Časopis AΩ: Invaze, sopky v Česku a jazyk raperů na vzestupu
29. 10. 2020
Máme se obávat nevítané návštěvy z vesmíru? Jaké dobyvačné touhy mají sami lidé? A která zvířata vezmou Evropu útokem? Dozvíte se v novém čísle popularizačního časopisu AΩ / Věda pro každého, který vydává Akademie věd ČR.
Vše je o úhlu pohledu. Co pro jedny znamená agresivní vniknutí, mohou jiní vnímat jako obohacení. Podobné je to s invazí. Zatímco sršeň čínská nebo jedovatý bolševník vzbuzují naši nevoli, medvídek mýval je roztomilost sama a ve stínu voňavých akátů si v létě rádi odpočineme – přitom jsou to všechno nepůvodní druhy, které k nám „přicestovaly“ z ciziny. Věděli jste, že i čeština v minulosti čelila velké slovní invazi? Jak obstála, se dozvíte v hlavním tématu aktuálního čísla časopisu AΩ / Věda pro každého.
V časopise najdete i další zajímavosti:
Hledám bydlení. Zn. Zápach nevadí (s. 12) – Hmyz, ptáci i savci v krajině, kterou lidé kvůli zemědělství mění v monokultury, strádají a musejí se jí přizpůsobovat, aby přežili. Výsledkem jsou netradiční řešení – třeba houští pod sloupy elektrického vedení a kupky hnoje, jak nám ukázal Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.
Historické kulatiny (s. 16) – Bitva na Bílé hoře, vznik Akademie nebo justiční vražda Milady Horákové – to jsou jen některá výročí, která jsme si letos připomínali.
Když listy hrajou barvami (s. 18) – Proč se stromy zbavují své zelené ozdoby a jaké chemické procesy se skrývají za červenými, oranžovými nebo žlutými koberci spadaného listí?
Nestačí mi vědět, chci věcem rozumět (s. 26) – Díky stáži Otevřené vědy ve Fyziologickém ústavu AV ČR v sobě Denis Cmunt našel touhu objevovat a zkoumat pod mikroskopem. O tom, jak ji dále rozvíjí při svém studiu ve Švýcarsku, jsme si povídali online.
Hrozí tu výbuch sopky? (s. 28) – Vulkanická činnost a žhavá láva tryskající z kráteru sopky? V Česku naposledy před statisíci lety. Naše kotlina ovšem z geologického pohledu není takový svatoušek, jak by se mohlo zdát. Více prozrazují odborníci z Geofyzikálního ústavu AV ČR.
Můj rap, můj (jazykový) svět (s. 32) – Kdo poslouchá hudbu streetu, ví, o čem je řeč. Právě umění a kultura je jednou z oblastí, kde se přejímky z angličtiny uplatňují nejlépe, vysvětluje Klára Trsková z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Pro ty, kteří se v raperském slangu neorientují, jsme přiložili překladový slovníček.
Čím se kdysi platilo? (s. 38) – Groš, denár nebo tolar. Víte, jak staré mince vypadaly? Otestujte se!
Podzimní číslo časopisu AΩ / Věda pro každého bývá nerozlučným partnerem Týdne vědy a techniky, v rámci něhož se otevírají dveře většiny vědeckých ústavů AV ČR.
Letos se z důvodu pandemie covidu-19 festival neuskuteční ve své tradiční podobě, ale v omezeném režimu a online. Zavítejte na web www.tydenvedy.cz nebo facebookový profil a dozvíte se více.
Celý časopis AΩ / Věda pro každého si můžete přečíst ve formě PDF nebo v listovací verzi. Vedle časopisu AΩ / Věda pro každého vydává Akademie věd ČR také periodikum A / Věda a výzkum.
Zajímavosti ze světa vědy a výzkumu se dozvíte také v podcastech Akademie věd ČR, v jarní sérii nazvané Věda na doma a aktuálně v podzimním cyklu s pozměněným názvem Věda na dosah.
Všechny časopisy, audia i videa jsou zdarma na naší webové stránce. Sledujte nás také na sítích @Akademieved.
AΩ 2/2020 (verze k listování)
AΩ 2/2020 (verze ke stažení)
Připravila: Jana Bečvářová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
- Vychází vzpomínková kniha Jiřího Grygara, všímavého pozorovatele hvězd i života
- Rezervace velkých kopytníků v Milovicích získala ekologického Oscara
- Archeologické léto láká na nepřístupná místa Vyšehradu i leteckou archeologii
- A / Magazín o retru a době nedávno minulé, kvantových počítačích i parazitech
- Skončil Veletrh vědy 2024. Letošní ročník přilákal rekordní počet návštěvníků
- Setkání s vědci, besedy, science shows. V Letňanech se koná Veletrh vědy