Vášeň pro krásu: Věda fotogenická 2019 zná své vítěze
11. 10. 2019
Mléčná dráha na hlavní třídě súdánského Chartúmu, sumec na stromě, různé barevné variace jedné ovarioly termití královny nebo také farmář a „jeho“ sýček. Nejen tyto, ale i další, mnohdy netradiční motivy z vědeckého prostředí zaujaly v šestém ročníku soutěže Věda fotogenická. Vítězné snímky se představily 10. října 2019 na vernisáži v Americkém centru v Praze za účasti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové. Letos se o přízeň poroty ucházelo rekordních 350 snímků.
První místo v hlavní kategorii získal snímek Martina Šálka z Ústavu biologie obratlovců AV ČR Farmář Jarda a sýček. Ten upozorňuje na špatnou situaci kdysi jedné z nejhojnějších sov, která balancuje na hranici přežití. V současnosti u nás totiž hnízdí posledních 100 párů. „Život sýčků je spjat s lidskými sídly a zemědělským hospodařením. Proto i jejich ochrana vyžaduje spolupráci s farmáři či majiteli pozemků, kde sýčci hnízdí. Fotografie je také součástí kalendáře, který vzdává hold všem, kteří se sýčky žijí a komu není jejich osud lhostejný,“ vysvětluje autor.
„Jsem ráda, že se Věda fotogenická etablovala a že se dále rozvíjí a setkává s narůstajícím zájmem našich vědců. Fotografie jsme v minulosti zapůjčili například na výstavy v Ostravě, Třinci a českou vědu reprezentovaly i na Slovensku, v Chorvatsku, či dokonce na Tchaj-wanu,“ uvedla během ceremoniálu Eva Zažímalová. Stejně tak se za novými návštěvníky vydají i letošní snímky.
Vernisáž letošního ročníku, jakož i výstava, kterou mohou zájemci navštívit do 29. října 2019, se letos poprvé konala v prostorách Amerického centra na Malé Straně v Praze. Právě s ním Akademie věd ČR dlouhodobě spolupracuje na přípravě různých popularizačních akcí – například v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR, jehož další ročník startuje za nedlouho, tradičně začátkem listopadu.
Jak uvedl ředitel Amerického centra Vít Nejedlo, spolupráce obou institucí dává smysl: „V našich prostorách pořádáme fotografické výstavy a podporujeme neformální vzdělávání – uspořádali jsme například letní tábor pro děti do 15 let se zaměřením na programování. Pevně věřím, že si k nám najdete cestu i mimo tuto výstavu.“
Letos do soutěže přihlásilo 98 zaměstnanců z pracovišť Akademie věd ČR rekordní počet snímků – celkem 350. A jak potvrzuje předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR, konkurence byla veliká: „ Věda fotogenická dobře ukazuje, že věda je nejen cestou k poznání, ale má také svůj umělecký a estetický rozměr. Porota neměla tentokrát jednoduchou úlohu, ale na vítězných snímcích se shodla.“
Vedle výstavy a fotobanky bude výstupem soutěže také reprezentativní kalendář, který podobně jako v předchozích letech poslouží jako propagační materiál Akademie věd ČR.
Prvotní iniciativa k uspořádání fotosoutěže vzešla od spolku Fórum Věda žije! v roce 2013. Na její realizaci spolupracuje Středisko společných činností AV ČR.
Přehled oceněných:
Fotografie v hlavní kategorii Věda fotogenická
1. místo – Farmář Jarda a sýček – Martin Šálek, Ústav biologie obratlovců AV ČR
2. místo – Osvětlení nového života uvnitř vejce – Michal Šulc, Ústav biologie obratlovců AV ČR
3. místo – Když ovarioly kvetou – Markéta Vrchotová, Biologické centrum AV ČR
4. místo – Sumec na stromě – Jiří Peterka, Biologické centrum AV ČR
5. místo – Kolibřík nebo jedová žláza? – Lucie Pauchová, Biologické centrum AV ČR
Vědci a jejich hobby
1. místo – Bílá roztahuje svoje sítě – Pavel Lisý, Geologický ústav AV ČR
2. místo (sdílené) – Pomoc z nebes – Alena Braunová, Ústav makromolekulární chemie AV ČR; Strach – Michal Dobeš, Ústav jaderné fyziky AV ČR
3. místo (sdílené) – Vědecká kratochvíle – Petra Palečková, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR; Jako z jiné planety – Roman Garba, Ústav jaderné fyziky AV ČR
Vědecké selfie
1. místo – Tři sudičky – Veronika Olejníčková, Fyziologický ústav AV ČR
2. místo – Vědec na lovu… – Tibor Moško, Ústav experimentální medicíny AV ČR
3. místo – Mimozemšťan – Lukáš Synek, Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ceny Akademické rady
1. místo – Nafoukaný skokan – Michal Dobeš, Ústav jaderné fyziky AV ČR
2. místo (sdílené) – Textura kapalného krystalu 2 – Vladimíra Novotná, Fyzikální ústav AV ČR; Když ovarioly kvetou – Markéta Vrchotová, Biologické centrum AV ČR
3. místo – Laserový chameleon – Jan Pavelka, Ústav přístrojové techniky AV ČR
Cena za online hlasování
1. místo – Paprsky – Josef Brůna, Botanický ústav AV ČR
Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Vítězný snímek v karuselu Martin Šálek, Ústav biologie obratlovců AV ČR, Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Rezervace velkých kopytníků v Milovicích získala ekologického Oscara
- Archeologické léto láká na nepřístupná místa Vyšehradu i leteckou archeologii
- A / Magazín o retru a době nedávno minulé, kvantových počítačích i parazitech
- Skončil Veletrh vědy 2024. Letošní ročník přilákal rekordní počet návštěvníků
- Setkání s vědci, besedy, science shows. V Letňanech se koná Veletrh vědy
- A / Easy: O magii, kouzlech, olympiádě a vztahu punkrocku a chemie
- Veletrh vědy se blíží. Rezervujte si místa na přednášky, besedy a science shows
- Týden mozku vrcholí, program plný přednášek a workshopů potrvá až do neděle
- A / Magazín o evoluci, zemích nikoho, ohroženém chmelu i opravě poraněné míchy
- Po slavnostním zahájení začíná bohatý program Týdne mozku, potrvá do neděle