vstřebáváme. Co se s nimi v lidském těle děje a zda se jich umí zbavit, je předmětem dalších výzkumů. Přitom na začátku byla vcelku dobrá myšlenka: z recyklovaných PET lahví se vyrábí látka fleece, užívaná na sportovní oblečení, a odpadový materiál tak může posloužit podruhé. Při jejím praní se ale do vody uvolňují drobná vlákna, a tak se nanoplasty mimo jiné dostávají do oběhu… Více v hlavním tématu od strany 18.
Další výběr článků:
Návrat Bílé hory – Bitvu z osmého listopadu roku 1620 jsme si dlouho připomínali jako českou národní tragédii, po níž následovala doba temna. Jaká byla skutečnost?
Nejkrásnější z květů – Objevit nový druh – třeba rostlinu, kterou ještě nikdo nepopsal – je snem kdejakého dobrodruha. Představujeme mladou vědkyni, která už objevila bezmála tři stovky orchidejí. Jak prožívá expedice v tropických džunglích a jak se jí daří bádání v archivech muzeí a univerzit?
Věda umí být až nemravně krásná – Fyzikální chemik Pavel Jungwirth miluje pokusy a rád si plní klukovské sny. I díky svému přístupu se jeho výzkumy dostávají na přední stránky prestižních vědeckých časopisů – například ten nedávný, v němž popsal, jak se z nekovu stává kov.
Nasadit nosní brýle a volně dýchat – Trojice vědců z AV ČR vyvinula nový membránový oxygenerátor. Lidem s dýchacími potížemi, například pacientům s covidem-19, během chvilky napumpuje do nosu vzduch obohacený až dvojnásobným množstvím kyslíku.
Život v moři prvohor – Zahaleni pod rouškou tajemství stále zůstávají živočichové, kteří před stovkami miliony let plavali v oceánech. Zkamenělé schránky trilobitů přitom můžeme najít i v Česku. Co nám ale mohou říct o svých původních obyvatelích a jak nelehká je práce paleontologova, když má popsat dávno vyhynulého tvora, jehož měkké tělo se jen těžko mohlo do dnešních dnů zachovat?
Téma pro… Milovice – Přečtěte si reportáž z unikátní milovické přírodní rezervace, kde se volně pasou divocí koně, pratuři a zubři, a kde se daří vzácnému modrásku hořcovému i starodávným listonohům a žábronožkám.
Čtvrtletník A / Věda a výzkum vydává Akademie věd ČR v tištěné formě i elektronicky. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR.
Všechna čísla jsou ve formátu PDF a v listovací verzi k dispozici na webové stránce AV ČR.
3/2020 (verze k listování)
3/2020 (verze ke stažení)
Připravily: Jana Bečvářová a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- A / Magazín o umělé inteligenci, výzkumu rakoviny a spletitých dějinách Krymu
- Výstava Nová vlast Československo přibližuje přínos emigrantů z Ruské říše
- Pravěk, virtuální realita, únikovka. Na festivalu v Brně se představí i AV ČR
- O víkendu vrcholí meteorický roj Perseid. Astronomové zvou na Ondřejov a Jizerku
- A / Magazín o krystalech, genetickém původu člověka a nebezpečných skalách
- Prezidentská knihovna Tomáše Garrigua Masaryka se otevírá veřejnosti
- Černobílé snímky pestré doby. Navštivte výstavu fotografií porevoluční politiky
- Skončil rekordní Veletrh vědy 2023 – 3 dny, 100 expozic, 46 000 návštěvníků
- Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Ve čtvrtek začal Veletrh vědy 2023
- Příběhy vědeckých fotografií opět ožijí v 10. ročníku Vědy fotogenické