Zahlavi

Úprava pitné vody: praktický návod pro vodohospodáře

18. 05. 2022

Kvalita surové vody, ze které se získává voda pitná, se výrazně zhoršuje a v některých lokalitách je už na hranici upravitelnosti. S tím si musí poradit úpravny vod – a to znamená neustále zlepšovat technologie. Pomoci jim může praktický návod, který sepsali experti z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Kniha je v elektronické formě k dostání pro zájemce zdarma.

Aby voda byla pitná, musí projít náročnými procesy úpravy v úpravnách vody. Neustále se zhoršující kvalita surové vody je dána především výskytem velkého množství organických látek produkovaných sinicemi a řasami a také výskytem celé řady cizorodých látek vytvářených člověkem. Jedná se například o pesticidy, léčiva, prostředky osobní péče, ale také hormonálně aktivní látky z průmyslových rozpouštědel, změkčovadel plastů nebo hormonální antikoncepce.

Přítomnost těchto látek klade značné nároky na optimalizaci a nastavení technologií pro úpravu vody. Usnadnit a sjednotit nastavení technologických postupů si klade za cíl nová kniha Jar Tests for Water Treatment Optimisation: How to Perform Jar Tests – a handbook, kterou napsali badatelé z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR pod vedením Martina Pivokonského.

Sklenicové testy – nezbytnost při úpravě vody

Kniha se zaměřuje na dva kritické procesy úpravy vody, které se používají k odstranění znečišťujících látek: koagulaci (číření) znečišťujících příměsí a jejich flokulaci (shlukování) do separovatelných vloček. Poskytuje detailní instrukce, aby odborníci (nejen) v úpravnách vody uměli správně provést tzv. jar test (sklenicová zkouška/testy). Tento pilotní laboratorní test umožňuje stanovit vhodný typ a optimální dávku koagulačního činidla (případně dalších), optimální pH, intenzitu a dobu rychlého i pomalého agregačního míchání, sekvenci přidávání jednotlivých činidel atd., aby bylo dosaženo co nejvyšší účinnosti úpravy vody, a tedy i odstranění znečišťujících příměsí.

„Sklenicová zkouška je naprosto stěžejním a nenahraditelným testem sloužícím pro optimalizaci základních technologických parametrů koagulace a flokulace při úpravě vody. V současné době, a to nejen u nás ale i ve světě, však provádění sklenicových zkoušek není při provozování úpraven vod součástí běžné praxe a velká část provozovatelů řídí úpravny na základě citu, předchozích zkušeností nebo analogie,“ vysvětluje Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiky AV ČR, hlavní autor knihy. „To při měnící se a stále se zhoršující kvalitě surové vody samozřejmě vede k řadě problémů. Důsledkem bývají nejen problémy provozní, např. zanášení pískových filtrů, nedostatečná účinnost separace atd., ale v konečném důsledku i zhoršená kvalita upravené vody.“

Praxe pokulhává za vývojem

Výzkum v oblasti koagulace a flokulace přitom prodělal za posledních cca 30 let značný vývoj a přinesl velké množství nových poznatků, které mnohdy zcela změnily pohled na proces jako takový. K přenosu těchto poznatků do technologické praxe však dochází jen minimálně, což logicky vede ke stagnaci technologické praxe v úpravě vody.

„Naše kniha si klade za cíl tento hendikep odstranit, upozornit na nutnost optimalizace podmínek koagulace a flokulace a umožnit znovuzavedení laboratorních optimalizací základních technologických parametrů procesu úpravy vody do běžné praxe úpraven vody,“ říká Martin Pivokonský.

„Sklenicové testy jsou nezbytností vždy při změně kvality surové vody a vždy když technolog „cítí“, že proces úpravy vody neprobíhá optimálně. Za ideální považuji, aby se základní testy dělaly v období nestabilní kvality vody cca jednou týdně. Pokud je kvalita vody stabilní, postačí i menší frekvence.“

Praktické rady i pro méně zkušené

Autoři vycházejí z rozsáhlých výzkumů i z důkladné analýzy odborné literatury a přidávají velice praktické rady. Doporučují, jak znalosti přenést do praxe, a poskytují podrobný návod, který i nezkušenému vodárenskému technologovi umožní provádět vysoce kvalitní optimalizační testy.

„Léta jsme pracovali na sjednocení metodiky těchto testů tak, aby byly jednoduše použitelné a zároveň poskytovaly relevantní výsledky umožňující pomocí nich řídit technologický proces konvenční (chemické) úpravy vody,“ říká Martin Pivokonský. „Testy jsou nastaveny tak, že je s minimem vybavení zvládne opravdu každý trochu zkušený vodárenský technolog. V základním provedení se jedná o velice časově nenáročnou proceduru, která i s přípravou nezabere více než dvě hodiny času.“

Důležitost a přínos českých vědců podtrhuje, že knihu vydává nakladatelství IWA. IWA (International Water Association) je nejvýznamnější profesní sdružení vědců, inženýrů a vodohospodářů na světě, které sdružuje odborníky z více než 140 zemí světa. Kniha vychází nejen v tištěné podobě, ale také jako open access ebook, takže je dostupná všem potenciálním uživatelům zdarma.

Obálka knihy

TZ ke stažení zde.

Přečtěte si také

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy