Zahlavi

Vodní a masožravé rostliny celého světa v Třeboni

16. 06. 2021

Botanický ústav AV ČR zve širokou veřejnost na skleníkovou výstavu „Vodní a masožravé rostliny z celého světa“ do Botanické zahrady Třeboň. Návštěvníci mohou zhlédnout zástupce většiny rodů masožravých rostlin světa od trpasličí australské rosnatky přes jihoevropský rosnolist až po láčkovnici australskou, stejně tak i místní ohrožené druhy našich mokřadů. Výstava je přístupná každý den od 8 do 18 hodin.

Rostliny jsou v expozici uspořádány geograficky, podle kontinentů a jednotlivá akvária doplňují další druhy příslušné oblasti. K vidění jsou společenstva vodních rostlin z různých koutů planety, například stolístky, rdesty, růžkatce, zákrutichy, bakopy, zakucelky, mokřanky, morovinky nebo kryptokoryny. Připravena je sbírka vodních kapradin s několika nepukalkami (Salvinia), obšíráky (Ceratopteris), azolou (Azolla) a zajímavou brazilskou kapradinou Regnellidium diphyllum. Zastoupeny jsou i leknínovité rostliny od nejmenšího (drobný africký leknín) po největšího zástupce této skupiny (Euryale ferox). Návštěvníci se také seznámí s užitkovými mokřadními rostlinami jako různými odrůdami rýže, lotosy a několika druhy šáchorů. Výstavu doplňuje několik mučenek a tillandsií.

 „Kromě vodních rostlin z celého světa mají návštěvníci jedinečnou možnost spatřit také velké množství ohrožených druhů rostlin našich mokřadů jako aldrovandku měchýřkatou, rosnatku prostřední, protěž žlutobílou nebo drobýšek nejmenší, které jsou předmětem dlouhodobého výzkumu vědců Botanického ústavu a které ve volné přírodě již téměř nejsou k nalezení,“ říká Jana Navrátilová, vedoucí Botanické zahrady Třeboň.

Botanická zahrada Třeboň je součástí Sbírky vodních a mokřadních rostlin Botanického ústavu AV ČR. Má charakter malé specializované botanické zahrady a je otevřena studentům i široké veřejnosti. Její expozice čítají více než 700 druhů vodních a mokřadních rostlin, většinou ze střední Evropy. Pečuje o běžné rostliny našich řek, potoků, rybníků
a jejich okolí, ale také o rostliny velmi vzácné, a dokonce i takové, které z naší přírody už definitivně vymizely. Část venkovní expozice je uspořádaná „biotopově“. V ní jsou rostliny pěstovány v podobných seskupeních, jako rostou v přírodě.

Genofond sbírky vodních a mokřadních rostlin čítá více než 140 druhů chráněných zákony České republiky. Hlavním zaměřením zahrady je udržování záchranných kultur ohrožených druhů původem z Třeboňska. Sbírka vodních
a mokřadních rostlin představuje ojedinělou a cennou banku živého materiálu. Návštěvníkům poskytuje možnost nahlédnout do jinak těžko přístupného světa mokřadů, poskytuje ale také stanoviště mnohým živočichům..

Výstava je umístěna v malém skleníku přímo v Botanické zahradě Třeboň a je přístupná v otvírací době zahrady od 8 do 18 hodin každý den. Kromě výstavy ve skleníku se mohou návštěvníci těšit také na právě rozkvetlé pryšce,
kosatce, ďáblíky, lakušníky a lekníny.

Kontakt:

Mgr. Jana Navrátilová, PhD.
Odd. Experimentální zahrada a Sbírka vodních a mokřadních rostlin
jana.navratilova@ibot.cas.cz

Mgr. Mirka Dvořáková
PR & Marketing Manager
miroslava.dvorakova@ibot.cas.cz

TK ke stažení zde

Dopoledne vykvétají barevné trpasličí australské rosnatky.

Dopoledne vykvétají barevné trpasličí australské rosnatky.

Foto: J. Navrátilová
Dopoledne vykvétají barevné trpasličí australské rosnatky.

Dopoledne vykvétají barevné trpasličí australské rosnatky.

Foto: J. Navrátilová

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy