
Kongres Žít v nejistotě: migrace, kulturní dědictví i globální krize
05. 06. 2023
Téměř tisíc badatelů a badatelek z oborů etnologie, folkloristiky, antropologie a dalších příbuzných sociálních a humanitních věd z celého světa se bude v Brně od 7. do 10. června věnovat současným tématům. Moravská metropole hostí kongres Mezinárodní etnologické a folkloristické společnosti (SIEF) s názvem „Living Uncertainty“ (Žít v nejistotě).
Migrace, identity, řešení ekonomických i ekologických krizí a každodenní prožívání dalších aktuálních nejistot. Současná doba předkládá stále nové a nové výzvy. Jak nejistoty v životě vnímat, překonávat a co společnosti přinášejí, bude hlavním tématem 16. kongresu Mezinárodní etnologické a folkloristické společnosti, kde delegátky a delegáti proberou i další oblasti výzkumu sociálních aspektů kultury či kulturního dědictví a metody jejich zpřístupnění veřejnosti.
Se zahajovací přednáškou vystoupí světově proslulá britská antropoložka, emeritní profesorka antropologie Univerzity v Cambridgi, Marilyn Strathern. Během kariéry se věnovala výzkumu kultur na Papui-Nové Guineji, dále také formám příbuzenství a moderním reprodukčním technologiím v Evropě, především ve Velké Británii. Je jednou z hlavních postav nejen antropologie, ale také kritické feministické vědy a držitelkou mnoha oborových ocenění. „Marilyn Strathern je opravdu významnou osobností světové antropologie a jsem velmi potěšen, že právě takovou osobnost budeme moci přivítat na kongresu v Brně,“ podotýká Jiří Woitsch, ředitel Etnologického ústavu AV ČR, který kongres spolupořádá.
„Jedná se o největší kongres tohoto druhu dosud realizovaný v České republice. Naše země bude hostit přední vědecké kapacity zaměřující se z různých oborových pozic na studium člověka, jeho kultury, sociálních vztahů a reprezentací,“ doplňuje Daniel Drápala, vedoucí Ústavu evropské etnologie FF Masarykovy univerzity v Brně.
SIEF sdružuje odborníky a odbornice v oborech etnologie a folkloristiky, ale také antropologie, kulturní sociologie, historie, archivnictví a dalších. V současnosti je jeho součástí patnáct pracovních skupin, které se věnují studiu hmotné i nehmotné kultury, jejich zájem sahá od studia rituálů přes migraci po otázky možností výzkumu a uchovávání kulturního dědictví. Organizátory brněnského kongresu jsou Etnologický ústav AV ČR, Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Národní ústav lidové kultury. Nad kongresem převzali záštitu ministr kultury Mgr. Martin Baxa, rektor Masarykovy univerzity prof. Martin Bareš a předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová.
Podrobné informace o kongresu: https://www.siefhome.org/congresses/sief2023/
Kontakt:
Jiří Woitsch
Etnologický ústav AV ČR
woitsch@eu.cas.cz
Přečtěte si také
- Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
- Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
- Co (ne)víme o žácích s kvantitativním nadáním? Česko v mezinárodním srovnání
- Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií
- Devátý ročník Veletrhu vědy je za dveřmi, láká třeba na vesmírné městečko
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
- Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR v Praze na Pražském hradě
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112