Áčko: Asteroidy jako nebezpečí pro lidstvo, ale i zdroj vzácných surovin
08. 12. 2022
Veřejností obávané, ale pro vědu nedocenitelné. Asteroidy podávají důkazy o formování Sluneční soustavy, podílely se na utváření života na Zemi a v budoucnosti nám možná pomohou při dobývání vesmíru. O asteroidech neboli planetkách pojednává nové číslo časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.
4/2022 (verze k listování)
4/2022 (verze ke stažení)
O asteroidech vyšly v časopise A / Věda a výzkum hned dva texty. Jeden se zabývá tím, o jaké objekty jde, v čem jsou ve vesmíru jedinečné a jak se na jejich výzkumu podílejí vědci z Akademie věd ČR. K pročtení ve formátu pdf na tomto odkazu.
Druhý se pak zaměřuje na nedávnou misi, při které došlo jedenáct milionů kilometrů od Země k plánovanému nárazu sondy DART do měsíce asteroidu Didymos. Cílem bylo ověřit proveditelnost jedné z metod, která by v budoucnu mohla ochránit Zemi před nebezpečnými objekty. Jak mise dopadla? K pročtení zde.
Výběr z dalších článků:
Doteky pravěku – Jde o vůbec nejstarší skalní kresby nalezené v Česku. Na stěně Kateřinské jeskyně v Moravském krasu je uhlíky nakreslili lidé před sedmi tisíci lety. Co mohou znamenat a jak se je podařilo objevit?
Inženýrka nových proteinů – Rozhovor s Kristýnou Boušovou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kterou od útlého věku fascinoval mikrosvět buněk a molekul.
Romský Atlantik – V Evropě žijí Romové už dlouhá staletí. Přítomni jsou ale také na americkém kontinentě a do určité míry i v Africe, a to od samotných počátků kolonizace. Romskou identitu z globálního pohledu zkoumá Martin Fotta z Etnologického ústavu AV ČR.
Rychlík do stanice buňka – Kdo uvnitř buňky rozhoduje a kdo poslouchá? Porozumět vnitrobuněčné komunikaci je klíčové třeba pro léčbu rakoviny i sklerózy. Článek o výzkumu Aleny Zíkové z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR podpořeném ERC grantem.
Jídlo v koši – Každý rok se vyhodí až třetina vyprodukovaných potravin. Jaké dopady má plýtvání jídlem a jak mu zamezit? Více v textu o výzkumu Radky Hanzlové ze Sociologického ústavu AV ČR, která se tématu věnuje v rámci programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21.
Vlastní imunitou proti nádorům – Podle teorie protinádorového imunitního dohledu si s většinou nádorových buněk poradí imunitní systém dříve, než se rozvine onemocnění. Přesto ročně v Česku přibude téměř 90 tisíc pacientů s rakovinou. K hledání nových možností léčby využívajících vlastní imunitní systém přispívá výzkum laboratoře nádorové imunologie Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Všechna čísla časopisu A / Věda a výzkum najdete online na našich stránkách. Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům. Kontaktovat nás můžete na adrese predplatne@ssc.cas.cz.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
- Vychází vzpomínková kniha Jiřího Grygara, všímavého pozorovatele hvězd i života
- Rezervace velkých kopytníků v Milovicích získala ekologického Oscara
- Archeologické léto láká na nepřístupná místa Vyšehradu i leteckou archeologii
- A / Magazín o retru a době nedávno minulé, kvantových počítačích i parazitech
- Skončil Veletrh vědy 2024. Letošní ročník přilákal rekordní počet návštěvníků
- Setkání s vědci, besedy, science shows. V Letňanech se koná Veletrh vědy
- A / Easy: O magii, kouzlech, olympiádě a vztahu punkrocku a chemie
- Veletrh vědy se blíží. Rezervujte si místa na přednášky, besedy a science shows