Zahlavi

Odstartoval Týden mozku. Nabízí přednášky, workshopy i výstavy

14. 03. 2022

Dokáže medicína zabránit degeneraci mozku? Je možné, že budeme číst cizí myšlenky? Jak mozek pracuje, pokud dlouho nespí a jak funguje naše paměť? Už dnes začíná festival Týden mozku 2022, který přinese nejzajímavější objevy a trendy z oboru neurověd. Jeho program, z velké části dostupný online, potrvá až do neděle 20. března 2022.

O fungování našeho nejdůležitějšího orgánu nám věda podává čím dál víc informací. Odhaluje fascinující procesy, pomocí kterých se z nervových spojení rodí vědomí, vznikají myšlenky a emoce. Přiblížit tento složitý orgán veřejnosti a nahlédnout do jeho funkcí si klade za cíl třiadvacátý ročník festivalu Týden mozku.

Věda přístupná pro každého
Jiří Paleček z Fyziologického ústavu AV ČR pro diváky shrne mechanismy vzniku bolesti. Ti se tak dozví, kde bolest vzniká a proč ji cítíme, nebo jak souvisí s různými nemocemi těla. S onemocněními, ovšem psychickými, souvisí přednáška Filipa Španěla z Národního ústavu duševního zdraví ČR. Ten vysvětlí, proč psychiatrické diagnózy nerespektují skutečné biologické hranice onemocnění.

V oblasti duševního zdraví se bude pohybovat také přednáška psychologa Martina Anderse. Rozebere pozitivní i negativní vlivy psychické zátěže na naše životy. Jak stres ovlivňuje lidské tělo a které nemoci může vyvolávat? Na řadu se dostane také spánek. Může jeho nedostatek být příčinou Alzheimerovy choroby? Na toto téma si připravila přednášku Soňa Nevšímalová z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Hlavní program festivalu letos tvoří tucet popularizačních přednášek odborníků z oboru teoretických a klinických neurověd, psychologie a medicíny. Přednášky jsou na programu každý všední den v odpoledních a večerních hodinách. Nepřijdou o ně ani návštěvníci mimo hlavní město, většina z nich totiž bude vysílaná online.

Akce v rámci celé ČR
Bohatý je také doprovodný program festivalu. Ten nabídne kromě seminářů také řadu besed, workshopů, filmů či výstav. „Přednášky z hlavního cyklu doplňuje odlehčený doprovodný program s praktickými ukázkami a cvičeními jednoduše využitelnými pro náš každodenní mozkový trénink,“ vysvětluje zakladatel festivalu v Česku Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Vybrané doprovodné akce je možné navštívit také osobně, a to nejen na území Prahy, ale také i v Olomouci, Hradci Králové, Plzni nebo v Jihlavě. Doprovodný program si pro návštěvníky připravily ústavy AV ČR, univerzity a vysoké školy a renomované výzkumné instituce.

Například v olomoucké Pevnosti poznání můžete navštívit osmimetrovou maketu lidského mozku, která je součástí expozice Rozum v hrsti. A přednáška technologického institutu CEITEC v Brně se zaměří na efekt tance na mozkové funkce u seniorů a pacientů s mírnou kognitivní poruchou. Zájemci o toto téma mimo moravskou metropoli nemusejí zoufat, přednáška bude přístupná na internetu. Vysoká škola polytechnická Jihlava si zase připravila workshop s hádankami na procvičování paměti a mozku pro malé i velké. Na osobní setkání a besedu o zdravém spánku, vás zve Lékařská fakulta v Hradci Králové.

Čerpejte vědomosti z pohodlí domova
Většinu přednášek z hlavního i vedlejšího programu Týdne mozku 2022 je možné sledovat na Facebooku festivalu a také na YouTube kanálu Akademie věd ČR. Hlavní přednáškový cyklus je přístupný zdarma bez nutnosti registrace. Na některé akce z doprovodného programu je ovšem potřeba rezervovat se předem.

Podrobný program všech akcí a možnost rezervace najdete na webu Týdne mozku, kde si jednotlivé přednášky budete moci pustit také ze záznamu.

Text: Jan Hanáček, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative CommonsText je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také