
Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2023
24. 05. 2023
Sedmnáctý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům, pozorováním zejména robotickými dalekohledy a také rentgenovým družicím právě probíhá v Karlových Varech – od 23. do 26. května 2023. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovní setkání s charakterem evropské regionální konference především v oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů.
Do Karlových Varů se sjelo 48 účastníků z pěti zemí. Na organizování IBWS INTEGRAL / BART Workshop se podílí Skupina astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Kromě Astronomického ústavu AV ČR jsou dalšími spoluorganizátory České vysoké učení technické v Praze a Hvězdárna v Karlových Varech.
Na programu konference je 44 referátů z oblasti družicové vysokoenergetické astrofyziky, výzkumu vysokoenergetických kosmických zdrojů, využití robotických dalekohledů a přípravy kosmických misí a experimentů - https://ibws.cz/index.php/conference/list-of-abstracts/ .
Vývoj rentgenové kosmické optiky má v České republice dlouhou tradici a čeští vědci v tomto oboru dosáhli mezinárodně uznávaných výsledků. První český astronomický rentgenový objektiv byl vyroben v Astronomickém ústavu ČSAV v roce 1970 – šlo o optiku o průměru 50 mm k zobrazení Slunce v rentgenovém záření z paluby výškové rakety Vertikal. V současné době se Astronomický ústav AV ČR podílí např. na přípravě mise Athena Evropské kosmické agentury.
Rentgenové záření neprochází zemskou atmosférou, lze ho sledovat jen z kosmických družic. Rozšíření pozorovacího okna do vesmíru o rentgenový obor spektra přineslo v minulosti zcela klíčové poznatky o dějích ve vesmíru. A to zejména těch, kde je hmota v extrémních podmínkách. Intenzivní rentgenové záření produkují zejména systémy, v nichž proudí hmota na neutronovou hvězdu, černou díru nebo na bílého trpaslíka. Ve vzdáleném vesmíru (tedy v jiných galaxiích) pak jde často o objekty, v nichž právě probíhá tzv. gama záblesk (tedy probíhá zvláštní druh supernovy, případně kolize dvou kompaktních objektů). Dalším druhem zdrojů rentgenového záření jsou aktivní galaktická jádra.
Kontakty a další informace:
Oficiální stránky konference: https://ibws.cz/
Prof. RNDr. René Hudec, CSc.
Skupina Astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení ASÚ AV ČR
Tel.: 731 502 542
E-mail: rhudec@asu.cas.cz , rene.hudec@gmail.com
Pavel Suchan
Tiskový tajemník Astronomického ústavu AV ČR
Tel: 737 322 815
E-mail: suchan@astro.cz
Přečtěte si také
- Konference SCIENTIAE 2023 učiní Prahu na tři dny křižovatkou věd
- Obrazy vody: Jihočeské přehrady a jejich otisk v krajině a společnosti
- Reforma sociálních odvodů OSVČ: studie PAQ research a IDEA při CERGE-EI
- Hobza má díky novému objevu velkou šanci znovu přepsat učebnice fyzikální chemie
- Blesky na Jupiteru pulzují v podobném rytmu jako v bouřkových oblacích na Zemi
- Purkyňovu cenu získají autoři za popularizaci tématu historie českého Balatonu
- Přichází Biosmršť 2023 – bleskové mapování nepůvodních druhů veřejností
- Úrodu mohou v nejbližších dnech napadnou obaleči
- Nejčastější příčinou úhynu dravců a sov v Česku za století je zabití člověkem
- Jsou dotace na podnikový výzkum a experimentální vývoj účinné?
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112