Zahlavi

Tiskové zprávy

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
29. 04. 2025

Nová studie think-tanku IDEA nabízí první srovnání platů veřejného sektoru a mezd sektoru soukromého v České republice. Jedním z hlavních zjištění je, že relace platů vůči mzdám s růstem kvalifikačních požadavků práce klesá a v řadě nejvyšších pozic veřejného sektoru jsou relativní platy velmi nízké, obzvláště v Praze. Studie rovněž ukazuje, že veřejný sektor systematicky nereaguje na mzdovou konkurenci sektoru soukromého a vystavuje se tak riziku ztráty kvalifikovaných zaměstnanců.Studie zdůrazňuje, že kvalitní srovnávání platů a mezd je nezbytné pro efektivní fungování státní správy. Platová politika veřejného sektoru musí kvalitní zaměstnance udržet, ale i přilákat. Současná struktura platů vůči mzdám je takovém stavu zatím vzdálená.

29. 04. 2025

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit, meziročně významně klesá. Je to nejen díky průběhu počasí, ale také díky zásadním úpravám v postupech ochrany lesa. Na jejich vývoji se podílejí i odborníci z Biologického centra AV ČR (BC AV ČR), kteří dlouhodobě spolupracují s Lesy České republiky a zpřesňují poznatky o chování kůrovců. Nové výzkumné výsledky se uplatňují v lesnické praxi jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.

29. 04. 2025

Archeologický ústav AV ČR, Praha, letos slaví sto let systematického výzkumu Pražského hradu, největšího souvislého hradního komplexu na světě a jedné z nejvýznamnějších historických památek České republiky. Výročí připomíná nejen vědecký význam samotného výzkumu, ale i mimořádnou spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky, církví, památkáři a dalšími institucemi. Archeologové se podíleli na tvorbě stálých expozic, výstav nebo publikací. Veřejnosti výjimečný výzkum, který navazuje na metodické postupy zahájené ještě v 19. století, přibližují i pomocí moderních digitálních technologií.

28. 04. 2025

Lesy České republiky ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou a Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze podporují veřejné zdraví prostřednictvím moderních technologií. Aplikace Klíšťapka čerpá data a poznatky z rozsáhlého výzkumu, který je výsledkem spolupráce významných českých vědeckých institucí – Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, Státního zdravotního ústavu, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti a České lesnické společnosti. Výsledkem této spolupráce je nová verze mobilní aplikace Klíšťapka, která přináší uživatelům detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat na území České republiky. Nově se k aplikaci také připojil projekt “Klíšťata ve městě”, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat.

24. 04. 2025

Při odstraňování antibiotik a dalších nebezpečných látek z odpadních vod lze využít účinnou a ekologickou fotokatalýzu. Metodu vyvinul výzkumný tým Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR pod vedením Jiřího Rathouského. Výsledky jedinečného výzkumu byly publikovány v sérii článků v prestižních vědeckých časopisech nakladatelství Elsevier a Americké chemické společnosti (ACS).

23. 04. 2025

Nepravidelný denní režim světla a stravování může vést k závažným metabolickým poruchám, včetně zhoršené regulace hladin glukózy a změn v metabolismu tuků. To jsou výsledky výzkumu vědců z Fyziologického ústavu AV ČR. Studie byla realizována v projektu CarDia, financovaném z programu EXCELES Evropské unie.

22. 04. 2025

Teploty v noci na neděli a na pondělí mohou podle aktuálních předpovědí klesat k nule. Zatím se zdá, že ovocné stromy by ohrožené být neměly, protože by se měly vyskytovat nejvýše přízemní mrazíky. Ty mohou podle Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe poškodit vzcházející rané brambory či cukrovou řepu.

22. 04. 2025

České Budějovice se již po čtvrté účastní jedné z největších akcí občanské vědy na světě – City Nature Challenge. Výzva se koná od pátku 25. dubna do pondělí 28. dubna a jejím cílem je dokumentovat biodiverzitu naší planety. Zapojit se může úplně každý bez ohledu na věk, vzdělání či úroveň znalostí. Stačí, když bude fotit volně žijící rostliny, živočichy či houby ve svém okolí a svá pozorování nahraje do bezplatné aplikace iNaturalist. Pozorovat přírodu bude možné jednotlivě i společně, českobudějovický organizátor, Biologické centrum Akademie věd ČR, chystá na víkend tři přírodovědné exkurze. Akci finančně podpořilo Statutární město České Budějovice.

16. 04. 2025

Pavel Hozák, vedoucí Laboratoře biologie buněčného jádra na Ústavu molekulární genetiky AV ČR a ředitel národní výzkumné infrastruktury Czech-BioImaging pro biologické a medicínské zobrazování, získal prestižní mezinárodní ocenění Paul Nakane Prize za celoživotní přínos v oblasti histochemie a cytochemie.

16. 04. 2025

Nový experimentální skleník postavený s výraznou finanční podporou Akademie věd ČR slavnostně otevře ve středu 16. dubna 2025 Ústav experimentální botaniky AV ČR. Ústav tak rozšíří své možnosti kultivace pokusných rostlin. Skleník je energeticky úsporný a součástí stavby jsou i ubytovací kapacity pro zahraniční hosty či začínající mladé vědce.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy