Zahlavi

PODCAST: O stereotypech a předsudcích se sociální psycholožkou Sylvií Graf

18. 10. 2022

Sociální psycholožka Sylvie Graf vede Brněnskou laboratoř meziskupinových procesů při Psychologickém ústavu AV ČR. Spolu se svým mezinárodním týmem zkoumá meziskupinové vztahy v mnoha kontextech – od národních stereotypů, přes postoje k imigrantům až po vztahy v postkonfliktní společnosti. V podcastu Věda na dosah se jí mimo jiné ptáme, jaký je rozdíl mezi stereotypy a předsudky a jak se dá s negativním předjímáním lidských vlastností pracovat. 

„Stereotypy jsou společensky a kulturně sdílené představy, a ty je velmi těžké ovlivnit. Ale předsudky – tedy hodnocení a afektivní složka postojů – ty jsou snadněji ovlivnitelné,“ vysvětluje Sylvie Graf v rozhovoru.

Se Sylvií Graf, která momentálně působí na univerzitě ve švýcarském Bernu, jsme natáčeli den po její slavnostní přednášce. Pronesla ji 3. října 2022 ve dvoraně Knihovny Akademie věd ČR. Podrobností si můžete přečíst v tomto článku: Slavnostní přednáška AV ČR se zaměřila na předsudky ve společnosti. 


Fotografie zachycuje slavnostní přednášku Sylvie Graf, pronesenou v Knihovně AV ČR.

Tým Brněnské laboratoře meziskupinových procesů tvoří například Tibor Žingora, který je v současné době na postdoktorské stáži na univerzitě v nizozemském Groningenu, Mirjana Rupar z Jagellonské univerzity v polském Krakově, Shpend Voca z AAB College v kosovské Prištině nebo mladý výzkumník Roman Koky, doktorand Masarykovy univerzity v Brně.


Někteří z členů týmu Brněnské laboratoře meziskupinových procesů

O výzkumech týmu jsme již dříve informovali. Přečíst si o nich můžete na následujících odkazech: 

- Pepíci před zrcadlem v časopise A / Věda a výzkum 1/2019

- Jak se Romové cítí ve většinové společnosti? Vědce zajímá romská perspektiva na webu Akademie věd ČR

Více o Sylvii Graf naleznete na jejích webových stránkách.


Podcast si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo
 
Audio: Jitka Kostelníková
Text: Jitka Kostelníková a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz

Přečtěte si také