
Áčko: O alergiích, nepřiměřených trestech a ohroženém rysovi
15. 03. 2021
Hlavním úkolem imunitního systému je chránit člověka před škodlivinami zvenčí. Jak se však i během epidemie covidu-19 přesvědčujeme, někdy se imunita obrátí proti nám, vzbouří se a spíše uškodí, než pomůže. S mírnějšími, zato každoročními či dokonce celoživotními bouřemi se potýkají alergici. Proč jejich tělo reaguje na různé látky z okolí nepřiměřeným způsobem a jak imunitní mechanismus funguje? Tématu alergií se věnujeme v aktuálním čísle časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.
Některým lidem kalí právě přicházející jaro jedna nepříjemná vyhlídka: kvetoucí stromy a byliny pro ně znamenají období strávené s očními kapkami nebo kapesníkem u nosu. Sezonní pylová alergie u nás trápí až pětinu populace. Vedle pylu patří mezi nejčastější alergeny roztoči a plísně, ale i lepek z pšenice nebo bílkoviny z kravského mléka, které se neomezují jen na jarní měsíce. Celkově s nějakou alergií bojuje přibližně třetina obyvatelstva.
Co se při alergiích děje na úrovni imunitních buněk a co o nich prozrazují nejnovější výzkumy Ústavu molekulární genetiky AV ČR? A jak se na imunitu dívají mikrobiologové a parazitologové? Dozvíte se na stranách 18 až 25.
Další výběr článků:
Nastavit justici zrcadlo nebo mříž – Věznice jsou přeplněné, často v nich končí lidé za banální trestné činy. Postihy za ně přitom mnohdy nejsou příliš spravedlivé. O nutnosti zrevidovat systém ukládání trestů v České republice jsme hovořili s Jakubem Drápalem z Ústavu státu a práva AV ČR.
Návrat divokých šelem – Rys ostrovid a kočka divoká u nás v minulosti byly vyhubeny. Zdá se však, že se blýská na lepší časy. Volně žijící šelmy se vracejí na české území. Jak k tomu přispívají vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR?
Tajemný přesun prostorem – Teleportace už není jen sci-fi. Badatelé z Fyzikálního ústavu AV ČR s ní úspěšně experimentují a v budoucnu má posloužit k vytvoření kvantového internetu. To by mimo jiné zvýšilo bezpečnost internetu a znepříjemnilo hackerům jejich útoky. Od kvantové kryptografie si ostatně mnozí slibují dosud nevídané možnosti.
Nedosažitelná dokonalost volby – „Nikdy nebude v naší moci získat úplně všechny informace. Rozhodujeme se s neúplnými informacemi, s tím musíme žít,“ říká v rozhovoru o teorii racionální nepozornosti ekonom Filip Matějka z CERGE-EI.
Cesty za snem – Touha po lepším životě a ochota jít do rizika spojují migranty napříč časem i prostorem. Jak se s kroky do neznáma vyrovnávaly moravské rodiny, které se před 170 lety přestěhovaly do srbského Banátu, zkoumá Michal Pavlásek z Etnologického ústavu AV ČR.
Všechna dosavadní čísla časopisu A / Věda a výzkum jsou k dispozici zdarma a online na webu Akademie věd ČR.
1/2021 (verze k listování)
1/2021 (verze ke stažení)
Připravily: Jana Bečvářová a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- A / Easy: O spravedlivé válce, byzantském superhrdinovi a lidském genomu
- Magazín A / Věda a výzkum: O strachu a rezilienci. Jak lépe odolávat obavám
- Optické klamy, paměť i Alzheimer. Zajímavosti o nich představuje Týden mozku
- Výstava Velkomoravské Mikulčice virtuálně přenese návštěvníky do historie
- Tradiční festival Týden mozku nabídne přes 50 akcí ve čtyřech městech
- NEZkreslená věda: startuje osmá série s Bárou Hrzánovou a Radkem Holubem
- Velká věda do Malého Tibetu. Jak čeští vědci a vědkyně pomáhají tibetským dětem
- Áčko: Asteroidy jako nebezpečí pro lidstvo, ale i zdroj vzácných surovin
- V chemii hrála vždy velkou roli náhoda, říká polymerní fyzik Miroslav Raab
- Unikátní platforma NájemPlus propojí férové pronajímatele a nájemníky