Zahlavi

Film z produkce Akademie věd ČR získal cenu poroty na festivalu Academia film Olomouc

26. 04. 2016

Režisérka Martina Spurná převzala na 51. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO) významné ocenění – Zvláštní cenu poroty za film Pohyby. Film z produkce Akademie věd ČR tak uspěl v konkurenci např. dokumentu nominovaného na Českého lva. Film Akademie věd „Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země“ soutěžil celkem se čtrnácti českými dokumentárními filmy, z nichž polovina byla vyrobena v produkci České televize. Porota film Pohyby nakonec ohodnotila lépe než například dokument nominovaných akademiky na cenu Český lev 2015 (LSD made in ČSSR).

 

Jde o film, který lze nazvat i v českých poměrech nízkorozpočtovým a minimalistickým. Programový ředitel festivalu o něm před jeho festivalovou projekcí prohlásil: „Jsem přesvědčen, že jde o to nejlepší, co v minulém roce v České republice vzniklo. Tento film snese i srovnání na mezinárodní úrovni.“


Porota festivalu AFO každoročně vyhlašuje v české soutěži cenu za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film. Ze soutěže letos svou kvalitou výrazně vystupovaly dva filmy. Po několika tajných hlasováních a podrobném rozboru obou filmů se porota nakonec rozhodla udělit ocenění dvě. Cenu RWE za nejlepší český dokument obdržel rozsáhlý dokument České televize pro výstavu EXPO „Kronika králů“. Zvláštní uznání poroty pak získal právě film Akademie věd ČR „Pohyby“ , který dokázal obstát i v tak velké konkurenci produkcí, jejichž výrobní možnosti výrazně přesahují možnosti Akademie věd ČR. I přesto se tvůrcům Odboru audiovizuálních technologií Střediska společných činností Akademie věd ČR společně s badateli Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR povedlo vytvořit hodnotný film, který získá i takto prestižní odborné ocenění.
 

Dokumentární film „Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země“ bude v následujících měsících putovat po kinech velkých měst ČR v kolekci vítězných filmů mezinárodního festivalu populárně vědeckých filmů AFO. Termíny projekcí budou postupně oznamovány i na www.pohyby-film.cz.
 

Více v tiskové zprávě.

Přečtěte si také