
Biodiverzita africké savany zachycená objektivem fotopastí
06. 09. 2021
V září a říjnu mají návštěvníci Průhonického parku jedinečnou příležitost spatřit výstavu Botanického ústavu AV ČR „Africká savana objektivem fotopastí“. Fotografie, které zachycují život zvířat v Krugerově národním parku, jsou doplněny informacemi o aktuálním výzkumu biodiverzity africké savany. Výstava je k vidění v průhonickém zámku v Galerii Natura.
Skupina vědců Botanického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK dlouhodobě zkoumá biodiverzitu jihoafrické savany, aby zjistila, zda jsou v savaně oblasti s vyšší biodiverzitou, kde se nacházejí a čím to je, že jsou některá místa druhově pestřejší. Na výzkumných lokalitách se snaží zjistit, jaký vliv na výskyt druhů má typ prostředí, vlastnosti půd, četnost srážek, požárů, teplota či intenzita spásání velkými býložravci, především slony. Kromě vnějších faktorů je zajímá také, jak se navzájem ovlivňují jednotlivé skupiny zvířat a rostlin.
„Na 60 výzkumných plochách v Krugerově národním parku shromažďujeme za poslední 3 roky data o vegetaci, savcích, ptácích, nočních motýlech a netopýrech. V rámci výzkumu jsme instalovali fotopasti, které za toto období pořídily téměř osm milionů fotografií. Pro výstavu jsem vybrala jen některé, ty nejzdařilejší, které zachycují typické obyvatele savany. V mnoha případech vypadají, že pro focení vyloženě pózují,“ říká autorka výstavy a členka výzkumného týmu Klára Pyšková a dodává: „Návštěvníkům chceme nejen přiblížit pestrý život africké savany a představit náš projekt, ale také navodit pocit, jaký zažívá vědec v této jedinečné lokalitě.“
Kruger je nejstarší africký národní park s rozlohou 19 623 km2, ve kterém se nachází typická flóra a fauna savany. Vědci z Botanického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zde v roce 2018 v rámci projektu MOSAIK založili výzkumné plochy, na nichž získávají data o druhové rozmanitosti. Výzkum probíhá za finanční podpory Grantové agentury ČR (grant č. 18-18495S).
Výstavu je možné navštívit v září a říjnu v Galerii Natura. Otevřena je v otevírací době Průhonického parku, vstup je v ceně vstupenky do parku.
Přečtěte si také
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
- Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
- Akademie věd udělila medaile
- Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
- Z čeho má Česko platit vyšší obranné výdaje: ekonomický pohled
- Největší sbírka myších kmenů otevírá možnosti pro evoluční výzkum i biomedicínu
- Narušení chování může předcházet poruchám paměti u Alzheimerovy nemoci
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112