Zahlavi

Noc vědců: Akademie věd připravuje pro veřejnost bohatý program

13. 09. 2019

V České republice se 27. září 2019 uskuteční Noc vědců. Celoevropská vědecko-popularizační akce, která zapojuje veřejnost do inspirujícího prostředí vědy, se koná už po čtrnácté. Tématem letošního ročníku Noci vědců je Šetrně k planetě. Akademie věd ČR chystá pro veřejnost program ve svém sídle na Národní třídě v Praze i na dalších místech.

Sídlo Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze bude pro návštěvníky otevřeno od 17:30 do 22:00 hodin. Připraveny jsou diskuse, filmové projekce, výstavy nebo soutěže. Na zahradě, která se během Noci vědců výjimečně zpřístupní veřejnosti, bude Medový stánek s ochutnávkou. Bohatý bude také přednáškový program. Posvítíme si na světelné znečištění, mikroplasty, vodu, ale i na včely a netopýry.

Studovna Knihovny AV ČR se promění na kinosál, kde bude možné sledovat filmy i diskutovat s jejich tvůrci. V bývalém bankovním trezoru nasimulujeme absolutní tmu, ve které návštěvníci otestují svou knižní představivost.

Stánek Nakladatelství Academia představí knihy vybrané v souvislosti s tématem Šetrně k planetě. Na všechny tituly platí na místě 20% sleva! Po celou Noc vědců mohou zájemci navštívit také Galerii Věda a umění. Kompletní program naleznete zde.

Přijďte zažít neopakovatelnou atmosféru v Akademii věd na Národní třídě v Praze. Vstup ZDARMA a bez registrací, jediným omezením je kapacita přednáškových sálů, přijďte včas.

Kam za vědou v Praze a okolí
Program Noci vědců se nekoná pouze na Národní třídě – zavítat můžete také na další pracoviště Akademie věd ČR v Praze a blízkém okolí. Vydat se můžete do Fyzikálního ústavu AV ČR, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR nebo na observatoř Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Mimo Prahu můžete zavítat například do Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.

Svět rostlin, jak jste jej nikdy neviděli, představí Ústav experimentální botaniky AV ČR. Můžete hádat, které části rostlin se hodí, či nehodí k jídlu. Čeká vás poznávání koření a bylinek. Zahrát si můžete i na rostlinné genetiky. Vyzkoušíte si pipetování, práci s rostlinným materiálem či skládání karyotypu. Celý program naleznete zde.

#nocvedcu #avcr #akademieved #vedaposetmeni

Připravili: Marta Dlouhá, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, a Marina Krahulcová, Knihovna Akademie věd ČR
Foto: Archiv Noc vědců

Přečtěte si také