Každodenní věda. Akademie věd zve do Dejvic na sedmý ročník Festivalu vědy
04. 09. 2019
Přes 100 expozic se dnes představí na sedmém ročníku Festivalu vědy, který se uskuteční až do 19.00 hodin v Praze Dejvicích. Na zelené travnaté ploše na Vítězném náměstí a v přilehlé Technické ulici nabízejí ukázky své práce vysoké školy, ústavy Akademie věd ČR, volnočasové instituce a firmy.
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová na oficiálním zahájení festivalu popřála návštěvníkům, aby se pečlivě rozhlíželi: „Přála bych všem, aby se dívali na to, co je zajímá, co je baví, a třeba si v tom našli i svoje budoucí povolání,“ uvedla předsedkyně V ČR.
Na budoucí generace nemohl nevzpomenout uprostřed valících se davů žáků a studentů, které zaplavily náměstí hned od rána, také Zdeněk Havlas, místopředseda Akademie věd ČR a člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace. „Věřím, že mladé lidi na tomto festivalu něco osloví. A přál by si, aby to v nich probudilo nadšení a přivedlo je to jak ke vědě, tak k řemeslu,“ řekl Zdeněk Havlas a připomněl tak téma letošního ročníku přehlídky: Věda v profesích.
Slavnostní zahájení sedmého ročníku Festivalu vědy 2019
Třináct ústavů Akademie věd ČR seznámuje návštěvníky s každodenní „vědou“:
Ústav pro českou literaturu AV ČR v padělatelském hnízdě odhalí, jak naši předkové „falšovali“ dějiny. Návštěvníci se dozví, zda skutečně žili praotec Čech, kněžna Libuše či pěvec Lumír a další bájné postavy českých dějin.
Ústav makromolekulární chemie AV ČR ukáže návštěvníkům, jak likvidovat plasty šetrným způsobem. V Malém stanu plném velkých molekul představí, jaké možnosti bude mít využití polymerů (makromolekul) v blízké či vzdálenější budoucnosti v mnoha profesích a oborech.
Podívat se, jak funguje záření urychlovače a jak lze využít kosmické záření, bude možné spolu s experty Ústavu jaderné fyziky AV ČR, kteří také vysvětlí, jak se liší radioaktivita přírodní a umělá.
Mikrobiologický ústav AV ČR dá návštěvníkům nahlédnout pod mikroskop na karcinom a melanom a vysvětlí, v čem se vizuálně liší.
Předsedkyně #AVČR Eva Zažímalová právě zahajuje #festivalvedy v pražských Dejvicích. pic.twitter.com/vwgXbuBtxQ
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) 4. září 2019
Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR Algatech ukáže budoucnost mikroskopických řas a jejich využití pro budoucnost.
Nahlédnout do fascinujícího světa rostlin nabízejí pracovníci Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Zájemci si budou prohlédnout laboratorní rostliny pěstované na živných médiích ve skle a dozví se, jak se rostliny brání před patogeny a co vše umí.
Biotechnologický ústav AV ČR odhalí pod mikroskopem zázrak reprodukce, vzniku života a jedinečnost pohlavních buněk.
Biologické centrum AV ČR z Českých Budějovic zavede návštěvníky do tajemného světa klíšťat.
Chemie v kuchyni – to je název expozice, kterou připravuje Ústav chemických procesů AV ČR. Lidé zde uvidí řadu zajímavých experimentů s běžnými potravinami a seznámí se i s návody, jak například připravit domácí olejovou lampu, jak oloupat syrové vajíčko, jak chemicky zhasnout svíčku nebo jak rozdělit barvičky na křídě.
Vědci a vědkyně Ústavu analytické chemie AV ČR budou prezentovat katalytické nanočástice, které vytváří barevné produkty, a také tzv. foton up‐konverzní nanočástice spolu s jejich tajemnou luminiscencí.
Nejen o vývoji a testování nových technologií kosmického výzkumu, zejména družicových přístrojů pro astronomická a planetární pozorování, se zájemci dozvědí od výzkumníků Astronomického ústavu AV ČR.
O vývoji vědeckých přístrojů pro výzkum Slunce, Marsu nebo Jupiteru a také o aktuálních analýzách dat z předních mezinárodních umělých družic a meziplanetárních sond budou informovat vědci z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Ústavy #AVČR jsou doslova v obležení budoucích vědkyň a vědců. Navštívit #festivalvedy můžete dnes až do 19:00. pic.twitter.com/ncAoiN0HPF
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) 4. září 2019
Fyzikální ústav AV ČR je připraven pomocí mlžné komory nechat návštěvníky vyzkoušet, jak vypadají stopy částic alfa i beta nebo rozpadu radonu. Vědci vysvětlí, jak se elementární částice zkoumají v CERNu a k čemu je to užitečné.
Kdo navštíví prezentaci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, dozví se o chemické komunikaci hmyzu, pozná chemické světlo a virtuální realitu a bude moci pozorovat barevné oscilace či náhlé změny zabarvení roztoků, tzv. chemické hodiny. Pomocí elektrické energie zjistí, jak se množí svítící plazma.
V 17.00 začíná veřejná debata s odborníky na téma Je volba profese věda, která se uskuteční v prostorách Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Od 19.00 zve Festival vědy hudby milovné návštěvníky do Národní technické knihovny na koncert Komorního orchestru Akademie Praha, neprofesionálního komorního orchestru vědeckých pracovníků.
Festival vědy je původním společným projektem VŠCHT Praha a ČVUT v Praze, Akademie věd ČR, Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy. Patronem Festivalu vědy je od prvního ročníku profesor Václav Pačes. Záštitu nad akcí převzala Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, předsedkyně Akademie věd ČR, primátor hl. m. Prahy a starosta Městské části Prahy 6. Hlavním partnerem je Městská část Praha 6 a hlavním mediálním partnerem Česká televize.
Vstup na Festival vědy i doprovodné akce je pro všechny návštěvníky zdarma.
Podrobný program Festivalu vědy lze najít zde: www.festival-vedy.cz.
Další fotografie z Festivalu jsou zde.
Na titulním snímku Festival vědy 2018
Připravila: Markéta Růžičková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jiří Ryszawy, ČVUT
Přečtěte si také
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
- Vychází vzpomínková kniha Jiřího Grygara, všímavého pozorovatele hvězd i života
- Rezervace velkých kopytníků v Milovicích získala ekologického Oscara
- Archeologické léto láká na nepřístupná místa Vyšehradu i leteckou archeologii
- A / Magazín o retru a době nedávno minulé, kvantových počítačích i parazitech
- Skončil Veletrh vědy 2024. Letošní ročník přilákal rekordní počet návštěvníků
- Setkání s vědci, besedy, science shows. V Letňanech se koná Veletrh vědy