
Nový zákon o vědě umožní rozvinout potenciál AV ČR, zaznělo dnes na sněmu
18. 04. 2023
Nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí nastaví strategický směr české vědy a výzkumu na dlouhá desetiletí. Vytvoří dosud chybějící legislativní podmínky pro transfer znalostí a technologií a umožní tak rozvinout potenciál Akademie věd a dalších výzkumných organizací. Nezbytná bude i veřejná diskuse o nových Národních prioritách orientovaného výzkumu. Na úvod Akademického sněmu to dnes zdůraznila Eva Zažímalová, předsedkyně AV ČR.
Novela zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (zákon č. 130/2002 Sb.) přichází po dvaceti letech. Podle programového prohlášení vlády ČR má přinést mimo jiné vytvoření legislativního rámce pro transfer znalostí a technologií, přípravu nových Národních priorit orientovaného výzkumu, větší provázanost výsledků hodnocení s financováním, podporu excelence nebo snížení administrativní zátěže.
„Velmi oceňuji, že problematika transferu byla zařazena do nového zákona. Přenos získaných poznatků do aplikační sféry je i jednou z dlouhodobých priorit Akademie věd,“ zdůraznila Eva Zažímalová s tím, že Akademie věd vloni ve spolupráci s partnery z průmyslu připravila vlastní strategii, která by měla celý proces transferu znalostí a technologií významně urychlit.
„Vytvoření legislativních podmínek pro podporu transferu umožní dále rozvinout potenciál Akademie věd a samozřejmě dalších výzkumných organizací v této oblasti. To přispěje k rozvoji spolupráce s podnikatelskou sférou a k vyšší prosperitě naší země,“ uvedla předsedkyně AV ČR. Připomněla, že k tématu strategického směřování českého výzkumného a inovačního prostředí by se měla zahájit veřejná diskuse.
Zpráva o hospodaření i činnost Akademické rady
Hosty v pořadí 61. zasedání Akademického sněmu, nejvyššího orgánu Akademie věd ČR, jsou dnes ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, první místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Drahoš, místopředsedové Sněmovny Parlamentu ČR Karel Havlíček a Jan Skopeček a další.
Na programu jednání Akademického sněmu je mimo jiné Zpráva o hospodaření Akademie věd ČR v roce 2022 a její závěrečný účet, Zpráva Dozorčí komise Akademického sněmu AV ČR anebo prezentace významných vědeckých výsledků. Akademický sněm se schází dvakrát do roka, tvoří jej zhruba 270 členů z řad vědeckých pracovníků a ředitelů 54 pracovišť Akademie věd ČR, zástupců vysokých škol, státních orgánů, průmyslu a obchodu.
Přečtěte si také
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
- Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
- Akademie věd udělila medaile
- Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
- Z čeho má Česko platit vyšší obranné výdaje: ekonomický pohled
- Největší sbírka myších kmenů otevírá možnosti pro evoluční výzkum i biomedicínu
- Narušení chování může předcházet poruchám paměti u Alzheimerovy nemoci
- Centrum elektronové mikroskopie rozšiřuje možnosti vědeckých týmů i průmyslu
- Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
- Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112