
Archeologické léto 2021
14. 06. 2021
Kdo vládl na stolové hoře Vladaři v době železné, co se asi tak odehrálo v tajemné Býčí skále, koho zobrazuje slavná opuková hlava ze Mšeckých Žehrovic, nebo jak vypadají nejstarší jeskynní malby v České republice? Na tyto otázky odpoví archeologové přímo v terénu. Od 30. 6. můžou zájemci prozkoumat na 90 atraktivních lokalit s výběrem z více než 250 komentovaných prohlídek na celém území ČR.
Na základě loňské úspěšné celorepublikové akce se Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s více než pěti desítkami vědeckých, muzejních a dalších regionálních pracovišť rozhodly i pro toto léto zorganizovat program komentovaných prohlídek archeologických lokalit s odborným výkladem profesionálních archeologů. Rozšiřují tak nabídku poznávacích a výletních cílů pro laickou i poučenou veřejnost v době (stále ještě) ovlivňované přetrvávající pandemickou situací o jedinečnou šanci „prozkoumat“ lokality známé i ty méně známé.
Archeologem na zkoušku nebo pravěk na vlastní kůži
Během prohlídek se lidé seznámí s prací archeologů přímo na probíhajících archeologických výzkumech v Doudlebech nad Orlicí či v Těšeticích-Kyjovicích a dokonce si můžou práci v terénu přímo vyzkoušet na probíhajícím výzkumu v Polešovicích. V archeoparcích navíc vědci slibují zážitek pravěku na vlastní kůži. Některá naleziště bude možné procházet ve dvou realitách – přímo v terénu s průvodcem a virtuálně. Stačí si jen včas rezervovat termín: https://www.archeologickeleto.cz.
Akci sice koordinují Archeologické ústavy AV ČR v Praze a Brně, ale nikdy by ji nebylo možné uskutečnit bez ochoty a obrovského nasazení odborníků z více než padesáti spolupracujících institucí a pracovišť. Prohlídky budou zajišťovat zkušení archeologové, kteří zájemcům představí, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i pozapomenutých lokalitách.
I když se nic nevyrovná osobní návštěvě hradiště, mohylníku nebo zaniklé středověké vesnice, pro ty, kteří přijít nemůžou, jsou s pomocí Archeologického atlasu České republiky připravené virtuální prohlídky.
Kontakt:
Morava a Slezsko:
Zdenka Kosarová
kosarova@arub.cz
Čechy:
Jaroslav Řídký
ridky@arup.cas.cz
Lokality, které můžete letos v létě prozkoumat s archeology.
Přečtěte si také
- Netopýři ve městě: Nový výzkumný projekt zkoumá soužití lidí a netopýrů
- Euraxess slaví výročí: 20 let pomáhá vědcům a vědkyním z celého světa najít domov v Česku
- Biosmršť 2025: Vědci a veřejnost znovu spojí síly při mapování nepůvodních druhů
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
- Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
- Akademie věd udělila medaile
- Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112