Zahlavi

A / Easy: O životě mimo Zemi, zvířecích astronautech a nevšedních dějinách

30. 10. 2023

Je někde ve vesmíru život? A pokud ano, jak vypadá? Budou lidé někdy kolonizovat vesmír? Proč je to obtížnější, než jsme si mysleli? Přečtěte si v aktuálním čísle popularizačního časopisu Akademie věd ČR A / Easy.

Obálka Easy
A / Easy 2/2023 (verze k listování)
A / Easy 2/2023 (verze ke stažení)

O možném životě mimo Zemi, plánech na dobývání kosmu, základnách na Měsíci a na Marsu a dalších zajímavostech čtěte na stranách 22–31.  

Další témata:

Rozhovory se studentkami a studentem, kteří se účastnili roční stáže na pracovištích Akademie věd ČR v rámci projektu Otevřená věda najdete na str. 20–21.  

Rozhovor s historikem Vojtěchem Kesslerem o Databázi dějin všedního dne. Co jsou dějiny všedního dne? Jak se můžeme podílet na zachování historické paměti naší země? Podívejte se na str. 34–39.

Historik Vojtěch Kessler
„Část archivu nám přivezli dodávkou. Byla to kvanta krabic s neuspořádaným materiálem,“ vzpomíná na začátky Databáze dějin všedního dne historik Vojtěch Kessler (foceno v Retro Muzeu Praha v Obchodním domě Kotva).

Magazín A / Easy je nástupcem časopisu AΩ / Věda pro každého. Vychází jednou za půl roku vždy při příležitosti jedné ze dvou velkých popularizačních akcí Akademie věd ČR – Veletrhu vědy na jaře a Týdnu AV ČR na podzim.

Všechna dosavadní čísla časopisu A / Easy a AΩ / Věda pro každého, ale i periodika A / Magazín (dříve A / Věda a výzkum) naleznete na našem webu.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec (portrét), Josef Landergott (koláž)
Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také