Zahlavi

PODCAST: Auta bez řidiče. O etice autonomních vozidel a městech budoucnosti

08. 11. 2022

David Černý z Ústavu státu a práva a Ústavu informatiky AV ČR spolu s Tomášem Hříbkem z Filosofického ústavu AV ČR reflektují přínosy a rizika autonomních vozidel. Jako editoři připravili publikaci Autonomous Vehicle Ethics: the Trolley Problem and Beyond (Oxford University Press), ve které na proměnu dopravy nahlíží tři desítky vědců z perspektivy etiky, filozofie nebo sociologie. Jak budou automobily řešit kolizní situace? Co je špatnost smrti a sociální dilema? Jak auta bez řidičů promění naše města? A zvládneme se vypořádat s tím, že přijdeme o možnost řídit svá auta? Vydejte se na jízdu do budoucnosti v další epizodě Vědy na dosah.

„Počítač je mnohem rychlejší a senzory mu dávají lepší obrázek situace. Zatímco člověk jedná instinktivně, auto se bude rozhodovat, jestli zatočí doleva, kde usmrtí jednoho člověka, nebo doprava, kde je strom a ohrozí posádku. To jsou pak velice důležitá etická dilemata, která mohou vyvolávat negativní reakce veřejnosti,“ říká v podcastu David Černý.


Podcast si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.

Apple Podcasts Logo Google Podcasts Logo   Spotify Logo

Etice budoucnosti, která se týká mimo jiné autonomních vozidel, jsme se obsáhle věnovali také v časopise A / Věda a výzkum.
Audio: Jitka Kostelníková
Text: Jitka Kostelníková a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Kontakt na autorský tým podcastu: kostelnikova@ssc.cas.cz a matuskova@ssc.cas.cz

Přečtěte si také